Prečítal som si blog, kde bola uverejnená aj fotografia, údajne dokazujúca amatérizmus ruskej tajnej služby, či pochybné praktiky súčasnej vládnej moci v Kremli. Lenže, autor akosi zabudol, že na fotografii, ktorou chcel podložiť svoje “ bombastické odhalenia „, sa toho dá nájsť oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá.
V ľavom hornom rohu predmetnej fotografie vytŕča adresa zdroja : www.interfax.ru/russia/523000 . Keď si uvedenú adresu otvoríte, nájdete tam predmetnú fotografiu, použitú k článku, o ktorý sa chcel opierať autor iného blogu. Nájdete tam však aj niečo iné – dôkaz, že akosi (nechtiac-či úmyselne) oholil fotografiu o jej časť, na ktorej sa nachádza komentár – a tým komentárom je poznámka o zdroji, z ktorého fotografia pochádza.
Panthermedia/vostock-photo
Nič iné tam nenájdete, čo poukazuje jasne na to, že fotografia je použitá ako ilustračná. Čo je ináč bežnou praxou médií na celom svete, že vytiahnu fotografie z rôznych fotobánk a používajú ich na doplnenie svojho obsahu. Rovnako je bežnou praktikou, že fotografie upravia, napríklad vystrihnú z nich časti, zobrazujúce osoby, aby nezasiahli do ich práv.
Aj autor blogu
Nero zapálil Rím, Hitler Reichstag. Putin pred voĺbami vymýšľa ukrajinských teroristov
nachádzajúceho sa na blogovisku Pravdy, niečo vystrihol. Ako som už spomenul, chýba tam práve tá časť fotografie, pod ktorou sa nachádza označenie zdroja, odkiaľ pochádza. Z toho vyplýva, že redaktor Interfaxu nemal za cieľ podložiť fotografiou obsah príspevku, teda použiť ju ako dôkaz svojich tvrdení, ale ho len ilustroval. Nič viac – nič menej.
V obsahu článku, kde bola predmetná fotografia zverejnená, nenájdete zmienku o tom, že by súvisela so zadržaním diverznej skupiny – či už údajnej, alebo skutočnej. Obvykle – ak fotografie pochádzajú z miesta činu – tak sa aj v našich zemepisných šírkach zvykne pri niektorej časti uviesť v texte – viď foto. V danom texte som akosi nič podobného nenašiel, možno neviem poriadne čítať v ruštine, alebo to tam naozaj nie je.
Pokiaľ bezpečnostné zložky poskytujú nejaké fotomateriály (alebo videá), tiež sa za to nehanbia a otvorene uvedú, že sú ich zdrojom. Nič podobné pri zmieňovanej fotografii, ale ani v článku, ktorý ilustruje – nenájdete.
Druhú fotografiu, ktorá sa v predmetnom blogu nachádza vedľa časti pôvodnej, nie je potrebné komentovať. Je nepochybné, že predmetná fotografia sa nachádza vo viacerých fotobankách, čo nie je ničím neobvyklým. Podstatné je, akým spôsobom bola zverejnená na webe Interfaxu, a tam sa jasne uvádza zdroj, odkiaľ pochádza. A nikto tam netvrdí, že pochádza z miesta “ činu “ …
Smutné … áno, je veľmi smutné, že v čase, keď na Ukrajine zúri občianska vojna, ktorá už priniesla tisíce obetí, skúša niekto manipulovať s verejnou mienkou týmto spôsobom. Rovnako sa nedá poprieť, že na Kryme je pokoj len zásluhou toho, že v súčasnej dobe patrí pod Rusko. Pokiaľ niekto tvrdí, že Krym je stále ukrajinský, rovnako by mal dodať – Kosovo je srbské. Pokiaľ niekto tvrdí, že Krym je anektovaný Ruskom, rovnako by mal dodať – Kosovo bolo anektované Spojenými štátmi.
Nikto (a teda ani ja) nepochybuje o tom, čo je príčinou občianskej vojny na Ukrajine. Priznala to svojho času V.Nuland, a opakovane sa to objavilo aj vo svetových médiách – veľmoci si z Ukrajiny urobili ihrisko na vybavenie svojich účtov. Ktosi svojho času investoval milióny dolárov či eur do zvrhnutia V.Janukovyča a pochybnej voľby P.Porošenka (pretože všetci vedia o tom, koľko hlasov chýbalo k jeho legitímnemu získaniu funkcie), a nikto nemyslel na to – čo bude, ak sa veci vymknú spod kontroly. A stalo sa – nie odlišne od Iraku či Líbye – veci sa naozaj vymkli spod kontroly. Jediným šťastím, ktoré má zatiaľ starý kontinent, že sa vyhol záplave utečencov z Ukrajiny … otázne je, dokedy bude mať také šťastie.
Otázkou však je, čomu prospeje primitívna propaganda, založená na nenávisti k Rusku, na manipulovaní s faktami. Ak už niekto chce silou-mocou podporiť svoje názory pripomínaním sovietskej okupácie z augusta 1968, mal by priznať aj niečo iné, čo je podložené aj spomienkami účastníkov – najviac žiadali potlačenie “ kontrarevolúcie “ zástupcovia NDR a Poľska. Naopak, Rumunsko (a aj Juhoslávia) boli proti. A rovnako je podložené, že ani samotný Brežnev nebol dlho presvedčený o tom, či je invázia do Československa správnym krokom. Uvedomoval si, že sa ZSSR môže veľmi ľahko dostať (a nakoniec aj dostalo) do pozície Nemecka pred a počas druhej svetovej vojny.
A ak sa už bavíme o rôznych manipuláciách či propagande, prečo sa rovnaká pozornosť nevenuje aj odhaleným plánom na využitie Krymu zo strany NATO či Washingtonu ? Alebo to sa už nehodí ? Pretože jedinou podstatou záujmu Bieleho domu o Krym a pokrikovania, že bol Ruskom anektovaný, je skutočnosť
Biely dom plánoval s Krymom niečo podobné, ako s Kosovom … len oveľa nebezpečnejšie. Rusko by sa svojej základne nevzdalo (podobne ako USA sa nechcú vzdať Guantanáma) … a hrozil by konflikt nepredstaviteľných rozmerov.
Kam vlastne smerujeme … asi to radšej nechcem vedieť, pretože k slobode či dokonca klamstvu v zlatom háve “ demokracii “ – to určite nie. Ale nedá mi nepovedať –
Súdruhovia – klamstvo a propaganda proti Rusku a v mene USA – vám nejdú. Príliš vám trčí z podolka minulosť a skutočná podstata nenávisti, s ktorou útočíte na všetko, čo by mohlo byť – či je ruské. A akosi priľahko zabúdate, koľko (nielen) slovenských životov stála opakovaná zrada spojencov, dnes sa hrajúcich na vojačikov v blízkosti našich hraníc. Akosi priľahko zabúdate, kde by sme skončili, ak by sa naplnila britská politika nezasahovania a plány A.Hitlera.
@Luteran Čítal, alebo videl si už rozprávku, ...
To skromne "slohove "si môzte strcit,viete... ...
A aby toho nebolo málo, do popredia idú ponuky ...
Uvediem aj iný príklad. To obyčajné, nenávidené,... ...
A samozrejme, ako dôkazy manipulácie od rôznych... ...
Celá debata | RSS tejto debaty