Neprajníci ? Skôr realisti, pán Valábik !

Po kritike výkonov hokejistov do 20 rokov na MS v Kanade, ktorí prehrali prvé tri zápasy v základnej skupine (postupne s USA, Švédskom a Fínskom) vyzýval v denníku Šport bývalý hokejista B.Valábik, aby si mladí hokejisti nevšímali neprajníkov …

Ako však ukázal práve skončený zápas s Ruskom, kde naša omladina neinkasovala desiatku len pre zvoľnenie tempa hry zo strany súpera, neprajníci (ako ich nazval Valábik) boli zrejme skôr realistami a možno väčšími odborníkmi na situáciu slovenského hokeja, než by sa mohlo zdať. Podstata konečného výsledku 8:3 v prospech ruského súpera, ktorý bol podľa väčšiny zúčastnených prijateľnou voľbou, spočívala presne v tom, čo mnohí kritizovali.

A nič na tom nezmenila ani zdanlivo úžasná výhra proti Kazachstanu v poslednom zápase skupiny, kde znel konečný rezultát 11:2 v prospech Slovenska. Vlak svetovej elity nám uteká, čo ilustruje aj štvrťfinálový úspech Švajčiarska, ktoré poslalo domov Švédsko. Úspech Fínska proti Kanade sa napriek titulkom v našich médiách nedá pokladať za nejaký výnimočný zázrak, aj keď prekvapením rozhodne bol. Ale vráťme sa späť k Slovensku a zápasu proti Rusku, ktorý len potvrdil, čo o našom hokeji vieme roky a nič s tým nerobíme.

Sme pomalí, máme nedostatok kondície, chýba nám kreativita … a chceme hrať to, s čím sa už dnes nedá dôjsť k úspechu … ak teda nerátame ako povinnú súčasť úspechu – neobmedzenú dávku šťastia.

Hokej sa hrá na góly, nie na počet zblokovaných striel, či úspešných zákrokov brankára. Tým samozrejme netvrdím, že spomenuté ukazovatele nie sú dôležité, ale sú bezvýznamné, ak hráči nestačia korčuľovať so súperom, nevedia premieňať šance, či si ich nevedia vytvoriť. Kto videl zápasy našej omladiny proti favoritom turnaja, musel jasne vidieť aj naše nedostatky. A nič na tom nemení ani prvý, relatívne vyrovnaný zápas na turnaji, proti USA, V každom zápase bolo vidieť, že až na ojedinelé momenty nemali hráči súpera väčšie problémy s našimi hráčmi, zastavením ich útokov, či včasným návratom do vlastnej obrannej tretiny.

A pozor, toto nie je kritika našich hráčov, ale niečoho úplne iného. Je zbytočné kritizovať hráča za výkon, ak vieme, že hral na hranici svojich možností. Vzniká však otázka, či nás reprezentuje naozaj to najlepšie, čo máme k dispozícii, alebo nás skôr reprezentujú tí, čo si mohli dovoliť športovať. A pri pohľade na výsledky porovnateľných krajín bude pravdou asi to druhé. Nešportujú talenty, ale deti finančne zabezpečených rodičov. A potom výsledky na (pre Slovensko) práve skončenom turnaji dokonale ilustrujú, prečo sme skončili.

Treba si sňať ružové okuliare, a otvorene pomenovať príčiny …. prestať si namýšľať, akým úžasným úspechom je myšlienka a viera slimáka, že predbehne porsche, a začať hľadať spôsoby, ako vrátiť slovenský hokej na pozície, kde nepôsobil ako veriaci slimák, ale – naleštené porsche. Hľadať skutočné talenty, financovať ich prípravu a úspechy … časom prídu.

Nekalé praktiky digitálnych platforiem

25.05.2025

Na začiatku je bombastická reklama o fantastickom zárobku 29€ na hodinu či 14€ na hodinu A na konci krutá realita,kde zarábajú anonymní šmejdi s požehnaním štátu. Ako to teda funguje u najznámejších platforiem pre taxi a kuriérov? V prvom rade cez neustále nábory naivných,pretože fluktuácia je obrovská.Väčšina adeptov nepozná rozdiel medzi tržbou a zárobkom,a tak [...]

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

bulharsko

Bulharskí nacionalisti protestovali proti plánu prijať euro, žiadajú referendum

31.05.2025 21:01

Demonštrácie sa konali štyri dni pred očakávaným uvoľnením cesty k vstupu Bulharska do eurozóny.

matka, dieťa, lesba, homosexuálne zvävky

Historický verdikt v Taliansku: Matky lesby, ktoré nie sú biologickým rodičom, zapíšu do rodného listu dieťaťa

31.05.2025 20:17

Opozičné strany označili verdikt za „historický“, zvlášť v krajine, kde vládne premiérka Giorgia Meloniová.

Šéf MAAE Rafael Grossi

MAAE: Irán od februára zvýšil zásoby obohateného uránu takmer o polovicu

31.05.2025 19:28

Irán podľa MAAE k 17. máju tohto roka zhromaždil 408,6 kilogramu uránu obohateného na 60 percent.

most

Ďalší pád časti mosta: Tentoraz pri Brodskom. Obrovské šťastie, že v úseku je výluka

31.05.2025 18:25, aktualizované: 19:34

Osobné vlaky na tejto trati už viac ako rok nahrádza autobusová doprava.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,448
Celková čítanosť: 9931465x
Priemerná čítanosť článkov: 4057x

Autor blogu