Koniec rozprávky o zodpovednom hospodárení a vyrovnanom rozpočte

Krátky pohľad na návrhy ministrov hovorí jasnou rečou – ministerstvo financií chce splniť sľub o vyrovnanom rozpočte okliešťovaním služieb pre občanov … takže tvrdenia o zodpovednom hospodárení sú len rozprávkou pre naivných … priznám sa, od čias výroku P. Kažimíra o tom, ako sadol na lep štatistickému úradu, si ani nerobím ilúzie o jeho odbornosti a zmysle pre zodpovednosť, či objektívnosti.

Ako sa teda ukázalo, vyrovnaný rozpočet chce minister financií dosiahnuť – úsporami na službách pre daňových poplatníkov. A tak sa potichu zrušilo niekoľko škôl, pár nemocníc, čoskoro bude nasledovať “ optimalizácia “ lekárskej pohotovosti – čiže niečo na spôsob ľudového “ prečo liečiť, keď je aj tak na zdochnutie “ … vlastne, tento prístup do istej miery funguje aj dnes. Pretože o zodpovednom hospodárení podľa vzoru Kažimír svedčí najlepšie to, keď si zavoláte záchranku, a hoci opodiaľ na dvore nemocnice stoja štyri sanitky, príde vás “ spasiť “ posádka vozidla zo stanice, vzdialenej niekoľko desiatok kilometrov – však počkáte, a ak nie, už sa určite nebudete trápiť …

No, musím povedať – ďakujem, ale tento postup nemá nič spoločné so zodpovednosťou, a už vôbec nie vyrovnaným rozpočtom. V skutočnosti to nie je nič iné, ako obratné kľučkovanie medzi číslami a otvorený hazard so životom a zdravím občanov. Pomaličky sa v diaľke stratil aj sľub jednej zdravotnej poisťovne, ktorá by spravovala povinné platby, vyplývajúce zo zákona. Povedzme si otvorene, aj v tomto prípade sa jednalo len o mydlovú bublinu. Iste, štátni činitelia sa vyhovárali na hroziace žaloby zo strany súkromných poisťovní … keď by postupovali tak geniálne, ako v prípade tzv. zákazu zisku. Zákonné riešenie nehľadali, pretože keby to bolo inak – stačilo navrhnúť nový zákon, ktorým by pre účely základného (povinného) zdravotného poistenia bola presne definovaná inštitúcia a jej povinnosti, a vo veci doplnkových služieb by nechali voľné pole pre súkromné subjekty. Nie, nad týmto riešením nikto vážne neuvažoval, pretože je pohodlnejšie inkasovať povinné platby bez námahy, než bojovať s konkurenciou na otvorenom trhu – a teda pracovať, no fuj – ako si to vôbec dovoľujem, použiť také hnusné slovo – práca ? Hlavne v spojení so skupinami, prepojenými na politické strany.

A tak si pacient s vrodenou chybou zraku musí za pomôcky platiť, ale feťáci, alkoholici a iná verbež majú liečenia bezplatné – lebo sú s nimi solidárni tí, čo na rozdiel od nich za svoje zdravotné problémy –  nemôžu.

Kde sme to vlastne skončili ? Aha, zodpovedné hospodárenie … takže podľa ministra financií to bude fungovať asi takto – platiť budeme čoraz viac, služieb bude čoraz menej a na konci (napríklad pri zdochýňaní počas čakania na lekársku pomoc) – si môžeme spievať haleluja, máme vyrovnaný rozpočet 

Škoda, že už nemáme časy najefektívnejšieho výukového nástroja – trstenice 

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Grécky ostrov Kasos zasiahlo silné zemetrasenie

14.05.2025 06:40

Otrasy boli citeľné aj na viacerých gréckych ostrovoch i v časti pevninského Grécka, ale aj v Egypte, Jeruzaleme a v strednom Izraeli.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: USA chcú od štátov NATO 5 % HDP na obranu. Zelenskyj sa chystá stretnúť s pápežom

14.05.2025 06:10, aktualizované: 07:37

"Päť percent nie je len číslo, je to nevyhnutnosť pre našu bezpečnosť," uviedol americký veľvyslanec pri NATO o zvyšovaní výdavkov na obranu.

Russia Putin

Putin asi pošle za Zelenským Lavrova. USA nachystali proti Rusku balík sankcií, ktoré by zaboleli aj Slovensko

14.05.2025 06:00

Keby šéf Kremľa otáľal s pozastavením útokov, Američania by mohli na Rusko uvaliť prísne sankcie, ktoré by uškodili aj slovenskému exportu do USA.

ide o pravdu, budaj, Ján Budaj

Nezaplatené faktúry a škody za 600-tisíc eur. Prečo obvinili exministra Budaja a čo vieme o trestnom oznámení?

14.05.2025 06:00

Exminister životného prostredia Ján Budaj čelí obvineniu z pokračujúceho zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,447
Celková čítanosť: 9905296x
Priemerná čítanosť článkov: 4048x

Autor blogu