Správny postup prokurátora

Predtým, než začnete odsudzovať postup prokurátora v prípade „umelca“ Ľ.Lorenza, položte si jednoduchú otázku – existujú právne postupy, umožňujúce odstránenie symbolov (zákonom zakázaných) ideológií ?

Existujú. Môžeme polemizovať o tom, či sú tieto zákony správne nastavené, a či je podľa nich možné aj dosiahnuť nápravu, ale sme povinní ich rešpektovať. No rozhodne neexistuje žiadny zákon, ktorý by komukoľvek umožňoval svojvoľné poškodzovanie cudzieho majetku, len na základe toho, že daná osoba je presvedčená o správnosti svojho konania. Využil právne nástroje, dané zákonnými normami SR Ľ.Lorenz ? Neviem, ale nič podobné som nenašiel, a nepochybujem, že ak by sa s návrhom na odstránenie diela, propagujúceho zákonom zakázanú ideológiu pobral na prokuratúru, bolo by to aj s primeraným mediálnym krikom.

Súdiac podľa správy v denníku SME, prokurátor sa rozhodol podať návrh na uvalenie väzby len z jediného dôvodu – pre obavu z pokračovania v činnosti, ktorá je v rozpore so zákonom. Konal správne ? Opäť sa nedá povedať nič iné, len – áno. Pretože zo žiadneho zákona nevyplýva Ľ.Lorenzovi oprávnenie posudzovať a odstraňovať neprijateľné symboly, a už vôbec nie – poškodzovať cudzí majetok. Navyše jeho konanie kvalifikoval prokurátor ako prečin výtržníctva, čo sa mi zdá vzhľadom na opakované konanie ešte mierne – pretože som presvedčený, že v iných krajinách by rozhodne nepostupovali tak slabošsky, a pri opakovanom priestupku by zvolili oveľa ráznejší postup.

Opäť si dovolím pripomenúť – napriek všetkému, čo Francúzsku a svetu spôsobil Napoleon, nikto ani len neuvažuje o ničení, alebo dokonca odstránení pomníkov či rôznych diel, ktoré zanechal.

Ale dobre, povedzme – chápem pobúrenie Ľ.Lorenza, komunistická ideológia má naozaj na svedomí milióny obetí (akurát podotýkam, že nevraždia myšlienky, ale ľudia, ktorí ich zneužijú pre vlastné ciele), a jeho konanie je vo svetle vyššie spomínaného – ospravedlniteľné. Prečo nie ? Pokojne pôjdem kričať, že proti nemu konajú štátne orgány v rozpore so zákonom, šikanujú ho a návrh na väzobné stíhanie je hanebnosť, ak … ak bude Ľ.Lorenz postupovať rovnakým spôsobom voči symbolom každej ideológie (a vôbec všetkého), ktorá má na svedomí milióny obetí, utrpenie a bolesť ľudstva.

A teraz si skúste predstaviť, ako bude reagovať verejnosť a médiá, ak by ma vzal Ľ.Lorenz za slovo a začal by podobne ničiť – napríklad cirkevné symboly (viď inkvizícia), alebo americkú vlajku (viď Irak), prípadne vlajku EÚ (viď euroval). Aj vtedy by protestovali proti jeho uväzneniu aktivisti, alebo by boli médiá plné pobúrených reakcií ? Skúste sa nad tým zamyslieť, než budete odsudzovať postup prokurátora …

 

 

Budú aj obete prepustené z hrobov ?

23.09.2025

Právo požiadať o prepustenie vyplýva zo zákona.A desiatky obetí či pozostalých žiadajú spravodlivosť – ich milovaní sa nikdy nevrátia,niet dôvodu na zľutovanie s vinníkom. Pochvaly alebo tresty … nič nezmenia na šialenstve 90.rokov.Pripraviť niekoho o život pre peniaze,naozaj niet väčšej zvrhlosti.A opakovane,to môže naozaj len psychopat. Médiá majú [...]

Korporátny fašizmus nevadí ?

22.09.2025

Digitálne otroctvo sa rozmáha pre ľahostajnosť štátu.Minister financií zavádza opatrenia,ktoré ožobračujú ľudí,bojujúcich o holé prežitie,ale ignorujú miliardové zisky platforiem,ktoré zneužívajú postavenie na trhu a zotročujú naivných a zúfalých … A tak severská platforma na rozvoz jedla niekoľkokrát ročne upraví provízie,ktoré inkasuje od reštaurácií (pod [...]

Mŕtveho zimník nepoteší …

21.07.2025

Dopracovali sme sa do absurdnosti … Zatvárame oči pred realitou a zakrývame to vzletnými výrazmi o tolerancii a vzdušnými zámkami o budúcom úspechu.Heslo slovenskej ekonomiky “európskeho tigra” znie cudzím rozdávaj a vlastným zvyšuj dane.Dopracovali sme sa k verzii feudalizmu 21.storočia,kde páni vyberajú a rozkrádajú dane,plebs sa má starať sám o seba. Ešte [...]

SR Lubina Biele Karpaty Kopanice Počasie Jeseň TNX

Jarný ráz počasia strieda ochladenie, dážď a vietor. Niekde platí aj druhá výstraha

22.10.2025 19:57

Meteorológovia očakávajú miestami rýchlosť vetra v nárazoch 65 až 70 kilometrov za hodinu.

Vrbětice vrbetice muničný sklad česko výbuch

Zamorené aj po dekáde. Česko chce okolie skladu vo Vrběticiach asanovať z ruských aktív

22.10.2025 18:30

K výbuchom dvoch muničných skladov vo Vrběticiach v Zlínskom kraji došlo v októbri a v decembri 2014.

lyžiar, lyžovačka, lyžovanie, zima, pád, sneh, vlek, spadnutie, úraz, prilba, lyžiarska škola

Prilba bude povinná pre lyžiarov do 18 rokov. Poslanci prerokujú hazard zrýchlene, debatu skresali

22.10.2025 17:55, aktualizované: 19:42

Novela má tiež zefektívniť HZS a zároveň má zabrániť zneužívaniu jej názvu a znaku.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,451
Celková čítanosť: 10146504x
Priemerná čítanosť článkov: 4140x

Autor blogu