Politické pieskovisko . .. hanba žurnalistiky

Pri pohľade na verbálne výmeny novoročných „pozdravov“ medzi prezidentským palácom a členmi vlády musí byť súdnemu človeku nevoľno. Dnešná slovenská politika a správanie najvyšších predstaviteľov krajiny pripomínajú skôr detské pieskovisko, kde si deti navzájom búrajú svoje pieskové hrady a sťažujú sa rodičom, ktoré z nich je väčší viťúz …

Dnešná situácia príliš pripomína časy súboja Mečiara a Kováča, keď bola spoločnosť rozdelená na dve časti, a každá držala stranu jednému z účastníkov sporu. Ako to dopadlo, veľmi dobre vieme a rozhodne to neprispelo k zlepšeniu obrazu Slovenska vo svete. Nedá sa však povedať, že nasledovníci M.Kováča by prekročili jeho tieň a dokázali reprezentovať Slovensko spôsobom, ktorý by zodpovedal významu postavenia a slova – prezident. Akurát nedochádzalo k tak vyostreným sporom s členmi vlád, ktoré sa postupom času menili.

Súčasnosť však opäť potvrdzuje, aké množstvo nedostatkov má súčasný volebný systém. A najmä – až príliš dokazuje, na akej žalostnej úrovni je slovenská žurnalistika. Rovnako polarizovaná a závislá ako politika. Minimálna nezávislosť, skoro nulová objektívnosť a čosi na štýl investigatívneho novinára … radšej zabudnime. Nemôžeme sa teda diviť, že sa vrátili časy súbojov medzi vládou a prezidentom, akurát osoby a obsadenie sa zmenili. Ešte šťastie, že neplatí povestné “ kto si bez viny, hoď kameňom „, pretože by sme žili na kamennej púšti a pre samé šutre by nebolo vidieť hory. Nenašiel by sa nikto, kto by ich mohol hodiť …

Prezidenta dobehla jeho vlastná rétorika – kedysi hlásal, že politik by mal opustiť verejnú funkciu už pri podozrení …. nuž a v jeho prípade je tých podozrení viac, než dosť. Ak by sme však mali byť objektívni, museli by odísť všetci, nielen prezident – počnúc vládnou koalíciou a jej zástupcami v rôznych funkciách, končiac opozíciou, ktorej líder definoval svojho času pohľad na právny štát aj slovami “ nejaké fotografie nie sú podstatné “ … čo vyznievalo priam komicky pri spomienke, ako ho kedysi doslova vytočila “ nejaká Coca Cola “ ….

Za súčasný stav sme však zodpovední všetci a bez výnimky. Ale nemôžeme sa diviť, keď vidíme, akým primitívnym spôsobom a doslova na objednávku sa deformuje myslenie verejnosti. Stačí brnknúť na strunu nevraživosti a slovenský volič je schopný všetkého … a to doslovne všetkého. Skúsme si spomenúť na župné voľby, ktoré kedysi vyhral M.Kotleba – čo bolo potrebné na jeho víťazstvo ? Nepremyslená (opakovaná) kandidatúra V.Maňku a myšlienka, že všetko bude lepšie, než zástupca SMER-u. A tak to aj dopadlo. Minuloročné voľby ? Opäť stačila myšlienka, že všetko bude lepšie, než Kotleba a masívna mediálna kampaň (kto ju vlastne zaplatil ?) urobila svoje – víťazný kritik rodinkárstva sa prejavil prvým vystúpením naozaj originálne – chcel v trende rodinkárstva pokračovať. A hoci mu to nevyšlo podľa predstáv, nakoniec si aj tak urobil po svojom a sľuby z kampane ostali kdesi v prachu. Podobne prebiehajú aj iné voľby – či už parlamentné, alebo prezidentské. Nikdy sa nehľadá najlepšia voľba, ani spôsoby k nej vedúce, uspokojíme sa s tým, ak to nebude ten či onen … výsledkom je skoro nepretržité vládnutie R.Fica, a A.Kiska v pozícii prezidenta. Predstava, že raz bude na pozícii prezidenta skutočná osobnosť, je rovnako šialená, ako viera v objavenie snežného muža, alebo lochneskej príšery. A rovnako vyznieva aj predstava, že raz budú riadiť Slovensko slušní ľudia, morálne i odborne na úrovni, schopní niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Smutné je, že ak volič za svoju voľbu nesie zodpovednosť i následky, novinár za následky svojej práce žiadnu zodpovednosť nenesie … a tak môže prakticky tvrdiť hocičo a na kohokoľvek adresu. Niekto povie – však ho treba žalovať, ale málokto si uvedomuje, ako to nakoniec dopadne – aj v prípade pozitívneho rozhodnutia v prospech poškodeného, sa nič nezmení – a špina na jeho štíte ostane. Ale každá úvaha by mala končiť dobrou správou … v prípade tej dnešnej úvahy znie dobrá správa asi takto – len hlúposť je večná, ľudia sú (našťastie) pominuteľní … a tak máme šancu, že v budúcnosti bude na tom Slovensko lepšie, pretože predstava trvalého otroctva v náručí súčasnej politickej garnitúry je – naozaj desivá …

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Rajka hraničný prechod slintačka dezinfekcia

Na diaľnici D2 sa pred maďarskými hranicami tvorí rozsiahla kolóna. Je dlhá štyri kilometre

09.04.2025 17:21

Kolóna sa tvorí pre opatrenia súvisiace so šírením slintačky a krívačky.

parkinson shutterstock

Hostia si mysleli, že čašník je opitý. Romana z Nitry však trápi nevyliečiteľná choroba. Koľko parkinsonikov žije na Slovensku?

09.04.2025 17:15

V piatok bude Svetový deň Parkinsonovej choroby. Zapríčiňuje ju degenerácia alebo deštrukcia častí mozgu zodpovedajúcich za koordináciu a kontrolu pohybov.

záchranka, vrtuľník, plyn, tábor

Uložte si číslo 116117. Na Slovensku vznikne nová linka pomoci, prezident podpísal novelu

09.04.2025 16:37

Linka bude slúžiť na riešenie menej naliehavých zdravotných problémov.

Alar Karis

Estónsko zákonom obmedzilo volebné práva ruskej menšiny

09.04.2025 16:14

Estónsky prezident podpísal zákon obmedzujúci hlasovacie právo cudzincom. Nové opatrenie zasiahne približne 80-tisíc Rusov žijúcich v tejto bývalej sovietskej republike.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,447
Celková čítanosť: 9868902x
Priemerná čítanosť článkov: 4033x

Autor blogu