Pakt Pilsudski – Hitler

Všeobecne sa najčastejšie spomína pakt Molotov – Ribbentrop, ktorý nebol však prvým paktom, ako sa často zámerne prekrúca, ale v skutočnosti len posledným v rade už skôr uzatvorených zmlúv rôznych krajín s Treťou ríšou. A skutočne len málokto vie, že ani o osude Československa sa nerozhodovalo v Mníchove, ale jeho osud bol predurčený práve paktom Pilsudski – Hitler, kde si Poľsko chcelo zaistiť svoje budúce územné nároky a spoluprácu Nemecka pri ich naplnení.

Nemecko-poľský pakt o neútočení bol podpísaný 26.januára 1934 v Berlíne. Za Nemecko ho podpísal Konstantin von Neurath, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničia (neskôr bol nahradený J. von Ribbentropom a nastúpil ako Ríšsky protektor pre Čechy a Moravu), v mene Poľska podpísal zmluvu poľský veľvyslanec v Nemecku J.Lipski. Oficiálne bola zmluva prezentovaná ako pakt o spolupráci medzi oboma stranami, neútočení a mierovom postupe v prípade vzájomných sporov. Neoficiálne obsahovala tajné dodatky, na základe ktorých hodlali zmluvné strany naplniť svoje ciele – napríklad získať územia na úkor iných, nezávislých štátov.

Čo predchádzalo podpisu zmluvy medzi Nemeckom a Poľskom

Predovšetkým to bola nespokojnosť Nemecka s následkami I.svetovej vojny a podpisu potupnej (pre Nemecko) Versaillskej zmluvy. Poľsko potrebovalo oficiálne potvrdenie vlastných hraníc od Nemecka, navyše sa obávalo pripravovanej spolupráce Berlína a Moskvy, ako aj dlho ohlasovanej dohody medzi Nemeckom, Talianskom, Francúzskom a Veľkou Britániou. Nemecko sa o.i. snažilo narušiť aj vzťahy, ktoré v prípade vojnového konfliktu zaručovali napríklad Československu vojenskú pomoc zo strany Francúzska a Poľska. Poľsko malo voči Československu územné nároky, ktorých naplnenie očakávalo ako jeden z priamych dôsledkov zmluvy s Nemeckom.

Následky podpisu zmluvy

Po podpise tejto zmluvy vypovedalo Poľsko 13.septembra 1934 na zasadnutí Spoločnosti národov v Ženeve všetky zmluvy o ochrane národnostných menšín. Okrem toho, na základe tajných dodatkov k tejto zmluve zmenilo svoju politiku voči Československu, ako aj ZSSR.

Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa… Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“ (28.septembra 1934, minister zahraničia Poľska J.Beck)

Poľsko chcelo získať českú časť Tešínska, Slovensko a Podkarpatská Rus mali pripadnúť Maďarsku. Zároveň plánovalo získanie Ukrajiny a prístupu k Čiernemu moru, ako aj LItvy. Lotyšsko a Estónsko malo získať Nemecko.

Koniec paktu

28.apríla 1939 vypovedalo Nemecko jednostranne zmluvu s Poľskom. Príčinou bolo odmietnutie nemeckých nárokov na zmenu poľsko-nemeckej hranice, a tým aj odovzdania istej časti poľského územia Nemecku. Poľsko síce získalo podpisom tejto zmluvy a následkom podpisu Mníchovskej dohody časti území Československa, ale jeho bývalý spojenec Nemecko ho 1.septembra 1939 na základe vykonštruovanej zámienky vojensky napadol. O čosi neskôr si Poľsko na základe paktu Molotov – Ribbentrop rozdelili v pomere 2:1 Nemecko a ZSSR (alebo Sovietske Rusko). Poľská druhá republika zanikla, a k obnove poľského samostatného štátu došlo až po ukončení II.svetovej vojny.

Osudy postáv, podieľajúcich sa na podpise paktu

Konstantin von Neurath bol ríšskym protektorom Čiech a Moravy do septembra 1941, kedy bol na príkaz A.Hitlera nahradený R.Heydrichom. Formálne bol však naďalej ríšskym protektorom až do augusta 1943. Na konci vojny ho zajali francúzske jednotky a bol postavený pred Norimberský tribunál. Ten ho odsúdil na 15 rokov väzenia, z ktorých si odsedel osem rokov a bol na základe zdravotných dôvodov (prekonaný infarkt) prepustený. O dva roky neskôr zomrel.

Józef Lipski po vypuknutí vojny narukoval ako poľský dobrovoľník vo Francúzsku do armády. Absolvoval dôstojnícku akadémiu a na bojiskách II.svetovej vojny zotrval až do jej konca, často v prvej línii. V roku 1947 emigroval do Spojených štátov, kde v roku 1958 zomrel.

Józef Beck sa podieľal na vzniku spojeneckej zmluvy Poľska a Veľkej Británie v roku 1939. Po napadnutí Poľska zo strany Nemecka, a o čosi neskôr útoku ZSSR na Poľsko bol v noci zo 17. na 18. septembra 1939 evakuovaný spoločne s ostatnými členmi vlády do Rumunska. Tam ostal internovaný až do 5.júna 1944, kedy zomrel.

Józef Pilsudski sa naplnenia svojich plánov nedožil, ako ani krutého sklamania z následkov podpísanej zmluvy. Zomrel na rakovinu 12.mája 1935. Dnes je v Poľsku pokladaný za jednu z najvýznamnejších osobností poľskej histórie. Sú po ňom pomenované námestia, školy i ulice. Po roku 1989 mu postavili aj niekoľko pomníkov. Na jeho uctievaní nezmenil nič ani fakt, že aj poľskí historici ho označujú ako diktátora.

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Biden

Bidenovi diagnostikovali agresívnu formu rakoviny prostaty

18.05.2025 22:22, aktualizované: 23:03

Metastázy sa rozšírili do jeho kostí a americký exprezident v súčasnosti s rodinou prehodnocuje možnosti liečby.

maďarsko, budapešť, protest

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzovaniu slobody

18.05.2025 21:54

Proti pripravovanému vládnemu zákonu namierenému proti médiám a občianskym organizáciám prijímajúcim financie zo zahraničia demonštrovali tisíce Maďarov.

portugalsko voľby

Vo voľbách v Portugalsku podľa odhadov vyhrala vládnuca koalícia. Zrejme však nezíska väčšinu v parlamente

18.05.2025 21:37

Po posledných voľbách vlani v marci stredopravá Demokratická aliancia vytvorila menšinovú vládu, ktorá sa o rok neskôr rozpadla.

babiš

V Česku stúpla podpora opozičného hnutia ANO aj vládnej koalície Spolu

18.05.2025 19:27

Na treťom mieste by podľa prieskumu skončila nacionalistická strana SPD Tomia Okamuru.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,447
Celková čítanosť: 9909080x
Priemerná čítanosť článkov: 4049x

Autor blogu