Založ si blog

Manuál začínajúceho taxikára . . .

Vodičov taxíkov pribúda ako húb po daždi, no najmä u platforiem, ktoré sľubujú jednoduché privyrobenie … čo by mal teda vedieť adept na vodiča taxislužby ?

Začnime vyvrátením opakovaného klamstva o zdieľaných jazdách – nejedná sa o žiadne zdieľanie, ale v zmysle zákona poskytovanie služieb riadnej taxislužby. Čo v prvom rade znamená vybavenie nevyhnutnej administratívy, súvisiacej s vydaním koncesie. Čo budete potrebovať ?

Zdravotnú prehliadku, potvrdenie psychickej spôsobilosti, výpis z registra trestov, výpis z karty vodiča … keď to máte, môžete sa uberať dvoma cestami – prvou je získanie preukazu vodiča taxislužby a jazdenie pre držiteľa koncesie a vlastníka vozidiel. Druhou je získanie vlastnej koncesie, k čomu potrebujete aj vlastné alebo prenajaté motorové vozidlo.

Všetky potrebné doklady odovzdáte na okresnom úrade, odbore dopravy a počkáte na vydanie koncesie. Keď ju máte, môžete začať …

A tu sa pristavíme – môžete jazdiť s taxametrom, prostredníctvom platformy, alebo na základe vopred dohodnutej ceny (teda vypracovaného platného cenníka).

V prípade hotovostných platieb musíte vydávať doklad o platbe. Môžete to riešiť aplikáciou VRP od finančnej správy a prenosnou tlačiarňou ( k čomu potrebujete registráciu a pridelenie prístupových údajov do aplikácie). Pokiaľ nepoužívate taxameter, musí byť cena stanovená pred započatím jazdy, vrátane vystavenia dokladu o platbe a samozrejme aj úhrady. V prípade platforiem prebieha platobný styk bezhotovostne. Ináč, je vhodné, ak zvážite aj kúpu alebo prenájom vlastného platobného terminálu, a minimalizujete tak príjem hotovosti.

Auto musíte mať riadne označené na predných dverách menom prevádzkovateľa, základnými sadzbami jazdného (neplatí v prípade platforiem) a samozrejme aj svetelným transparentom na streche vozidla s nápisom Taxi. Vo vlastnom záujme si dohodnite poistenia vozidla s účelom použitia na prevádzkovanie taxislužby, vyhnete sa zbytočným problémom v prípade nehody.

Platformy alebo kamenná taxislužba ? 

Ak si vhodne nastavíte sadzby jazdného a použijete taxameter, je to najlepšie riešenie. Platformy Vám dajú síce množstvo jázd, ale skúsenosti mnohých hovoria, že sa jedná o výhodný obchod pre prevádzkovateľov platformy, cestujúcich – no v žiadnom prípade nie je výhodný pre vodiča. Nie je výnimkou, že platby nepokryjú ani náklady na prevádzku vozidla, hoci zdanlivo pôsobia príjmy ako nadštandardné. Možno aj preto, že niektoré platformy masírujú vodičov bombastickými vyhláseniami o hodinovom zárobku, lenže …

Nemáte lietadlo, ale auto … a je pre vás rozhodujúca cena ubehnutého kilometra !

Cenu za kilometer vyrátate v prípade platforiem jednoducho – stačí prepočítať dennú tržbu na ubehnuté kilometre (pred začiatkom jazdenia si vynulujete počítadlo), a vyjde Vám konečná cena za kilometer. Ak nevychádza aspoň na hodnotu 0,40€/1km jazdy, nemá to zmysel. (Mám na mysli všetky kilometre, teda aj tie, ktoré ste išli po cestujúceho) O zisku môžete len snívať a budete spokojní, ak si zarobíte aspoň na náklady. Ako vypočítať prijateľnú cenu za kilometer ?

Ideálne je, ak si nájdete skúseného ekonóma, ktorému poskytnete vstupné údaje (cena vozidla, spotreba, náklady na údržbu, poistenie, ostatné náklady súvisiace s podnikaním, atď.), ani základe vašich informácií Vám vypočíta, koľko by ste mali dostať “na ruku”, aby ste mohli prosperovať.

Ako neskrachovať ?

V prvom rade neveriť lesklému pozlátku sľubov o zárobkoch. Obvykle sa nejedná o zárobky, ale len o čísla, vyjadrujúce výšku tržieb. A medzi tržbou a zárobkom je hlboká priepasť. Priepasť plná výdavkov, o ktorých nikto nehovorí.

Taxislužba je predovšetkým prácou pre vodiča z povolania. Teda profesionálneho vodiča. Niečo ako privyrobenie po skončení práce v riadnom zamestnaní je skôr rozprávkou pre naivných a neskúsených, alebo nezdpovedných. Vodič zodpovedá nielen za seba, ale aj iných. Nielen tých, čo sedia v jeho aute, ale aj všetkých navôkol, ktorí sa zúčastňujú premávky. Čím je unavenejší, tým horšie môžu byť následky. Vodič z povolania jednoducho nemôže byť bokovka, v žiadnej forme. Všetci sme len ľudia.

Ako jazdiť ?

Ak sa rozhodnete jazdiť pre platformu, dôsledne si evidujte ubehnuté kilometre a po prvom týždni si vypočítajte, aká bola úhrada za ubehnutý kilometer (bez provízie platformy, všetky kilometre vrátane prázdnych). Ak je nižšia ako 0,40€/1km jazdy, zmeňte prístup. Nastavte si najmenší možný okruh dostupnosti (obvykle býva od 2 do 4km), jazdy nad jeho rozsah odmietnite, a pri jazdách v rámci jeho nastavenia sa snažte o jazdy s dojazdom do 2,5km (za klientom).

Bude pre vás len výhodou, ak si necháte aj možnosť platieb v hotovosti, spracujete základný cenník a budete využívať VRP. Alebo taxameter. Môžete prijímať aj cestujúcich z ulice, voziť za vlastnú cenu a v konečnom dôsledku viac zarobiť. Cenník musí byť viditeľne umiestnený vo vozidle.

Ako získať stálych klientov ?

Slušnosťou, presnosťou … a maličkosťami, ktoré potešia. Napríklad vždy dostupným občerstvením, či už v forme pochutín alebo nápojov.

A hlavne …

Mať oči … dbať na čisté vozidlo, a nepýtať premrštené ceny (ak jazdíte za hotovosť).

 

Propaganda neoboľševických kreatúr alebo …

04.06.2023

… trápenie krajiny,kde dnes na Slovensku znamenalo u nich pred týždňom,či skôr storočím. A vraj pospolitá Slovač podlieha ruskej propagande,kričia nielen médiá,ale aj neslávne známy plešatý Tarzan Jarko z rodu obyčajných dezolátov.Ako to teda je ? Keby sprostosť v poslednej vláde nekvitla (ešte šťastie,že nemôže nadnášať,lebo ministerku a podpredsedníčku vlády [...]

Pri sprostom voličovi sú voľby zbytočné

14.04.2023

Sledujúc prieskumy verejnej mienky a diskusie na sociálnych sieťach som dospel k záveru,že voľby nepotrebujeme. Slovenský volič má možno v hlave guláš,no skôr poriadne “nasraté”.Prieskumy hovoria jasne.Ani záplava káuz,klamstiev a sprostosti v priamom prenose ho nezobudila.Naďalej dôveruje tým,ktorí si s ním a jeho životom pravidelne vytierajú zadok. Prieskumy zatiaľ [...]

Dezinformačný valec alebo rusko-poľské vzťahy inak … ačodebilizmus v praxi

09.04.2023

Z niekdajšej poľsko-litovskej únie ostali len spomienky a dejiny.Dejiny štátu,kde sa kráľ volil a platili len jednohlasne podporené návrhy. Katyň a povraždení poľskí dôstojníci.Z archívu ČTK vystrekol gejzír účelovej propagandy.Asi im nikto nepovedal,že kdesi po boľševickej revolúcii si ktosi vo Varšave uvedomil ideálny čas na nejaké možné územné zisky a naivne [...]

vykoľajený vlak

Pri Rimavskej Sobote sa prevrátil vlak, zranili sa traja cestujúci

06.06.2023 21:44, aktualizované: 21:52

K vykoľajeniu vlaku došlo medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha. Železničná doprava bola v úseku prerušená.

Francúzsko protesty reforma dôchodková

Francúzi opäť protestujú proti dôchodkovej reforme, účasť na demonštráciách klesá

06.06.2023 21:09

Francúzsky prezident podpísal novú dôchodkovú legislatívu v apríli, pričom vláda použila kontroverzný no zákonný mechanizmus, aby sa vyhla hlasovaniu o zákone v parlamente.

ukrajina, cherson, priehrada, kachovka

Po zničení Kachovskej priehrady hrozí humanitárna i ekologická kríza

06.06.2023 20:00

Potenciálne nebezpečné dôsledky na životné prostredie, energetickú bezpečnosť a jadrovú bezpečnosť môžu presahovať hranice Ukrajiny, obávajú sa lídri Rady Európy.

Jens Stoltenberg

Šéf NATO exkluzívne pre Pravdu: Rusko vie, že jadrová vojna sa nedá vyhrať

06.06.2023 19:25

Rozhovor s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý vznikol na bratislavskom summite Bukureštskej deviatky.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,420
Celková čítanosť: 9089037x
Priemerná čítanosť článkov: 3756x

Autor blogu