Založ si blog

Mobilné domy a zákon

Čítal som v denníku SME článok na tému mobilných domov, vyjadrenie pracovníkov ministerstva, a musel som len neveriacky krútiť hlavou …

Aj preto by som každému adeptovi na kúpu a užívanie mobilného domu doporučil, aby si otvoril zákon č.50/1976 Z.z. v platnom znení a neriadil sa nezmyslami v médiách, či sprostredkovanými informáciami od ministerských úradníkov, kde sú odpovede závislé na položenej otázke !

Áno, počas rokov kontaktu stretávam aj na komunálnej úrovni množstvo “odborníkov”, ktorí by natiahli zákon podľa svojich potrieb, niektorí by boli naozaj schopní žiadať umiestnenie EČV na mobilné domy, či iní tvrdo trvať na stavebnom konaní. Ako to teda je v skutočnosti ?

Najprv si treba vysvetliť pojem mobilný dom

Mobilný dom je vo svojej podstate obytná jednotka, ktorú je možné opakovane premiestniť. Premiestnenie mobilného domu však nie je možné po “vlastnej osi”, pretože podvozok a kolesá sú určené len na drobnú manipuláciu s jednotkou – teda jej naloženie a vyloženie pri preprave, či konečnú úpravu umiestnenia. Akákoľvek iná preprava sa realizuje na prepravnej plošine, s čím súvisia rôzne dopravné obmedzenia, nutnosť administratívy, nakoľko sa jedná pri preprave o nadrozmerný náklad, ktorého preprava na verejných komunikáciách podlieha aj schváleniu príslušným orgánom.

Z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že požiadavka úradníka na umiestnenie EČV je hlúposť. A teraz sa pozrieme na mobilný dom vo vzťahu k stavebnému zákonu.

Pojem stavba definuje §43 zákona č.50/1976 Z.z. v platnom znení. Nebudem ho cely citovať, každý si ho môže prečítať, ale jeho podstata je nasledovná

Stavbou v zmysle zákona sa chápe nehnuteľnosť, pevne spojená so zemským povrchom alebo pripojená na siete (voda, el.prípojky, kanalizácia, plyn)

Mobilný dom nepotrebuje základy, má vlastný podvozok, vybavený kolesami. Nie je teda pevne spojený so zemským povrchom. Čo sa týka pripojenia na siete, mobilné domy sú koncipované tak, aby sa pripájali formou dočasného pripojenia – na podvozku domu býva obvykle elektrická zásuvka, pripojenie vody, pripadne plynu a samozrejme odpadu (ten býva riešený ako vo “vlaku”). A podľa toho, akým spôsobom sa dom pripojí, sa zakladajú povinnosti jeho vlastníka.

V prvom prípade môže vlastník pripojiť dom na dodávku el.energie predlžovačkou, vodu zapojí pomocou nejakej záhradnej hadice a odpad vyrieši prenosným zásobníkom. Prípadne pripojí plyn za pomocí plynovej bomby. V tomto prípade nepodlieha stavebnému konaniu, pretože sa nejedná o pevné spojenie v zmysle zákona.

Niečo iné je, ak k mobilnému domu vybuduje riadnu prípojku vody, el.energie, odpadu, prípadne plynu. V tomto prípade už podlieha stavebnému konaniu, pretože napĺňa znenie §43 pís.d zákona č.50/1976 Z.z. v platnom znení. Rovnako podlieha stavebnému konaniu, ak mobilný dom pevne ukotví (akoukoľvek formou) k zemskému povrchu, na čo sa vzťahuje  znenie §43 pís. c zákona č.50/1976 Z.z. v platnom znení. A to isté platí aj v tých prípadoch, keď majitelia síce ponechajú mobilný dom na podvozku, ale dobudujú k nemu – napríklad terasu.

Podvozok mobilného domu nie je určený, ani technicky spôsobilý na trvalé “parkovanie”

Preto tí, ktorí ho potrebujú dlhšie umiestnený na jednom mieste a nechcú podliehať stavebnému konaniu, riešia tento problém podložením podvozku, napríklad kvádrami alebo klátmi. Je to síce účinné, ale len dočasné riešenie. Modernejšie mobilné domy majú skladacie vzpery, ktoré sa po konečnom umiestnení rozložia alebo vysunú, a slúžia na stabilizáciu domu. V tomto prípade nespadajú pod stavebné konanie, ale ako som spomenul, nejedná sa o trvalé a kvalitné riešenie.

Viac k tejto téme nepokladám za potrebné dodávať, snáď len poznámku k článku v denníku SME. Odborným témam by sa mali v médiách venovať odborníci, ktorí sú v prvom rade schopní jasne formulovať otázky. Ak je totiž nezmyselná otázka, rovnaká je aj odpoveď.

Každému doporučujem, aby sa pri používaní mobilného domu oboznámil so zákonom, a podľa jeho znenia konal. Pokiaľ plánuje trvalé umiestnenie mobilného domu, jeho pravidelné obývanie, stojí za úvahu, či netreba všetko urobiť v rovnakej kvalite, a podľa noriem, ktoré sa vzťahujú na stavby, podliehajúce stavebnému konaniu.

 

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9400345x
Priemerná čítanosť článkov: 3848x

Autor blogu