Fajčenie škodí zdraviu … alkohol škodí zdraviu … prejedanie škodí zdraviu … automobily znečisťujú životné prostredie … z každého rohu na vás vykukne niečo, čo podľa výskumov škodí zdraviu, či už konzumentov, alebo spoločnosti celkovo. Ale … kým to ľudia kupujú, platia spotrebné dane, štát zarába, všetko je v poriadku, dokonca aj cesta k pomalej smrti, ktorú lemuje užívanie vecí, škodiacich zdraviu.
Pokrytectvo
Zákaz fajčenia tam či tam … však černoško, pardón fajčiar svoju úlohu voči štátu splnil, spotrebnú daň zaplatil, a teraz nech sa pakuje kade-ľahšie, aj so svojím samovraždeným zlozvykom, však tfuj … hádam nám nebude zasviňovať prostredie tým, čo sme mu tak ochotne predali, nie ? Ináč, poisťovne tvrdia, že by fajčiari mali platiť viac … však si sami škodia. Sami ? Neviem, sami si ten škodlivý výrobok vyrobili, či predali ?
Podobne je to aj s alkoholom … predaj je prijateľný, liečenie následkov už veľmi nie … však všeobecne sa vie, že konzumácia alkoholu môže viesť k závislosti úplne rovnako, ako fajčenie. Ale pohoršujeme sa až vo chvíli, keď máme platiť za následky toho, na čom sme zarobili.
Prečo len tí ľudia jazdia na tých autách … a prečo si nekúpia ekologické autá, keď už chcú na nich stále jazdiť. Čím to asi bude ? Neviem, nebude to náhodou tým, že ani štát nemá záujem o predaj ekologických aút, ktoré sú vzhľadom na svoje ceny a nulovú podporu zo strany štátu skôr predraženými exotmi ? Ťažko totiž nahovoriť niekoho, aby si kúpil ekologické autíčko nižšej strednej triedy za cenu auta v prémiovom segmente.
Zemľanka
No, to by mohlo byť riešenie … najprv predať cigarety a chlast, potom klienta naložiť do policajného auta (aby náhodou neutiekol), a eskortovať ho do vopred pripravenej zemľanky, kde svoj cenný matroš môže vypiť a vyfajčiť. Pre istotu ho tam zamknúť, aby neodišiel skôr, než všetko spotrebuje, nie ?
A pokiaľ sa prejavia následky nezodpovedného superkšeftu, požičať mu pištoľ s jedným nábojom, nech sa zachová zodpovedne a nemíňa z peňazí, ktoré predtým zaplatil … však si za to môže sám, nie ? Ej, či by bolo štátu dobre, peniaze by ostali a problémy nie …
Aj prejedaniu sa dá zabrániť
Potraviny na prídelové lístky, každému vypočítať primeranú spotrebu … možno by aj v takej Bratislave stačili štyri obchody na celé mesto. Nekôr môžeme zaviesť aj známy ázijský prístup, myslím, že to bol Pol Pot, ktorý kedysi určil, že plebsu stačí jeden odev na rok a miska ryže na deň, nie ?
Veru, sprostá doba plodí sprosté nápady … či skôr sprostí ľudia tvoria sprosté zákony ?
Tí hnusní komunisti nás chceli vychovávať,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty