Žiadna zodpovednosť za rozhodnutia, vysoké platy a množstvo benefitov … to sú príčiny, prečo ľudia ignorujú voľby, a zúčastňujú sa ich s odporom. Dalo by sa to zmeniť ? Dalo.
Napríklad zmenou poslaneckého mandátu na čestnú funkciu, za ktorú by nedostával poslanec žiadne odmeny, ale mal by len hradené priame výdavky – cestovné na zasadnutie, ubytovanie, stravu. Napokon, pri rokovaniach v poslaneckej snemovni strávia naši “ zástupcovia “ v priemere šesť-sedem dní mesačne, takže majú dostatok času, aby si na živobytie zarobili poctivou prácou, nie ?
Teoreticky by sme im mohli priznávať náhradu mzdy za čas, strávený vo výkone verejnej funkcie, ktorá by sa vypočitávala ako percentuálny podiel z minimálnej mzdy. Ale nič viac … možno by ich konečne začali zaujímať aj problémy nízkopríjmových skupín.
Poslancov v súčasnej forme nepotrebujeme. Za štvrťstoročie dokázali vytvoriť nepoužiteľnú legislatívu, ktorá musí byť často novelizovaná okamžite po schválení právnej normy, lebo autori zistia, že splodili – sprostosť. Aj to, čo bolo dobré, dokázali naši “ zákonodarcovia “ zničiť. Pozitívny dopad ich činnosti na život bežného človeka sa rovná nule. A to som zrejme optimista, lebo realista by ich dopady hodnotil skôr v záporných číslach.
Mediálna kampaň pred eurovoľbami nepomohla. Účasť bola opäť nízka, a pomaly sa približuje do stavu, kedy sa pokladá výsledok za štatistickú chybu.
A Bruselom začínajú otriasať obavy o budúcnosť teplých miest. Europarlament pomaly a isto stráca svoju legitimitu, pretože neúčasť bezmála 80% oprávnených voličov signalizuje len jediné – odmietajú ho. Nezabúdajú, ako sa ich táto inštitúcia snaží obmedzovať a šikanovať – napríklad snahou o povinný nákup “ certifikovaných “ osív aj pre záhradkárske účely, čo je len výsledok práce lobistických skupín, ktoré nevedia osloviť voličov kvalitou svojich produktov a tak sa ich snažia okradnúť za pomoci – europarlamentu.
Navyše, tzv. finančná kríza zďaleka nekončí. Eurobanka udržiava ekonomiku mamuta na hlinených nohách pri živote len za pomoci rotačiek. To je aj pozadie ukrajinskej krízy, pretože hlavné piliere európskej ekonomiky zúfalo potrebujú nové trhy, aby prežili. Európa je v situácii zo začiatku 90. rokov, len tentoraz nemá k dispozícii slabučkého Gorbačova a obrovský východo-európsky trh.
Jedna diskutérka podotkla, že ďakuje všetkým, ktorí sa nezúčastnili volieb, a tak dali väčšiu šancu kandidátovi, ktorému dala svoj hlas. Ako nevoliči by sme mali poďakovať, že po úspechu svojho vyvoleného bude charakterná, a zafinancuje jeho činnosť z vlastného vrecka. Je to totiž jej zástupca v inštitúcii, ktorú nepotrebujeme. Nech si ho teda aj živí … nie ?
Ten Augiášov chliev by už bolo konečne... ...
Súhlas !!! ...
neviem, co by poslanci robili, keby ...
Svatá prostoto.......... ...
Ľudia nemajú potrebu ísť voliť ...
Celá debata | RSS tejto debaty