Založ si blog

Útok na Skripaľa na príkaz britskej premiérky ?

Ešte sa ani nezačalo vyšetrovanie útoku na bývalého ruského rozviedčika S.Skripaľa a britská premiérka Th.May z neho obvinila Rusko. V zmysle slovenského porekadla môžeme teda uvažovať, že zlodej kričí – chyťte zlodeja ?

Je nepochybné, že Th.May nedokáže zvládnuť situáciu v čase, keď sa má pripraviť a realizovať brexit. Dobre informované jazyky hovoria, že hlasovanie o vystúpení Veľkej Británie malo pôvodne poslúžiť na vyvinutie nátlaku voči Bruselu, a získanie ďalších výnimiek, ktorými bolo britské členstvo v únii priam povestné. Nikto však nerátal s výsledkom referenda, ku ktorému došlo.

Prípad S.Skripaľa by však mohol poslúžiť na odpútanie pozornosti britskej verejnosti od brexitu, a vytvoriť časovú rezervu na riešenie problému, s ktorým Londýn nerátal. A hlavne objavenie riešenia, ako sa bez straty cti vrátiť do teplej náruče Bruselu kde bolo predsa len Londýnu dobre, vzhľadom na postavenie, ktoré v rámci EÚ mal.

Spoločná taktika vyhosťovania ruských diplomatov má len zakryť skutočné ciele britskej politiky v najbližšom období. Aj Brusel si uvedomuje, že bez účasti britského impéria sa jeho pozícia značne oslabí. Takže je v spoločnom záujme, aby sa našla cesta, ktorou Londýn opatrne vycúva z brexitu a pritom nebude narušená falošná tvár demokracie v jeho podaní.

Proti britskej verzii udalostí, ktoré sa mali odohrať, svedčí aj minulosť S.Skripaľa. Od roku 2006 bol väznený v Rusku, a do Veľkej Británie sa dostal až po prepustení v rámci výmeny väzňov v roku 2010. Ak by teda bol reálnou hrozbou pre ruský režim, za štyri roky by sa nepochybne našlo dosť možností, ako sa ho zbaviť. Navyše, objavili sa aj tvrdenia niekoľkých svedkov, že sa Skripaľ v poslednom čase snažil o návrat do Ruska. Prečo by to robil, ak by sa cítil v ohrození ?

Správanie Londýna skôr poukazuje na to, že obavy zo Skripaľa a jeho možného, budúceho života, mohla mať práve britská strana. Stará pravda hovorí, že práca pre tajné služby končí až vo chvíli smrti agenta. Londýn mohol mať dostatok dôvodov, aby sa obával, čoho všetkého je schopný Skripaľ v snahe o návrat do Ruska. Kremeľ síce poprel, že by dostal nejakú žiadosť zo strany Skripaľa, ale to mohla byť aj súčasť taktiky. No okamžité vyjadrenie zo strany britskej premiérky Th.May, bez toho, aby prebehlo riadne vyšetrovanie (po ktorom tak často práve Briti volali v mnohých iných prípadoch), poukazuje na pozadie celého prípadu – mohla sa snažiť britská premiérka zamiesť stopy, ktoré by ju mohli s útokom v Salisbury spájať ? Nehovoriac o tom, že verzie útoku v Salisbury pribúdajú ako huby po daždi, a prakticky ani jedna nezodpovedá charakteristike chemickej látky, ktorá bola použitá. Aj spomienky ľudí, ktorí sa podieľali na jej vývoji, prakticky vyvracajú tvrdenia, že sa Skripaľ spoločne s dcérou kontaminovali látkou doma, a ešte nejaký čas sa dokázali presúvať po meste. Zaujímavé je aj to, že podľa zatiaľ neoverených informácií mali obaja vyše štyroch hodín vypnuté GPS na svojich mobilných telefónoch.

Kde je pravda ? Nevedno, ale britská premiérka využila situáciu okolo útoku v Salisbury na politické ciele, pričom ani nečakala na závery vyšetrovania – takže nehovorí pravdu a možno má z niečoho obavy. Z čoho ? Môže mať obavy z toho, že Skripaľ sa počas spomínaných štyroch hodín stretol s niekým z ruskej strany a prejednával možnosti svojho návratu do Ruska ? Mohol si Skripaľ sám vypnúť GPS, aby nemohla jeho pohyb sledovať britská strana ?  A mohla viesť náhla strata kontroly nad jeho pohybom a konaním k unáhlenému rozhodnutiu o jeho eliminácii ?

V čí prospech ? Stará a známa otázka. Odpoveď sa však javí tak, že za útokom na Skripaľa v žiadnom prípade nestojí Rusko, pretože malo na jeho elimináciu dostatok času a možností na ruskej pôde. Podobným útokom na britskej pôde by len poškodilo svoje záujmy, čo napokon dokazuje aj dnešná situácia. Z útoku na Skripaľa mohla vyťažiť len britská strana, pretože jej mohol dať zámienku na ďalšie sankcie voči Rusku a zvýšenie tlaku na spurnú krajinu, ktorá sa nechce podriadiť záujmom rôznych oligarchov, stojacich v pozadí. Ostáva len otázka, na koho príkaz sa útok v Salisbury odohral – bola to Th.May, ktorá dala príkaz na tento barbarský čin, alebo len niekto z jej príliš iniciatívnych podriadených ? Rýchla reakcia britskej premiérky na tento skutok a okamžité obvinenie Ruska však poukazujú na to, že pozadie skutku pozná, a vedela o ňom skôr, než k nemu došlo.

 

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

Benny Ganc

Harrisová vyjadrila na stretnutí s Gancom hlboké znepokojenie zo situácie v Gaze

05.03.2024 07:20

Izrael vyzvala, aby do palestínskej enklávy vpustil viac dodávok humanitárnej pomoci.

Trump

Trump zvíťazil v republikánskom zhromaždení v Severnej Dakote

05.03.2024 06:17

Bez problémov tam porazil svoju hlavnú rivalku, bývalú veľvyslankyňa USA pri OSN, Nikki Haleyovú a posilnil si pozíciu pred tzv. super utorkom.

obezita, prejedanie, tlstý muž

Obezita a nadváha zabíjajú na Slovensku tisícky ľudí ročne. Experti však prinášajú pozitívne správy

05.03.2024 06:05

Obezita ohrozuje pečeň rovnako ako alkohol, upozorňujú odborníci.

Poľsko, NATO, vojna

ONLINE: Brusel chce prepnúť obranný priemysel EÚ do režimu 'vojnovej ekonomiky'

05.03.2024 06:00, aktualizované: 06:25

Predstavitelia EÚ podľa agentúry Reuters chcú, aby bruselské orgány zohrávali väčšiu úlohu v politike obranného priemyslu.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9411364x
Priemerná čítanosť článkov: 3852x

Autor blogu