Stačí sa na veci pozrieť úplne inou optikou. Optikou občana, ktorému vládnutie rôznych (pochybných) persón “ darovalo “ betónovú škatuľu s názvom Európa, ktorá dnes hyzdí námestie vo Zvolene a zakrýva prichodzím pohľad na dominantu mesta – Zvolenský zámok … sa naplno ukázalo, ako si predstavujú slobodné právo občana voliť …štandardné politické strany.
A ukázalo sa mnohé aj v otázke financovania verejných služieb … napríklad v regiónoch, na ktoré sa dovtedy nevedeli nájsť peniaze, nejakou záhadou došlo k opravám zdevastovaných úsekov ciest, o čom by mohli niečo povedať trebárs vodiči, prechádzajúci z Krupiny smerom na Senohrad, kde ešte donedávna aj v dvadsaťkilometrovej rýchlosti poskakovali na roletách a hrboľoch v krátkom kopcovitom úseku s pár zákrutami. Alebo niektorých doslova katastrofálnych úsekoch cesty medzi Krupinou, Dudincami a Šahmi, kde sa mohli vodiči v rámci svojich každodenných ciest trénovať na zimný slalom – síce bez lyží, na aute – ale pravidelne.
Experiment Kotleba sa nechtiac sa stal testom demokracie a slobody na Slovensku, v ktorej najviac zlyhal práve vládnuci SMER. Keďže nedošlo k potvrdeniu pontifikátu všeobecne neobľúbeného V.Maňku, predstavitelia tejto strany svoj (úplne zaslúžený) neúspech nevedeli prehltnúť, a celkom vedome (možno aj plánovane) blokovali všetko, čo sa blokovať dalo – v snahe ukázať voličom, že ak nebudú pri moci oni – nebude nič. Iste, riadenie kraja M.Kotlebom nebolo ničím prevratným a ohromujúcim … ale dalo odpovede na mnoho otázok, v ktorých dovtedy vládli pochybnosti.
Hlavne dalo odpoveď na tú najdôležitejšiu – kedy ide politikom (štandardných) strán o záujmy voličov ? Vtedy, keď sa plne uspokoja ich vlastné záujmy a na záujmy občana ostanú peniaze, čas a priestor …
Experiment Kotleba ukázal aj niečo iné – ak sa voľby nedajú vyhrať férovo, treba zmeniť zákon. Čoho následkom je jednokolová voľba predsedu kraja … no, ešte stále môžu byť pán premiér v nemom úžase, ak im volič ich pokrytecký prístup k záujmom občana v banskobystrickom kraji – spočíta. Pretože Kotleba uspel práve kvôli bezohľadnému postoju svojich konkurentov v otázkach naplnenia potrieb občanov kraja, arogancii – s ktorou pravicové strany postavili do súboja o županské kreslo Ľ.Kaníka, schopného vyhrať len v prípade, ak by nekandidoval nikto iný a hlasovať by mohli len jeho prívrženci (možno by sa vošli do jedného vlaku na zrušenej trati Zvolen – Šahy). Nie, Kotleba sa nelíši od svojich konkurentov, čo dokazuje aj zahmlievanie vo veci straníckeho sídla (ale ak konkurenti môžu nakupovať svoje luxusné limuzíny pod pláštikom potrieb strany, prečo by on nemohol dom ?) … no nič to nemení na tom, že práve jeho úspech mohol voličom v kraji otvoriť oči. Ukázať im, že Kotleba naozaj nie je riešenie, ale jeho predchodcovia nikdy nemali záujem slúžiť potrebám občana a nebudú ho mať ani v budúcnosti.
Banskobystrický experiment dal jasnú odpoveď na otázku, za akých okolností sa dá niečo zmeniť v prospech občana. Len v prípade, ak sa dôjde k razantným zmenách, ktoré definitívne odstránia od moci predstaviteľov straníckych mafií (či rodinných klanov). Zmenám, ktoré zakotvia plnú zodpovednosť volených úradníkov za ich rozhodnutia, a budú prostriedkom k tvrdému potrestaniu ľudí, ktorí svoje funkcie zneužijú pre vlastný prospech. Zmenám v daňovom systéme, ktorých výsledkom by malo byť zväčšenie podielu regiónov na úkor štátu – napríklad v pomere 80:20 v prospech regiónov na vyinkasovaných daniach a poplatkoch. Zmenám vo volebnom systéme, ktoré zabránia, aby záujmy regiónu reprezentovali ľudia, ktorí v ňom dlhodobo nežijú – či dokonca nikdy nežili.
O prínose štandardných politických strán a ich zástupcov v banskobystrickom kraji svedčí najlepšie ukazovateľ nezamestnanosti … či spomienky na “ sociálne “ podniky exministerky Tomanovej … zdevastovaná infraštruktúra na Horehroní, za ktorú rozhodne nenesie zodpovednosť posledné obdobie M.Kotlebu. Či ožobráčený juh niekdajšieho stredoslovenského kraja, kde kedysi kvitlo poľnohospodárstvo …
Takže, pán premiér … divil by som sa opakovanému úspechu M.Kotlebu (ale všetko je možné), no ešte viac by som sa divil, ak by sa voliči v kraji vrátili k tomu, čo pre nich rozhodne prínosom nebolo – vládnutiu zástupcov SMER-SD. A ak sa predsa len nepoučili a opätovne vkročia do rieky, v ktorej si sotva prsty chodidiel omočia, potom si zaslúžia všetky “ dobroty “ sociálnej demokracie, ktoré ich postihli … skôr však verím, že nasledujúce voľby budú hlavne v regiónoch nášho kraja veľkým šokom pre kandidátov a doterajších zástupcov strany SMER-SD. A nielen pre nich …
Popísané výstižne a vecne. Ja len dúfam ...
Celá debata | RSS tejto debaty