R. Sulík nikdy nebude štátnikom a sotva niekedy premiérom . . .

ale možno motyka vystrelí …Stručne povedané – štátnik sa vie v pravej chvíli povzniesť nad osobné antipatie, a dokáže postaviť verejný záujem nad vlastnými cieľmi. Alebo skôr – nad vlastným sebectvom.

R.Sulík sa nezúčastní slávnostného zasadnutia NR SR ku Dňu Ústavy SR, ktoré sa bude konať 1.septembra 2017, pretože to pokladá – za papalášizmus. Taká správa prebehla v médiách, sám som ju zachytil v denníku SME.

Iste, sotva by som mohol čakať niečo iné od politika, ktorý si pokojne na seba navlečie tričko s nápisom, dehonestujúcim presvedčenie skupiny ľudí, alebo niekoho, kto na prvé miesto kladie „európanstvo“, čo z môjho pohľadu je moderná forma toho, čo kedysi praktizovali na dobytých územiach vojská Osmanskej ríše, keď si budovali elitné jednotky janičiarov z nemoslimského obyvateľstva, prevažne slovanského pôvodu. Nie nadarmo sa hovorilo, že poturčenec horší od Turka.Pre samotných tureckých vojakov boli príslušníci týchto jednotiek síce veľmi cenení z bojového hľadiska, ale ináč – menejcenní. Dnes podobným dojmom pôsobia „Európania“, ktorých si európske veľmocenské špičky omotali okolo prsta, a hoci často sedia v národných parlamentoch, len málokedy pôsobia dojmom, že by boli pre nich národné záujmy – najdôležitejšie.

Sú dni a sviatky, keď sa vo väčšine krajín sveta vedia aspoň na kratučkú chvíľu postaviť vedľa seba (nielen) politickí oponenti, a vedia prejaviť primeranú úctu významným chvíľam a osobnostiam minulosti.

Naopak, v týchto chvíľach pravidelne zlyhávajú ľudia, pre ktorých nie je dôležité vôbec nič, ak nemôžu byť hlavnými postavami diania v danej chvíli. Ľudia, pre ktorých má akákoľvek chvíľa význam len v prípade – ak sú číslom jedna v spoločnosti. Ľudia, pre ktorých sú slová – človek, národ, vlasť, vlastenectvo – len slovami. Ľudia, ktorí denne prezentujú ako vzor iné krajiny, napríklad Nemecko alebo Francúzsko, ale sami a ich príkladom riadia len dovtedy, kým im to vyhovuje. A zjavne si nedokážu vziať príklad – napríklad z osláv výročia západonemeckej ústavy, alebo francúzskeho Dňa dobytia Bastily.

Možno by sme si práve počas sviatku, ktorý si budeme pripomínať v piatok 1.septembra, mali položiť otázku, či je správne, aby sme dávali moc nad riadením štátu a svoju dôveru do rúk ľudí, pre ktorých je slávnostné zasadnutie najvyššieho zákonodarného orgánu štátu len – prejavom papalášizmu. Pretože tento druh rétoriky poukazuje aj na to, že k samostatnému Slovensku nemajú vzťah, definovaný slovami – človek, národ, vlasť, vlastenectvo – , ale výkon verejnej funkcie je z ich pohľadu len lukratívnym povolaním, hoci by mal byť – čestným poslaním.

Pretože jedného dňa si môžeme (my alebo naše deti) klásť aj inú otázku – prečo sme tak naivne zverili moc do rúk ľudí, ktorým na národe a štáte vôbec nezáležalo, a prečo nesieme následky našej (nezodpovednej) voľby …. alebo ste presvedčení, že janičiari patria do slovenského parlamentu ?

Chcete návrat vládnutia mantinelov ?

26.07.2026

Otázka, či chceme návrat vládnutia mantinelov, v skutočnosti smeruje k oveľa presnejšiemu problému: k tomu, či sme ochotní zveriť riadenie štátu sebastredným hlupákom. Tento výraz možno znie tvrdo, ale presne vystihuje typ ľudí, ktorí sa do verejného života dostávajú nie pre schopnosti, ale pre vlastné ego, túžbu po pozornosti a presvedčenie, že rozumejú [...]

Anatómia slepého komentátora

22.07.2026

Poznáte ten osobitý druh internetového (a bohužiaľ aj reálneho) hrdinu? Človek, ktorý uvidí titulok alebo krátky text, jeho mozog urobí rýchly šprint v protismere, kompletne odignoruje pointu, ale v srdci zacíti nepremožiteľné volanie divočiny: „Musím k tomuto napísať svoj NÁZOR!“ Tu je malé zamyslenie nad týmto úkazom moderna: Je to vlastne fascinačný [...]

Dinosauria pomsta: Prečo nás dvojeurová sliepka dokáže pripraviť o dôstojnosť

21.07.2026

Keď sa zamyslíte nad evolúciou, musíte uznať, že príroda má zvrátený zmysel pre humor. Vedci tvrdia, že vtáky sú priamymi potomkami dinosaurov. Kým pri pohľade na holuba na stanici tomu len ťažko veríte, v momente, keď sa k vám na vidieckom dvore začne s roztiahnutými krídlami a zníženým podvozkom blížiť nahnevaný kohút, teória o T-Rexovi zrazu dáva dokonalý [...]

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,466
Celková čítanosť: 10683598x
Priemerná čítanosť článkov: 4332x

Autor blogu

Archív