V preklade – Osobnosť počítačovej obrazovky – možno by to zaujalo viac, ako umelé osobnosti televíznej obrazovky, ktoré možno pôsobia na pohľad dobre, ale ponúkajú obsah, ktorého hodnota je mizivá …
Ale takých osobností počítačovej obrazovky by sme niekoľko vedeli nájsť – napríklad niekdajších bojovníkov proti komunistickému režimu, ktorí proti nemu tak tvrdo bojovali, až sa ocitli v rôznych zložkách ako jeho – agenti. Alebo ľútych bojovníkov proti mafii, ktorí pred voľbami ospevovali priateľov a kamarátov pochybných persón, podozrivých z mafiánskych kontaktov či kruhov. Prípadne autorov svetového mena, ktorí sa len neprajnosťou doby nevyskytli v análoch encyklopédií, alebo pod nátlakom predstaviteľov režimov museli svoje diela publikovať anonymne. Veru, hrdinov by sa našlo vyše práva.
Aj ceny by sme mohli vymyslieť – napríklad drevenú malinu pre najlepšieho naivného autora, ktorý si myslí, že urobí dieru do sveta, ak bude písať to, čo si myslí a nie to, čo kde zaznelo – čítal – videl. Či drevenú obdratú platňu pre najlepšieho diskutéra, ktorý sa tvrdošijne drží niekoľkých, dookola opakovaných viet a slovných spojení. No a pre autora najlepšieho blogu, zostaveného z cudzích myšlienok a úvah by sme mohli udeliť dreveného papagája.
Iste, aj ja by som sa zúčastnil súťaže, nepochybujem, že by som bol horúcim kandidátom na získanie ceny hanby – drevenej maliny za nepoučiteľnosť, že kvalita a inteligencia sa neposudzuje podľa toho, ako človek myslí a hodnotí spoločnosť, ale podľa toho, ako presvedčivo dokáže vydávať cudzie myšlienky a diela – za vlastné.
+++ Pekný postreh. Boli časy keď sa ...
Celá debata | RSS tejto debaty