Založ si blog

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii.

Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, že napriek všetkým výhradám pristúpila na účasť v tretej vláde R.Fica s nádejou, že niečo na Slovensku dokáže zmeniť k lepšiemu.

Návrat k vzdelávaniu mladej generácie je správnym rozhodnutím a vôbec sa nedivím jej pochybnostiam o tom, komu dať dôveru v najbližších voľbách. Je to vlastne otázka, ktorá by sa dala prirovnať k “voľbe” odsúdeného pred popravou, keď sa ho opýtajú, akú farbu má mať slučka, ktorá ukončí jeho pozemské bytie.

Žitňanskej zamyslenie nad tým, kto si zaslúži aspoň omrvinku dôvery, by malo prinútiť k zamysleniu aj voličov. Iste, zneužitím vraždy vo Veľkej Mači sa opozícii podarilo prinútiť k odstúpeniu R.Fica či R.Kaliňáka, alebo policajného prezidenta T.Gašpara, no začína sa ukazovať, že pozadie zločinu môže byť úplne iné. Nehovoriac o tom, že predstavitelia opozície v zúrivej snahe o uchvátenie moci robia jednu chybu za druhou. A dokonale potvrdzujú, že sa v ničom nelíšia od svojich politických oponentov, ba možno sú aj horší.

Ak sa niekto dnes opýta, kto bol architektom tretej vlády R.Fica, musí sa pozrieť práve do radov dnešnej opozície. Korene absurdnej koalície Smeru s Mostom, SNS a Sieťou vyrástli z nezmyselnej taktiky R.Sulíka a I.Matoviča, ktorý v snahe o posilnenie vlastného postavenia dlhodobo oslabovali potenciálnych partnerov. Zákerné ťahy sa najviac podpísali na strane R.Procházku, ktorá sa dostala do parlamentu s odretými ušami a celkom sa dala pochopiť “odplata” vierolomným partnerom v podobe spolupráce s R.Ficom. Ak už mal byt piatym kolesom na voze, tak nie pod taktovkou tých, ktorí mu dlhodobo mydlili chodník pod nohami.

Podobné pocity mohol mať aj B.Bugár. Po záplave letákov z dielne OĽANO by len veľmi naivný politik išiel do spolupráce s nespoľahlivými partnermi z radov obyčajných “ľudí”. Posledný klinec do rakvy spolupráce zatĺkol Matovič v prvej povolebnej relácii, kde svojím správaním len potvrdil pochybnosti Bugára.

V tejto situácii si vedela vyložiť karty aj L.Žitňanská. V prípade opakovaných volieb prichádzalo do úvahy aj riziko vzniku opakovanej “jednofarebnej” vlády Smeru, alebo neprijateľného posilnenia pozície M.Kotlebu a jeho strany. Rovnako si vedela spočítať životnosť koalície, zloženej zo zástupcov siedmich politických strán a priamo účasťou Matoviča pod vratkým vedením R.Sulíka. Ťažko povedať, ktorá možnosť pôsobila horšie.

Môžeme ju kritizovať za jej voľbu účasti vo vláde R.Fica, ale na rozdiel od kaviarenským rečníkov aspoň skúsila urobiť niečo dobré. Oni to ani neskúšali, len sa neustále oháňali slovami, s kým a prečo nebudú, pretože by im to ich volič neodpustil. Vlastne ani veľmi neklamali, pretože “ ich voličmi “ v pravom zmysle vyrieknutých slov je len hŕstka nespokojných sponzorov v pozadí. Ostatní síce sú voliči, ale určite nemyslia o nich, ako o svojich. Žitňanskej odchod z vládnej koalície len dokonale ilustruje špinavú hru, ktorá sa rozohrala okolo ústavných sudcov a spôsobu ich výberu. Bez ohľadu na účastníkov ani jednému nejde o kvalitné obsadenie tejto inštitúcie, ale len o naplnenie vlastných cieľov. A je nepochybné, že pre niektorých je obsadenie pozícií “našimi ľuďmi” aj otázkou prežitia, tak politického ako aj občianskeho – na slobode. A sotva sa dalo čakať, že im pri naplnení podobných cieľov bude držať lampu práve L.Žitňanská, pre ktorú bola účasť vo vládnej koalícii východiskom z núdze po voľbách 2016, nie však naplnením jej predstáv o riadení štátu.

Nech je už rozhodnutie L.Žitňanskej o jej budúcnosti akékoľvek, ostáva len zaželať, aby jej dalo viac radosti, než účasť v cirkuse, ktorým sa stala politická scéna na Slovensku po voľbách v roku 2016.

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

ČR / Česká republika / Hranica /

Česko dočasne obnoví kontroly na štátnych hraniciach so Slovenskom

26.09.2022 22:55, aktualizované: 23:29

Opatrenie začne platiť od polnoci zo stredy na štvrtok a bude trvať po nevyhnutne dlhú dobu.

Kuba

Kubánci v referende schválili zákon o rodine, umožňuje aj sobáše homosexuálov

26.09.2022 22:33

Zákon okrem iného umožňuje aj adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Vladimir Putin / Alexander Lukašenko /

Lukašenko pred Putinom odsúdil ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť službe v ruskej armáde

26.09.2022 21:43, aktualizované: 21:45

"Nech si utekajú," povedal bieloruský prezident Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči.

Viktor Orbán

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

26.09.2022 19:05

Maďarský premiér vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8718544x
Priemerná čítanosť článkov: 3622x

Autor blogu