Založ si blog

Taxiplatforma 2. -Ilúzie rozbité na márne kúsky

V predošlej časti som spomenul, aké skúsenosti mal kamarát so zárobkami prostredníctvom platformy Bolt. Dnes sa budem venovať tomu, čo som nespomenul – skrytým výdavkom, o ktorých sa nádejní “taxikári” dozvedia neskoro.

Presnejšie jednému – daniam, a ešte presnejšie – dani z pridanej hodnoty. Nádejný taxikár si povie, o čom to točím, však nepotrebuje byť nevyhnutne plátcom DPH, keďže by mu pribudlo viac povinnosti a výdavkov, než by to bolo prínosom. Áno, pre seba nepotrebuje … ale keďže si vybral platformu, veci sa majú trochu inak.

Spoločnosť, ktorá si od neho objednáva službu, nesídli na Slovensku, ale v inej krajine únie. A platba za službu prichádza tiež z inej krajiny únie, pretože ide cez sprostredkovateľa. Čo to znamená ? Pred poskytovaním služieb sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade, v zmysle §7a ako čistý plátca dane z pridanej hodnoty bez nároku na uplatnenie vratky preplatku DPH, alebo ako plnohodnotný plátca DPH vrátane nároku na uplatnenie vratiek preplatkov. Nech už urobí čokoľvek, skomplikuje mu to život – minimálne po administratívnej stránke.

Pri využití prvej možnosti musí v mesiaci, keď vykonával činnosť pre platformu a prijímal platby za služby (hoci aj jednu-jedinú), podať priznanie dane z pridanej hodnoty a samozrejme aj príslušnú daň odviesť. Ako to dopadne ?

Príjem sa zdaňuje podľa informácie z finančnej správy bežnou sadzbou dane, teda 20%, čo v príklade, ktorý som spomínal minule, znamená odviesť zo sumy 204€ spolu 40,8€. Po zaplatení DPH mu teda ostane 163,20€. A to znamená, že dostal za 1km jazdy zaplatenú sumu približne 0,16€.

Čo k tomu dodať ? Aj bez odpočítania provízie pre sprostredkovateľa vyznieva ekonomická stránka zárobkovej činnosti prostredníctvom platformy – absurdne. Kto bude spokojný ? Môžeme začať sprostredkovateľom, pokračovať prepravovaným klientom, daňovým úradom, autoservismi, prípadne účtovníkom či miestnymi samosprávami … ale určite nebude spokojný samotný vodič.

Záver ? Vlastná aplikácia formou licencie vyjde na 330€ (najlacnejšia), mesačný poplatok na vozidlo 20€.Iste, potrebuje propagáciu a pomôže aj zapojenie iných vodičov, ale určite nezruinuje vodiča spôsobom, aký “ponúkajú” súčasné známe a “bezplatné” platformy. V skutočnosti sú veľmi draho zaplatené …

Pacient z Trnavy pení

25.09.2023

A keďže nikto nemá voľnú zvieraciu kazajku,otravuje jedom nielen okolie. V každom prípade jeho správanie dokonale ilustruje,prečo sa vyhnúť aj jeho bývalým koaličným partnerom.Kto v mene zisku moci dokáže spolupracovať s nebezpečným psychopatom,nie je spôsobilý na riadenie štátu.Skôr na riadenie väzenskej podlahy. Vraj sa máme uskromniť,aby sa dal riešiť deficit [...]

Zasmrdelo a nič nebolo

24.09.2023

Igorko sa snažil.Opäť sľúbil odhalenia o Riškovi a opäť nič neukázal. Každý má právo voliť a povinnosť niesť následky svojej voľby.Poslednú voľbu „menšieho“ zla zaplatili životmi a zdravím tisíce ľudí. Čo tak hľadať a voliť dobro ?

Cynické trubky

24.08.2023

Podľa cynických trubiek je každý kritik západnej politiky ruským agentom,alebo čakateľom na pokyny či propagandu z ruskej ambasády. Cynické trubky si akosi nevšimli,že oplotená ambasáda,ktorá zohavila jedno z najkrajších miest v Bratislave,nie je ruská,ale – americká.A jej obyvateľov milujú všetci tak,že sa musia skrývať pred ich láskou za plotom. Sovietske [...]

Trump

Trump sa pri budovaní realitného impéria dopúšťal podvodu, rozhodol súd

26.09.2023 23:16

Trump a jeho spoločnosť masívne nadhodnocovali svoj majetok a zveličovali jeho čistú hodnotu.

náhorný karabach

Výbuch v sklade s palivom v Náhornom Karabachu si vyžiadal najmenej 125 obetí

26.09.2023 23:12

Karabašské úrady pri tom ešte v utorok ráno hlásili 20 mŕtvych a vyše 290 zranených.

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Predvolebná debata RTVS: Generálna prokuratúra by mala prejsť podľa SaS a SNS pod správu MS SR

26.09.2023 22:18

V predvolebnej diskusii sa na tom zhodli šéf SNS Andrej Danko a Branislav Gröhling z SaS.

voľby, debata, ta3, fico, pellegrini, šimečka, sulík, uhrík

Predvolebná superdebata ta3: Od stráženia hraníc až po schopnosť vládnuť

26.09.2023 21:45

V utorkovej diskusii sa stretli lídri strán Smer, PS, Hlas, SaS a Republika.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,435
Celková čítanosť: 9250012x
Priemerná čítanosť článkov: 3799x

Autor blogu