Plán na tzv. dvojrýchlostnú úniu nie je ničím novým, je len vlastne oprášenou ideou z čias, kedy sa ju nepodarilo pre ekonomické záujmy nadnárodných spoločností presadiť … presnejšie, ak by sa bol realizoval, nebolo by došlo k rošíreniu únie o bohaté krajiny strednej a východnej Európy, nezdevastované konzumným spôsobom života na dlh … do budúcnosti. Áno, bohatí sme už boli, dnes sme chudáci a budeme ešte väčší, ak sa nespamätáme …
Aj vtedy za týmto plánom stáli politické elity, najmä z Holandska, Nemecka a Francúzska … aj keď francúzsky postoj bol skôr v štýle – počkáme za rohom a uvidíme, ak bude šanca na úspech, pridáme sa. Podstata dvojtvárnej únie by sa dala zhrnúť takto – vyvolené krajiny by mali silnejšie euro, rôzne výnimky z pravidiel Bruselu, do istej miery chránené trhy pred lacnou pracovnou silou a lacným dovozom. Ostatné krajiny by mali slabšie euro, tvrdšie kontroly dodržiavania kritérií, rôzne obmedzenia v prístupe na trh bohatších krajín … ale museli by ostať napriek tomu otvorené všetkým záujmom krajín, ktoré boli vyvolené do lepšieho klubu.
Plán vtedy zlyhal … už vtedy sa totiž vedelo, že zadĺženosť údajne bohatých krajín dosahuje katastrofálne rozmery a bez získania neobmedzeného prístupu na nové, nedotknuté trhy bol ich štátny bankrot len otázkou času. Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko … tieto krajiny bojovali s astronomickým zadĺžením od polovice 70.rokov, a nikdy nedokázali stabilizovať situáciu. Napokon – v Taliansku bola ekonomika v područí mafie, ktorá štát využívala na spôsob akéhosi prehistorického predka eurofondov …
Nie, vlna terorizmu a imigrantov nie je za oprášením plánu dvojrýchlostnej únie. To sú len ideálne zámienky, nič viac. V pozadí je fakt, že únia nezvládla dlhovú krízu, zaplavuje svetové finančné trhy emisiami nekrytej meny, a nie je schopná riešiť pribúdajúce problémy, najmä s odbojnými krajinami, ktoré už majú dosť uťahovania opaskov a financovania zachovania životnej úrovne v tzv. bohatých krajinách. Pretože bohaté Nemecko či Francúzsko sú rovnakou ilúziou, ako nezávislé Slovensko. Stačí si porovnať rozdiely medzi východným a západným Nemeckom – napriek dlhým rokom od zjednotenia východná časť Nemecka neustále zaostáva za západnou. Čím to asi bude ? Tým, že Nemecko dotuje európsku úniu ? Nedajte sa vysmiať … veď to nemá logiku, však východ Nemecka je len zlomkom z únie, a ani s tým si nevie Berlín poradiť, tak ako by mohol dotovať takého mamuta, akým je práve únia ?
Momentálne sú krajiny strednej a východnej Európy pre Brusel skôr príťažou. Pomaly začína ich obyvateľstvo vyberať zástupcov, ktorí sa otvorene stavajú proti politike Bruselu a odmietajú rešpektovať rôzne absurdné nariadenia. Nečudo … v krajinách eurozóny sa ceny pomaly vyrovnávajú, ale obyvatelia týchto krajín sú platovo stále podhodnotení, a to aj napriek tomu, že neraz pracujú oveľa kvalitnejšie a produktívnejšie. Nehovoriac o otrasných podmienkach, za ktoré by v Nemecku alebo Francúzsku skončil zamestnávateľ minimálne pred súdom.
Únia sa rozpadá. Nemusí sa to nikomu páčiť, ale tento projekt pod vedením rôznych špekulantov, je neperspektívny. Ako všetko, čo vedú ľudia bez praktických skúseností, často podozriví z rôznych pochybných machinácií, či bez vlastného názoru … vlečení prúdom cudzích záujmov. Nehovoriac o tom, že aj oslavované eurofondy sú skôr tolerovanou formou korupcie, stačí sa pozorne pozrieť, kto a za akých podmienok má k nim prístup. Neplatí to len na Slovensko, platí to pre celú úniu. Len niekde to vidieť viac, inde menej.
Prichádza doba účtovania, kde aj Slovensko čaká poriadne mastný účet. Budeme platiť za likvidáciu a rozpredaj vlastného priemyslu, poľnohospodárstva či iných sektorov. A čaká nás doba opätovného budovania toho, čo naši predkovia tak ťažko vybudovali …
Dnes sa otáčajú vo svojich hroboch a zrejme by nás najradšej poriadne kopli tam, kde chrbát stráca poctivé meno …
Když vy jste projevili silnou vůli ...
pises o tom ako keby sa to dialo - ...
Pupuš.... GO ON !!! A pamätaj : ...
Člověče tebe musel zmlátit nejakej ...
priebezne aj ked nepravidelne citam ...
Celá debata | RSS tejto debaty