Založ si blog

Právny štát podľa magistra Táraja . . .

Vinný je ten, kto sa mi nepáči. Koho mám rád, ten nemôže byť vinný ani vtedy, ak o jeho vine rozhodli súdy … výrok súdu platí len vtedy, ak mi to vyhovuje. Ak mi to nevyhovuje, súd bol zaujatý, svedkovia kúpení a kauza vymyslená …

Tak si predstavujú niektorí ľudia právny štát. Naozaj trápna predstava. V právnom štáte platí zásada, že vinný je ten, o koho vine právoplatne rozhodne súd. Slušní ľudia túto zásadu rešpektujú, aj keď sa im nemusí páčiť, že niektoré rozhodnutia súdov sú v rozpore s ich očakávaním.

Neslušní ľudia, skúsme ich označiť menom fiktívnej postavičky, napríklad „magister Táraj“, pokladajú za zákonné len to, čo im vyhovuje. Magistrov Tárajov máme vo verejnom živote nepreberné množstvo. Hádžu obvineniami všade, kde sa len otočia, vyťahujú rôzne tvrdenia, ktoré následne nevedia podložiť dôkazmi … čo im samozrejme nevadí a dokonca ani len neuvažujú, že by sa vzdali verejných funkcií, pretože pošpinili niekoho česť a meno. Ba máme aj takých, ktorí na svojich križiackych výpravách zatiahnu do problémov iných, a potom sa tvária, že vec a jej následky sa ich netýkajú.

Otázne je, či sa pri podobnom pohľade na svet dá budovať právny štát. Pretože ten, kto si nectí zákon, je rovnako vinný, ako ten – kto ho porušuje.

A ešte niečo … v športe platí zásada, že ukončením trestu začína nová etapa – napríklad hokejista si odsedí dve minúty, futbalista má dištanc na zápas, a podobne. Táto zásada by mala platiť všade, aj v bežnom živote. Na trestanie porušovateľov zákona máme ustanovené súdy, a rozhodnutím o treste, alebo jeho vykonaním (v akejkoľvek forme) by mala začať nová etapa. Iste, niektorých ľudí nezmeníme a budú vo svojej nekalej činnosti z rôznych dôvodov pokračovať, ale to nám nedáva žiadne právo, aby sme všetkých hádzali do jedného vreca a uzurpovali si to, čo je zákonom dané ako povinnosť – súdom. Pretože – ak si uzurpujeme to, čo nám nepatrí, nie sme lepší než tí, ktorí čelia následkom za svoje previnenia voči zákonu – ba možno sme ešte horší, pretože pokrytecky voláme po vláde zákona, a sami si ho podľa potreby – prispôsobujeme.

Kde je sudcom žalobca, tam platí násilie, nie zákon …. (Publilius Syrus)

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9400324x
Priemerná čítanosť článkov: 3848x

Autor blogu