Bruselská ekonomika – najväčší kanibal na svete

James T. Ward bol podnikateľom, ktorého poznala rodina, priatelia a klienti. Nikdy nevymyslel nič, čo by bolo prevratné, nikdy sa nedostal do učebníc či médií, ale jeho príbeh dokonale ilustruje, prečo je projekt únie a eura odsúdený na krach.

Firma Jamesa T. Warda vznikla v roku 1908. Začínal rôznymi opravami odevov, obuvi, neskôr otvoril vlastnú výrobu a tesne pred hospodárskou krízou už zamestnával vyše sto zamestnancov, a svoje služby ponúkal nielen vo svojom meste, ale aj širokom okolí. Riadil sa jednoduchou zásadou – výrobky musia byť dostupné všetkým vrstvám obyvateľstva, a nikto nesmie pri pohľade na jeho výrobok otvoriť peňaženku a pri pohľade na jej obsah vzdychnúť – na toto nemám. Za najstabilnejšiu časť klientely pokladal vlastných zamestnancov a ich rodiny. Každému hovoril, že najlepšou reklamou pre jeho firmu nie sú inzeráty a na uliciach rozdávané letáčiky, čo bolo bežnou vtedajšou praxou, ale jeho zamestnanci a ich život. Tí mali nárok na nákup firemných výrobkov za výrobnú cenu, a tak nakupovali prednostne vlastné výrobky. V čase vypuknutia krízy mu bolo neraz vyčítané, že poškodzuje firmy svojich konkurentov tým, že platí neprimerané (vysoké) mzdy zamestnancom. Napriek tomu krízu prežil a firmu zachoval, hoci postihla aj jeho, a príjmy klesli bezmála o polovicu.

Prišla vojna a z jeho firmy sa stal významný dodávateľ pre obchodníka, ktorý spolupracoval s armádou. Zisky začali opäť stúpať, rástol aj počet zamestnancov, avšak osobný majetok samotného Jamesa rástol veľmi pomaly. A tento stav začínal byť tŕňom v oku jeho blízkej rodiny, najmä manželky a najstaršieho syna. Neraz mu vyčítali, že by mohli mať viac, keby “ nerozdával “ peniaze pre zamestnancov a rôzne aktivity. Vo firme začala vládnuť hustejšia atmosféra, lebo zamestnanci samotnému Jamesovi bežne tykali, ale jeho syn tvrdo vyžadoval oslovenie – pán Ward – a nikdy nezabudol využiť príležitosť na ostré výčitky voči ľuďom, ak niečo nerobili podľa jeho predstáv. K definitívnemu zlomu došlo tesne po smrti Jamesovej manželky. V tom čase už mal James vyše sedemdesiat rokov, ale neustále pracoval vo firme, keďže tam mal množstvo priateľov a práca ho bavila. Prestával však stačiť na vlastného syna – ten už jeho príkazy neskryte ignoroval, často neodôvodnene rozdával výpovede či krátil mzdy na základe údajného poklesu príjmov. Hoci James žil stále v starom dome, ktorý si postavil v 30. rokoch, jeho syn mal obrovskú vilu na pobreží, jachtu a pravidelne vymetal večierky smotánky. K 75. narodeninám dostal James od syna neočakávaný “ darček “ – ten požiadal, aby bol jeho otec zbavený svojprávnosti a firma zverená do jeho správy. Súd žiadosti syna – vyhovel, pretože rok predtým stárnuci otec dvakrát skolaboval a skončil v nemocnici.

Syn umiestnil na základe rozhodnutia súdu otca v ústave, a sám začal riadiť firmu. Zvýšil ceny výrobkov, prepustil tretinu zamestnancov, ostatným plošne znížil mzdy a časom zmenil trvalé zmluvy na dohody o spolupráci (niečo na spôsob našich  “ zamestnancov – živnostníkov „). Zrušil aj väčšinu výhod pre zamestnancov. A po prívale prisťahovalcov začal prepúšťať aj zbytok pôvodných zamestnancov a nahradili ich práve prisťahovalci – Mexičania, Číňania, či prichodzí z rôznych častí Európy. Pracovali tvrdšie a za nepomerne nižšie mzdy. Zisky na istý čas vzrástli, ale potom začala firma upadať. Strácala verných zákazníkov, ktorí si jej výrobky často nemohli dovoliť, poklesla aj kvalita výroby a vytratila sa aj osvedčená opora firmy z čias jeho otca – nákupy zamestnancov. Firma požierala vlastný potenciál – bola síce schopná vyrábať, ale nebola schopná predávať, pretože pre pôvodnú klientelu sa stala pridrahou a lukratívnejšiu klientelu si nemohla získať. Stačilo osem rokov riadenia firmy synom Jamesa T. Warda a bol koniec. Firma skončila v bankrote, ľudia na ulici a syn prišiel o všetko majetok, ktorí skončil v rukách veriteľov. Rok po bankrote firmy sa syn zastrelil, pričom do poslednej chvíle opakoval, že nebyť márnotratnosti jeho otca, všetko by bolo inak.

James T. Ward po deviatich rokov v ústave mal to šťastie, že svoj život dožil v kruhu rodiny. Nie svojej, ale rodiny jedného zamestnanca, ktorý u neho pracoval desiatky rokov a nechcel, aby jeho bývalý chlebodarca skončil niekde na ulici. Zomrel ako 96-ročný, a našťastie si pre chorobu nerobil starosti o firmu, ktorú vybudoval – a jeho syn zničil. Na konci života si už ani nepamätal, že nejakú firmu vôbec mal.

____________________________________

 Bruselská ekonomika je kanibalom. A nemôže jej pomôcť ani prípadné pričlenenie Ukrajiny, pretože únia požiera vlastné trhy za pomoci nízkych nákladov na mzdy, vysokých cien výrobkov – s čím súvisí klesajúca kúpyschopnosť obyvateľstva. Na jednej strane sa ponúka množstvo rôznych pôžičiek, ktoré umožňujú aj slabším vrstvám nákupy, lenže nikto si neuvedomuje základnú pravdu – doba splatenia dlhu je dlhšia, a teda nedochádza k prirodzenej obnove vybavenia podľa potrieb klienta, ale výhradne len podľa jeho možností – nové nekúpi, kým nesplatí staré a ešte aj vtedy premýšľa, či sa opäť zadĺži. Sfalšované štatistiky hovoria o raste životnej úrovne aj v chudobnejších krajinách “ tretieho sveta “ (sem už patrí aj Slovensko), ale realita je úplne iná. Jediné, čo skutočne rastie – sú dlhy obyvateľstva.

Mnohí hovoria, že napríklad na cestách pribúda množstvo nových áut a nemôže byť teda zle. Pravda, autá pribúdajú a dokonca aj nové – lenže, väčšina je zakúpená na rôzne pôžičky, a mnohých ku kúpe prinútili aj reštriktívne opatrenia štátu – napríklad dopravcov. (Napríklad na Slovensku platia oveľa tvrdšie pravidlá pre maloprepravcov, než pre hromadnú dopravu). Podobne je to aj so spotrebnou elektronikou, bytmi, a mnohými inými oblasťami.

Únii nepomôže nič. Ba niečo by predsa mohlo – mohlo by ju zachrániť zavedenie tvrdých mzdových pravidiel, ktoré by odbúrali prácu za žobrácku mzdu (aby sa ľudia dostali aspoň na úroveň prežitia, ako poznamenal jeden ……. v slovenskej politike), čo by znamenalo obnovenie tabuľkových platov – a napríklad v prípade Slovenska rast najnižšej mzdy nad úroveň 1.000 € mesačne. Avšak – je to nereálne, pretože únia je plne v područí rôznych záujmových skupín, ktoré kašlú na to, že si pília konár pod sebou. Napokon – v prípadnej vojne (tak ako v minulých) nebudú bojovať a zomierať zbohatlíci. Tí si kúpia “ dišpenz „, ako ich predchodcovia v minulosti. Otázkou ostáva, či ich dišpenz ochráni pred nazúrenými a vyhladovanými masami …. napríklad na konári nejakého stromu s konopnou kravatou okolo krku.

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Island, sopka, Grindavik

FOTO: Prebudil sa po 800 rokoch. Vulkán na Islande chrlí lávu a ohrozuje obľúbenú destináciu

22.11.2024 22:45

Vedci už skôr varovali, že polostrov Reykjanes čakajú v nadchádzajúcich desaťročiach opakované sopečné výbuchy.

Election 2024

Trump stále hovorí o drvivom víťazstve. Harrisovú však porazil veľmi tesne

22.11.2024 21:27

Rozdiel v celkovom počte hlasov medzi Trumpom a viceprezidentkou Harrisovou bude tretí najmenší od roku 1888.

násilie, muž, žena, znásilnenie, ilustračná foto

Francúz dostal 20 rokov väzenia za znásilňovanie maloletej dcéry, ponúkal ju aj iným mužom

22.11.2024 20:21

Otec sa na súde k činom priznal a uviedol, že sa nebude odvolávať.

polícia, pohotovostná jednotka, kontrola

Kremnické bane boli štyri hodiny úplne uzatvorené, vyťahovali skrížený kamión

22.11.2024 18:40, aktualizované: 20:39

Pre vozidlá nad desať ton je naďalej uzavretá cesta medzi Muráňom a Červenou Skalou.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9714629x
Priemerná čítanosť článkov: 3973x

Autor blogu