Založ si blog

Taxiplatforma 2. -Ilúzie rozbité na márne kúsky

V predošlej časti som spomenul, aké skúsenosti mal kamarát so zárobkami prostredníctvom platformy Bolt. Dnes sa budem venovať tomu, čo som nespomenul – skrytým výdavkom, o ktorých sa nádejní “taxikári” dozvedia neskoro.

Presnejšie jednému – daniam, a ešte presnejšie – dani z pridanej hodnoty. Nádejný taxikár si povie, o čom to točím, však nepotrebuje byť nevyhnutne plátcom DPH, keďže by mu pribudlo viac povinnosti a výdavkov, než by to bolo prínosom. Áno, pre seba nepotrebuje … ale keďže si vybral platformu, veci sa majú trochu inak.

Spoločnosť, ktorá si od neho objednáva službu, nesídli na Slovensku, ale v inej krajine únie. A platba za službu prichádza tiež z inej krajiny únie, pretože ide cez sprostredkovateľa. Čo to znamená ? Pred poskytovaním služieb sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade, v zmysle §7a ako čistý plátca dane z pridanej hodnoty bez nároku na uplatnenie vratky preplatku DPH, alebo ako plnohodnotný plátca DPH vrátane nároku na uplatnenie vratiek preplatkov. Nech už urobí čokoľvek, skomplikuje mu to život – minimálne po administratívnej stránke.

Pri využití prvej možnosti musí v mesiaci, keď vykonával činnosť pre platformu a prijímal platby za služby (hoci aj jednu-jedinú), podať priznanie dane z pridanej hodnoty a samozrejme aj príslušnú daň odviesť. Ako to dopadne ?

Príjem sa zdaňuje podľa informácie z finančnej správy bežnou sadzbou dane, teda 20%, čo v príklade, ktorý som spomínal minule, znamená odviesť zo sumy 204€ spolu 40,8€. Po zaplatení DPH mu teda ostane 163,20€. A to znamená, že dostal za 1km jazdy zaplatenú sumu približne 0,16€.

Čo k tomu dodať ? Aj bez odpočítania provízie pre sprostredkovateľa vyznieva ekonomická stránka zárobkovej činnosti prostredníctvom platformy – absurdne. Kto bude spokojný ? Môžeme začať sprostredkovateľom, pokračovať prepravovaným klientom, daňovým úradom, autoservismi, prípadne účtovníkom či miestnymi samosprávami … ale určite nebude spokojný samotný vodič.

Záver ? Vlastná aplikácia formou licencie vyjde na 330€ (najlacnejšia), mesačný poplatok na vozidlo 20€.Iste, potrebuje propagáciu a pomôže aj zapojenie iných vodičov, ale určite nezruinuje vodiča spôsobom, aký “ponúkajú” súčasné známe a “bezplatné” platformy. V skutočnosti sú veľmi draho zaplatené …

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Salman Rushdie

Rushdie je po útoku a operácii na ventilátore, zrejme príde o oko

13.08.2022 07:11

Britský spisovateľ Salman Rushdie je po niekoľkohodinovej operácii napojený na ventilátor.

sulik, matovic

Politológ Koziak: Menšinová vláda je cesta k predčasným voľbám

13.08.2022 06:00

Ak naozaj vznikne menšinová vláda, nebude funkčná. Je to cesta k predčasným voľbám. Určite preto bude rásť napätie v spoločnosti, hovorí politológ Tomáš Koziak.

Ukrajina, Rusko, vojna, Belgorod, Charkov

ONLINE: Pentagón zmenil vyhlásenie o výbuchu na Kryme. Vyjadril obdiv ukrajinským vojakom

13.08.2022 05:55, aktualizované: 08:06

Pentagón zmenil vyhlásenie, že za výbuchy na leteckej základni na Kryme môže Ukrajina. Efektívnosti ukrajinskej armády by dal na stupnici od 0 po 10 hodnotenie 12.

Kórea USA Juhočínske more torpédoborec

Ďalší olej do ohňa. Američania plánujú cvičenie v Taiwanskom prielive

12.08.2022 23:25

USA čoskoro predstavia "ambiciózny plán" posilnenia hospodárskych a obchodných vzťahov s Taiwanom.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8658790x
Priemerná čítanosť článkov: 3597x

Autor blogu