Bumerang nezodpovednosti sa vracia

Posledný raz som býval na internáte v roku 1997. Bolo to v Bratislave, izby vtedy ešte dýchali (relatívnou) novotou, pôsobili čisto a útulne. Odvtedy pretieklo Dunajom veľa vody, internátmi množstvo študentov, ale ….

Údržba a modernizácia nezaujímala nikoho. Menili sa akurát prevádzkovatelia alebo prenajímatelia, môžete si to nazvať podľa vlastnej chuti. A samozrejme – menili sa aj ceny, teda stúpali. Vždy sa to nejako zdôvodnilo – rastúcimi cenami energií a služieb, nákladmi na údržbu či dokonca plánovanú modernizáciu. Plánovanú, pretože to vždy ostalo len v polohe rečí.

Prevádzkovatelia zarábali, kým sa dalo a potom obvykle skončili zmluvy, a odišli. Niekde prišli iní, obvykle len názvom, inde sa budovy potichúčky vrátili pod správu škôl. Opotrebované, alebo aj zničené, pričom školy nemali prostriedky na obnovu, výmenu zariadenia a podobne. Všetko podľa zásady, zakotvenej v tejto spoločnosti od roku 1990 – prosperujúce do súkromných rúk, stratové prenechať štátu.

Celkom by ma preto zaujímalo, ako boli vlastne koncipované rôzne zmluvy o ekonomických prenájmoch, ako je vlastne možné, že sa odovzdávali budovy v dobrom, niekde dokonca výbornom stave, a vrátili sa zničené a často nepoužívateľné.

U tých ubytovacích zariadení, ktoré trvalo spravovali školy, by má zase zaujímalo, ako sa dostali do dnešného stavu, prečo sa nevykonávala pravidelná údržba a modernizácia, kde končili prostriedky na tento účel vyhradené. Niekto predsa musel byť zodpovedný … niekto dostával plat.

Prísľub miliónového príspevku na rekonštrukcie a obnovu internátov zo strany premiéra je síce pekný, a študentov určite poteší, ak sa naplní. Ostane v ňom akurát kvapka blenu podobe ožobráčených daňových poplatníkov, ktorí sa opäť poskladajú na škody, beztrestne spôsobené niekým iným. Niekým, kto možno dlhé roky zarábal … a dnes si pokojne žije v závetrí a … smeje sa, akí sme sprostí …

Budú aj obete prepustené z hrobov ?

23.09.2025

Právo požiadať o prepustenie vyplýva zo zákona.A desiatky obetí či pozostalých žiadajú spravodlivosť – ich milovaní sa nikdy nevrátia,niet dôvodu na zľutovanie s vinníkom. Pochvaly alebo tresty … nič nezmenia na šialenstve 90.rokov.Pripraviť niekoho o život pre peniaze,naozaj niet väčšej zvrhlosti.A opakovane,to môže naozaj len psychopat. Médiá majú [...]

Korporátny fašizmus nevadí ?

22.09.2025

Digitálne otroctvo sa rozmáha pre ľahostajnosť štátu.Minister financií zavádza opatrenia,ktoré ožobračujú ľudí,bojujúcich o holé prežitie,ale ignorujú miliardové zisky platforiem,ktoré zneužívajú postavenie na trhu a zotročujú naivných a zúfalých … A tak severská platforma na rozvoz jedla niekoľkokrát ročne upraví provízie,ktoré inkasuje od reštaurácií (pod [...]

Mŕtveho zimník nepoteší …

21.07.2025

Dopracovali sme sa do absurdnosti … Zatvárame oči pred realitou a zakrývame to vzletnými výrazmi o tolerancii a vzdušnými zámkami o budúcom úspechu.Heslo slovenskej ekonomiky “európskeho tigra” znie cudzím rozdávaj a vlastným zvyšuj dane.Dopracovali sme sa k verzii feudalizmu 21.storočia,kde páni vyberajú a rozkrádajú dane,plebs sa má starať sám o seba. Ešte [...]

utok

Rusi na Ukrajine zasiahli osobný vlak, hlásia mŕtvych i zranených

04.10.2025 12:26

Ruský útok na železničnú stanicu v meste Šostka na severozápade Ukrajiny zasiahol osobný vlak a usmrtil niekoľko cestujúcich.

Richard Vašečka

Matovič klub po odchode Vašečku zmenil názov

04.10.2025 12:16

Vašečka bol jediný člen, ktorý v ňom zastupoval stranu Kresťanská únia (KÚ).

Branislav Šebo, generálny riaditeľ Datalanu a prezident skupiny Synteca.

Technológia vs. kritické myslenie: Prečo je učiteľ ešte dôležitejší ako kedykoľvek predtým a prečo ho umelá inteligencia nikdy nenahradí?

04.10.2025 12:00

Slovenské školstvo čelí existenčnej výzve: musí nielen modernizovať infraštruktúru, ale predovšetkým chrániť deti v digitálnom prostredí a naučiť ich bezpečne pracovať s umelou inteligenciou (AI).

Miloš Zeman

Závan „starých čias“: Zeman si na diskusii ulieval víno, zdriemol si a podporil komunistov

04.10.2025 11:54

Po tom, ako ruského diktátora Putina označil za šialenca, nastalo v miestnosti ticho.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,451
Celková čítanosť: 10112025x
Priemerná čítanosť článkov: 4126x

Autor blogu