Už sa vytratila aj posledná kvapka snahy o zachovanie politickej dôstojnosti, a sklamanie, pochádzajúce nielen z výsledku volieb, ale aj neúspešnej snahy o zvrhnutie koalície za pomoci rôznych útokov, sa prejavuje čoraz viac. Málokto pochybuje, že súčasná koalícia je skôr láskou z rozumu, než realizáciou predstáv lídrov koaličných strán … ale vždy je to lepší variant, než vládnutie ľudí, ktorým okrem pomsty nejde – o nič.
Debata v tradičnom formáte STV O päť minút dvanásť ukázala určitý posun v správaní a zmýšľaní politikov. O prezidentovi sa už dlhšie nedá povedať, že by dokázal stáť nad vecou a bol nestranným komentátorom diania na politickej scéne Slovenska, a už vôbec sa nedá ani pomyslieť na to, že by mohol byť prostredníkom, schopným v pravej chvíli upokojiť vášne a priviesť znesvárené strany k rozumu. Tieto schopnosti majú len štátnici, a na túto úroveň zatiaľ A.Kiska nedorástol, ale kdesi v pozadí je určitá nádej, že by sa raz k tomuto cieľu mohol nielen priblížiť. Skutočnosť, že neprišiel z prostredia politiky, môže byť raz jeho prednosťou …
R.Sulík a A.Danko neprekvapili. Šéf liberálov sa od volieb neustále potkýna na čriepkoch rozbitého sna o koalícii pod jeho vedením, naopak šéf národniarov akoby strácal nadhľad a rozvahu, a často sa nechá (síce odôvodnene, ale zbytočne) strhnúť do agresívnych výmien názorov. Prvému by pomohlo pozametať a vyhodiť nepoužiteľné črepy, druhému by stačilo … možno aj ignorovanie útokov neschopných politikov v zmysle myšlienky múdrejší ustúpi … pretože najlepšími hrobármi ambícií opozície sú práve jej predstavitelia, a netreba im pomáhať – stačí ich nechať hovoriť, a občas poukázať na nepresnosti, ktorých sa pri svojich nepremyslených útokoch dopúšťajú. Šéf liberálov sa môže vyjadriť, že v parlamente pod vedením A.Danka by nechcel byť za žiadnu cenu, no rovnako je realitou, že ani jeho pôsobenie vo funkcii šéfa parlamentu nebolo ničím výnimočné, ani oslňujúce … a tiež by sa našli prešľapy, ktoré spôsobovali skôr trápne situácie. Nehovoriac o tom, že neustále útoky na spôsob vyjadrovania A.Danka a jeho isté nedostatky v tejto oblasti, poukazujú skôr na nedostatok intelektu kritikov.
Iste, asi by som nebol jediný, koho by zaujímal rozpočet na opakovane omieľanú večeru v réžii A.Danka … ale tých otázok, na ktoré by som rád poznal odpoveď, je oveľa viac a zďaleka nesúvisia len s osobou šéfa národniarov a parlamentu
Napríklad by ma zaujímalo, čo bolo v pozadí vývoja po voľbách 2010, keď sa R.Sulík vzdal ambície, súvisiacej s obsadením postu ministra financií a namiesto toho prijal bezvýznamný (skôr reprezentačný) post šéfa parlamentu … pretože v prvom prípade mohol mať reálny dosah na smerovanie štátu a jeho vývoj, no v druhom sa o nejakom významnom vplyve na dianie nedalo hovoriť.
Rovnako by ma zaujímala odpoveď na otázku, či naozaj veril v perspektívu možnej koalície po voľbách 2016, a to za účasti I.Matoviča, schopného v prípade potreby veselo oblievať vriacou smolou aj vlastných koaličných partnerov.
Ak som dobre pochopil slová A.Danka, po poslednej diskusii nepokladá akúkoľvek spoluprácu s SaS a spol. za možnú a prijateľnú. Pri pohľade na súčasnú politickú scénu by však podobný postoj znamenal doslova nutnosť nielen víťazstva vo voľbách, ale aj získania takého výsledku, ktorý by umožňoval vznik dvojkoalície, maximálne trojkoalície (hoci tu už šance výrazne klesajú). Pretože národniari zatiaľ nemôžu ani pomyslieť na opakovanie husárskeho kúska, ktorý sa podaril R.Ficovi v roku 2012, keď skladal jednofarebnú vládu. Ako však dnes ukazuje vývoj, SMER sa nedokázal odpútať od zničujúcej politiky, založenej na kulte osobnosti, a v budúcich voľbách môže pokojne skončiť na hranici 20%, prípadne aj nižšie. No a nech počítam akokoľvek, zatiaľ nič nenaznačuje, že by SNS bola schopná vyššieho zisku, nad hranicou 20%. A to ani v prípade, že by dokázala získať opätovne tých voličov, ktorých jej kedysi odlákal práve SMER.
Politická strana pod vedením A.Kisku ? Hm, no neviem … ale pôsobenie vo funkcii prezidenta, teda najvyššej ústavnej funkcii by malo byť vrcholom kariéry politika, a klesnutie na nižšiu úroveň pokladám skôr za dehonestujúce …
Možno mám skostnatené názory, ale podobne som videl aj niekdajšie pôsobenie M.Dzurindu vo funkcii ministra zahraničia. Nech by bol projekt súčasného prezidenta akokoľvek očarujúci a realizovateľný, určite by som o jeho podpore ani neuvažoval – akosi som presvedčený, že by všade malo byť niečo, čomu sa laicky hovorí štábna kultúra.
Ktoré hlasy by mohol však A.Kiska získať ? Skalných fanúšikov SMERu sotva presvedčí, národniarom podpora pomaly rastie … skúsenosť hovorí, že MOST-HÍD si svoju základňu spoľahlivo drží, a napriek kuvičím hlasom tomu nebude inak ani v budúcnosti, pokiaľ sa B.Bugárovi podarí naplniť niečo z predvolebných sľubov. Pokiaľ niekto stavia na pomyselnom zhnusení voličov Bugárovcov z koalície s R.Ficom, som presvedčený, že sa mýli – títo voliči myslia skôr pragmaticky, a chápu, čo znamená účasť vo vláde a podiel na moci, a čo naopak znamená pobyt v opozícii. Takže … tu asi tiež nebude oberačka v réžii A.Kisku.
Opozícia ? Hm … SaS je strana podnikateľov a tomu zodpovedajú aj jej predstavy o vládnutí. Teoreticky by bolo možné, aby jej voličov oslovil A.Kiska, ale asi len v prípade, ak by liberálom hrozilo predĺženie pobytu v opozícii – pretože všetkého veľa škodí. V prípade ostatných strán vidím akúsi modernú verziu plávajúcich voličov, ktorých môže získať ktokoľvek, a všetko je závislé na tom, ako sa ráno pred voľbami zobudia. Myslím, že väčšina z nich volí tzv. neštandardné strany len z trucu, a sotva s nimi spája budúcnosť a perspektívu Slovenska.
Je tu však skupina sklamaných voličov, respektíve voličov mimoparlamentných strán. A tu vidím dosť veľký priestor pre A.Kisku, a nielen pre neho. Pretože ak sa pozeráme na volebné účasti v jednotlivých volebných rokoch, tak voličov stojacich mimo diania (z akýchkoľvek dôvodov) je toľko, že ak by išli do nohy voliť, sú schopní vyhrať voľby – komukoľvek. Je len otázne, či sa nájde niekto, kto ich dokáže prebrať z letargie a presvedčiť, že voliť sa oplatí …
A títo voliči sú najväčšou hrozbou pre súčasnú opozíciu … pretože SMER by sa aj v prípade ich účasti udržal v parlamente (hoci s odretými ušami), no pre opozičné strany by to mohlo znamenať definitívny koniec a zatvorenie kohútika, z ktorého kvapkajú – lacné dukáty.
úžerník,nie,ako nová strana,stále číta ...
Nech si riadi čokoľvek, okrem štátu ... už ...
Fyzicky. Mentálne menej. ...
To oslavovali miliónové príspevky od voličov ...
Máš na mysli mentálne 17? ...
Celá debata | RSS tejto debaty