Krutý pohľad na uplynulé voľby, alebo školenie výkopu politického hrobu

Pád liberálov pokračuje a som názoru, že v záujme politického prežitia by mali konečne pochopiť, aké škody im spôsobujú absurdné vystúpenia R.Sulíka, preplnené obviňovaním iných z vlastného neúspechu. Iste, agentúry v prieskumoch dávajú SaS celkom slušné hodnotenia, ale nezabúdajme – výsledok prieskumu zásadne (aspoň na Slovensku) zodpovedá záujmom – objednávateľa.

Komédia, ktorú neustále predvádza R.Sulík svojimi nárekmi na správanie potenciálnych partnerov (na ktorých nenechal pred voľbami suchej nitky) sa pomaly mení na tragikomickú frašku. Nikde a nikdy neuznáva, že najväčší podiel na súčasnom vývoji má predovšetkým jeho vlastný prístup k partnerom, a sebecká honba za zostavením vlády – na ktorej čele sa po voľbách už videl.

Iste, sebakritika nepatrí medzi povinnú výbavu (nielen) slovenských politikov. Lenže, ak sa pozrieme na reálne postavenie politických strán, pôsobiacich na Slovensku, tak prístup R.Sulíka môže viesť len k jedinému výsledku – predĺženiu pôsobenia R.Fica alebo účasti SMER-u na budúcich vládach, a úplnému zabuchnutiu dverí zo strany ostatných politických strán pred spoluprácou s liberálmi. A myslím si, že v úspešnú budúcnosť, založenú na spolupráci s OĽANO – môže veriť len veľmi naivný človek.

Liberáli dnes pôsobia ako slon v porceláne. SDKÚ-DS ako partnera stratili, pretože sa prepadla do zabudnutia – na čom majú svoje zásluhy. KDH pod vedením vonkajšieho predsedu Hlinu sa možno prepracuje do parlamentu, ale nedá sa očakávať, že prekročí svoju tradičnú hranicu na úrovni 8%. Most-Híd alebo SMK ? Súdiac podľa názorov priateľov, B.Bugár a spol. sa opäť dostanú do parlamentu, hoci možno s odretými ušami. Ale o SMK sa to povedať nedá, pretože o konfrontačnú politiku nemajú záujem ani voliči na juhu Slovenska, akosi sa im prejedli večné búrky v pohári vody. B.Kollár a spol. si svoju šťastnú chvíľku a náhodný úspech z posledných volieb sotva zopakujú, tým skôr, že voliči nepochopia im postoj medzi všetkými … ani rôzne odhalenia, najmä na stránkach médií, ktoré sa často označujú ako pravicové, pretože nezávislé rozhodne nie sú. M.Kotleba a spol. sa môžu pokojne v budúcich voľbách dostať do úlohy čierneho koňa, ale rovnako môžu aj z hry vypadnúť – isté však je, že liberáli ich podporu nezískajú a nemôžu o ňu ani žiadať. A ostávajú nám – SNS a SMER-SD. Zatiaľ sa nedá pochybovať o ďalšom úspechu strany R.Fica a opakovaní víťazstva vo voľbách. V prípade SNS sa dá očakávať nárast podpory (myslím, že uberie nejaké hlasy aj ĽSNS), návrat voličov, sklamaných z éry J.Slotu a spol.

Čo to môže znamenať pre liberálov ?

Napríklad aj takýto výsledok – SMER 28%, SNS 14%, OĽANO 14%, SaS 12%, KDH 8%, MOST 6% … a napríklad ĽSNS 10% … aký môže byť vývoj po výsledku, ktorý som načrtol ? Nehovoriac o tom, že karty môžu zamiešať aj dnes neexistujúce subjekty, pretože Slovač je už taká – rada rozdáva peniaze a moc ľuďom, ktorí zaklopú na dvere ako pocestní. No pri súčasnom prístupe R.Sulíka sa dá očakávať odmietavý postoj B.Bugára a spol., podporu Kotlebu nemôže žiadať a s ostatnými môže vytvoriť krúžok kaviarenských diskutérov, ale určite nevytvorí funkčnú vládu.

A čo teda čaká pospolitú Slovač ? Nič lepšie, ako to – čo máme dnes. Prečo ? Pretože niekto má tak veľké ego, že sa aj na rovnej ceste potkýna, lebo si pre ego nevidí – na nohy a cestu. Nehovoriac o tom, že súdiac podľa diskusií na rôznych sociálnych sieťach, cirkusu OĽANO a spol. majú mnohí ľudia plné zuby, a dokonca aj tí, ktorí tento spolok volili. Takže sa môže stať, že OĽANO bude druhou najsilnejšou stranou v parlamente, ale rovnako aj to, že v parlamente nebude – vôbec.

Prekvapuje ma, že nikto v SaS nechápe, kam môže viesť neustále obviňovanie iných zo zrady, podrazov či iných prešľapov. Nikto sa nevie otvorene a verejne ohlásiť a povedať – dosť, situácia je jasná a treba ísť ďalej. Akoby jedinou témou liberálov (popri podnikateľoch, lebo iné obyvateľstvo na Slovensku nežije) bola pomsta tým, ktorí sa nedali beztrestne urážať a ohovárať. Úprimne povedané, dnes by si liberáli mohli otvoriť školu a vyučovať, ako sa kope politický hrob. Netreba totiž zabúdať, že aj na tom, čo sa dialo po voľbách v roku 2010, mali svoj podiel. Podstatou zdrvujúceho víťazstva SMER-u vo voľbách 2012 nebol euroval, ale skutočnosť, že sa práve liberáli nevedeli jasne vymedziť a povedať – do vlády, ktorej členmi budú I.Mikloš a M.Dzurinda – nepôjdeme. Pritom museli poznať pohľad voličov na týchto dvoch politikov SDKÚ, a rovnako museli vedieť, kto bude ozajstným šéfom vlády I.Radičovej. Nie nadarmo sa niektorí ľudia v tej dobe vyškierali, keď niekde prichádzal M.Dzurinda a hovorili – aha, premiér. Hoci bol (len) ministrom zahraničia.

Nemôžem si pomôcť, ale po prečítaní slov R.Sulíka pre denník SME som presvedčený, že SaS nie je riešením a nikdy vlastne nebola. Skôr to bola chiméra, ktorej chceli veriť sklamaní voliči.A to pre tých, ktorí by chceli lepšie Slovensko pre slovenský národ znamená jediné – pokračovanie v hľadaní poctivých ľudí do riadenia štátu, a pokračovanie v hľadaní systému, ktorý bude pre ľudí – nie pre klamárov a vagabundov. Akurát bola medzi tým jedna generácia okradnutá o slušný život, ako kedysi generácia roku 1968. Nie je to priveľká cena za experimenty ?

Doplnené o rozhovor s Martinom M.Šimečkom v denníku SME, poskytnutom v roku 2013. S jeho názormi plne súhlasím.

Súd sa bojí a spravodlivosť v kúte trčí …

21.05.2026

Bombastickà správa dňa … krajský súd v Trnave sa vyzul z rozhodovania o osude M.Černáka a “odpálil” loptičku späť na okresný súd O čom je vlastne reč ? Však stačí odpoveď na otázku – môžu dostať druhú šancu aj obete a ich rodiny ? Ak nie,nie je čo riešiť.Však koľko pobúrenia vie vyvolať nehoda s obeťami na životoch,lebo niekto v luxusnom aute má [...]

Popletení v zákone zavádzajú verejnosť

18.04.2026

Nikdy som nebol zástancom prílišného užívania elitných útvarov polície.Často to pôsobilo skôr ako účelová kampaň,ktorej cieľom bolo niečo úplne iné,ako riešenie trestnej činnosti.Ale … Pobúrenie niektorých “opozičníkov” nad vyšetrovaním prečinu ohovárania v réžii ÚBOK-u nie je na mieste.Pritom stačí tak málo – niečo si prečítať.A čítať s [...]

5% HDP na obranu ? Pred kým – pred USA ? Žiadny problém …

12.04.2026

Kdesi som začul,že NATO je vojenský biznis model … možno,neviem posúdiť.Ale páčil sa mi iný nápad. Pristúpiť na zvýšenie týchto výdavkov,ale po svojom.Obnoviť zbrojársky priemysel na Slovensku a minúť tých 5% na jeho výrobky.Zvýši sa zamestnanosť,stúpnu príjmy štátu … celkom fajn,nie ? Potenciál z odbornej stránky na to máme.Otázne je,koľko by zmizlo vo [...]

Whale / Timmy / Rescue /

Veľryba Timmy po dramatickej záchrane uhynula. Vedci chcú zistiť prečo

21.05.2026 16:28

Európa sledovala jej záchranu, teraz ju čaká ešte jedna náročná cesta.

putin lukašenko

Putin vytiahol jadrovú kartu. S Lukašenkom sledoval manévre, ktoré znepokojili Ukrajinu

21.05.2026 16:20

Rusko do cvičení jadrových síl nasadilo strategické jadrové zbrane.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte

Rutte stratil trpezlivosť: Viaceré krajiny NATO dávajú Ukrajine málo, pomoc nie je férová

21.05.2026 16:10

Generálny tajomník NATO minulý týždeň navrhol, aby spojenci vyčlenili na pomoc Ukrajine 0,25 percenta svojho HDP.

andrej Danko

Danko hromží: List Ficovi je zdvihnutým prstom pre Tarabu. No vládu vraj SNS nepoloží

21.05.2026 15:42

Tarabu pozval Danko na zasadnutie predsedníctva SNS, ktoré bude o týždeň.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,462
Celková čítanosť: 10515884x
Priemerná čítanosť článkov: 4271x

Autor blogu