Utekajme, už odišla . .. ilúzia

Mal som asi pätnásť rokov, keď som bol prvýkrát na amfiteátri – a videl legendárny western Vtedy na Západe. Pekne sme vtedy zmokli, ale zásluhou premietača sme videli celý film. Obvykle znamenal dážď – koniec predstavenia. Neskôr sme videli aj iné filmy, hoci hranice boli oplotené – napríklad Policajta z Beverly Hills, či dodnes populárne francúzske komédie – obsadené hviezdami ako L. de Funés, G. Depardieu, J. Gabin (aj keď s ním viac pobavil iný druh filmov) či A. Delon. A samozrejme – ťahákom bývali aj filmy, kde sa objavil slávny Bébel – J. P. Belmondo.

Boli to vtedy vítané chvíle oddychu od klasickej, socialistickej produkcie, ktorá mala často umeleckú kvalitu zníženú rôznymi propagandistickými výrokmi, či narážkami. Sviatky boli vždy v očakávaní starej, českej klasiky – Buriana, Wericha, Plachtu, Marvana a spol., ale novšia produkcia často nestála za nič, najmä rôzne inscenácie. Hovorili sme si – ktovie, ako to vyzerá tam, kde sa tak ťažko nazerá. Možno … ba určite je to lepšie

No … optimizmus veľmi rýchlo vyprchal. Stačilo zvalenie plota, a okamžite nás zaplavil kult mamonu a primitivizmu. Dementné reklamy, kombinované s telenovelami, pri ktorých potrebovali mnohé baby kyslíkový prístroj, ale triezvy pohľad na “ dielo “ jasne poznal, že sledujeme – hnoj. Jednoduchá Mery sa stala legendou … ale aj ukážkou, ako ľahko vyrobiť z človeka – blbca. Za socializmu sme si sťažovali na záplavu prednostnej socialistickej produkcie a zdanlivú monotónnosť … ako sme sa mýlili !!!

Dnes sme zaplavení výhradne americkým šrotom, ktorý sa opakuje do úplného osprostenia národa. Vlastne – pri pohľade na “ kultúru “ ala B. Willis, S. Seagal, S. Stallone … či rôzne verzie NCIS,či iných seriálových “ klenotov “ sa ani nedivím, že najčastejšie vidieť Američana vo svete – v uniforme, s nejakou zbraňou v ruke … či strieľajúceho spolužiakov na škole … však z tejto “ kultúry “ by osprostel aj mŕtvy na cintoríne, nie ?

Kvalita reklamu nepotrebuje, predáva sa sama … hovoril kedysi dedo. Veru … tento národ musí byť pekne sprostý, keď film natiahnu z hodiny na dve, aby počas štyroch reklamných blokov natĺkli do jeho kotrby, že najlepšia čokoláda je od – fialovej kravy. Len zabudli povedať deťom, že krava ofialovie od zlosti, keď vidí, na čo sa zneužíva jej poctivé meno.

Ilúzia o kvalite a pestrosti odišla takou rýchlosťou, že výrobcovia luxusných športiakov berú sedatíva, aby neupadli do šialenstva. Alebo nespáchali samovraždu od sklamania nad vlastnou úbohosťou. Musím však uznať, že vymývanie mozgov za pomoci krvavej kultúry funguje skvele – ľudia, ktorí za totality srdnato bojovali za to, aby skončila … dnes sa klaňajú v mene slobody a demokracie inej totalite. Dokonca – volajú po jej návrate.

Pomaly sa vzdávame všetkého, čo nás vedelo identifikovať … najprv sme si nechali ukradnúť kultúrnu identitu a zmysel pre pekné … neskôr štát, ktorý sme mali za vlasť … potom sme sa vzdali nezávislosti vstupom do krachujúceho, pochybného spolku … zahodili sme vlastnú menu (čo myslíte, prečo Nemci nespálili marky ako my, ale ich uskladnili ?) a dnes tlieskame tomu, že na jednej úrovni s posledným symbolom našej nezávislosti – národnou vlajkou – sa vešia kadečo iné

No, tomu hovorím naozaj – pokrok …  🙄

Popletení v zákone zavádzajú verejnosť

18.04.2026

Nikdy som nebol zástancom prílišného užívania elitných útvarov polície.Často to pôsobilo skôr ako účelová kampaň,ktorej cieľom bolo niečo úplne iné,ako riešenie trestnej činnosti.Ale … Pobúrenie niektorých “opozičníkov” nad vyšetrovaním prečinu ohovárania v réžii ÚBOK-u nie je na mieste.Pritom stačí tak málo – niečo si prečítať.A čítať s [...]

5% HDP na obranu ? Pred kým – pred USA ? Žiadny problém …

12.04.2026

Kdesi som začul,že NATO je vojenský biznis model … možno,neviem posúdiť.Ale páčil sa mi iný nápad. Pristúpiť na zvýšenie týchto výdavkov,ale po svojom.Obnoviť zbrojársky priemysel na Slovensku a minúť tých 5% na jeho výrobky.Zvýši sa zamestnanosť,stúpnu príjmy štátu … celkom fajn,nie ? Potenciál z odbornej stránky na to máme.Otázne je,koľko by zmizlo vo [...]

Keď fazuľové vetry velia národom …

29.03.2026

Veľmoci si žijú svojím záujmom a snažia sa ho naplniť všade a za každú cenu.Prezieravý politik sa stretne/zaujima o názor každèho,somár hika – s kým híkať nebude.Národ a štát ? Nedajte sa vysmiať … Médiá vypúšťajú fazuľovè vetry (podľa hesla “koho chlieb ješ,toho pesničku spievaj) a žiaľ – na národe sa prejavuje úpadok vzdelanosti,vplyv krvavej [...]

Sergej Šojgu

Šojgu potvrdil kurz Moskvy: Rusko vsádza na partnerstvo s afganským Talibanom

14.05.2026 12:42

Šojgu poukázal na to, že spolupráca s Kábulom je dôležitá pre bezpečnosť a rozvoj regiónu.

kuba

Kuba nemá žiadne palivo a hovorí o „genocídnej blokáde“. Trump opäť núka Havane 100 miliónov dolárov

14.05.2026 12:41

Bude to dar, podvod alebo špinavá dohoda, ktorá obmedzí našu nezávislosť?, napísal kubánsky minister o ponuke z USA.

Angela Merkelová

Servilná k Putinovi, do Buče ísť nechcela. Brusel zvažuje Merkelovú ako sprostredkovateľku mieru

14.05.2026 12:23

Ukrajinský prezident kritizoval exkancelárku za jej "podporu plynovodu Nord Stream 2 a jej všeobecnú politiku voči Kremľu".

CH-47s lietadlo, americká armáda, vojaci, mariňáci, US NAVY

Prišiel útek amerických vojakov z Poľska? Dezinformácia, tvrdí Varšava a dodala, že žiada posily

14.05.2026 12:20

V Poľsku je v súčasnosti približne 10-tisíc amerických vojakov.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,461
Celková čítanosť: 10503165x
Priemerná čítanosť článkov: 4268x

Autor blogu