Typický populistický návrh, ktorého jediným cieľom je získanie potenciálu do blížiacich sa volieb. Ale žiadne riešenie sa za týmto návrhom nedá nájsť.
Kto chce zlepšiť príjmy a teda aj život pracujúcich na Slovensku, musí vedieť odpovedať na jednu otázku – pracujú na Slovensku ľudia kratšiu dobu, menej kvalitne či menej zodpovedne ako ľudia v krajinách, kde sa vyplácajú násobky našich bežných platov ? Každý, kto trošku pozná situáciu na Slovensku, musí priznať – naši ľudia pracujú viac, často vo veľmi náročných prevádzkach a sú na nich kladené oveľa tvrdšie požiadavky, než kdekoľvek inde – pričom mnohí môžu o niečom, ako je primerané zotavenie z choroby alebo dovolenka na oddych – len snívať. Smutné, pretože liečenie chorôb a dovolenky boli úplne bežným javom za socializmu, ale dnes sa berie dovolenka – na liečenie chorôb.
Takže netreba hovoriť o trinástom plate, ale treba zaviesť mzdu, primeranú náročnosti práce, ktorú ľudia vykonávajú. Treba sa prestať hrať na charitu pre zahraničných darebákov, a zaviesť jasné pravidlá – napríklad začať tým, že kto chce podnikať, musí mať na podnikanie kapitál, a kto ho nemá – má smolu. Treba ukončiť daňové výhody pre bohatých a prestane zívať prázdnotou aj štátna pokladňa, a nebude sa napĺňať na úkor potrieb bežných ľudí – napríklad rušením služieb v oblasti školstva či zdravotníctva.
Nie sú potrebné žiadne príkazy či zákazy. Stačia jasné pravidlá a ich dodržiavanie.
Prečo prikazovať podnikateľovi, koľko má platiť ľuďom či pravidelne vyjednávať o minimálnej mzde ? Zbytočné … stačí vypracovať jasný a prehľadný systém hodnotenia práce podľa náročnosti, požadovaného vzdelania a odborov. A stanoviť pravidlo – čím menej platíš zamestnancom, tým viac platíš štátu. Pretože o chudobného a nezabezpečeného dôchodcu sa musí nakoniec starať štát – teda my všetci. Čo je naozaj zlodejina.
Kto dobre platí prácu, nech platí menej daní a má úľavy. Ak si napríklad dopravca myslí, že za stovky kilometrov, denne strávených za volantom, je primeranou odmenou šesťsto eur v čistom na dlaň – nech platí napríklad trojnásobné mýto, zvýšené odvody, nemá nárok na štátne príspevky a podobne – však ušetril na pracovníkovi, tak nepotrebuje pomoc štátu, nie ?
A uvidíme, koľkí by naozaj skončili s podnikaním, koľkí by naozaj opustili Slovensko … ešte by sme sa poriadne divili.
neúspešná úspešná ...
ulienka, v Rakúsku a či Nemecku vyplácaju ...
Súhlasím iba s tým, že je to populizmus. ...
Neviem, čo tu splieta. V poslednom čase sa ...
NEDOMYSLENÁ myšlienka (podobne ako ten kritizovaný... ...
Celá debata | RSS tejto debaty