Keď blbci predstierajú inteligenciu . . .

… a dostane sa im štempľa profesionality, neobmedzene môžu deformovať národ a jeho vedomie. Hrdosť na svoje korene, vlastenectvo a zmysel pre realitu – prvé dve majú s tretím málo spoločného.

Ako je to s rovnosťou medzi ľuďmi a národmi ? Všetci sú si rovní ? Ale kdeže, pravidlá určuje matka príroda, a tú veru nezaujímajú pokrytecky spracované pravidlá nespratného tvora s označením človek.

V čom sú si rovní poldruhametrový trpaslík, s miliónmi na konte a dvojmetrový “drobček” žijúci od výplaty k výplate ? Len v jednom – príslušnosti k ľudskému pokoleniu. V ostatnom sú tak rozdielni, ako sa len dá. A rovnako je to aj v iných prípadoch, môžeme sa tváriť, ako len chceme – rovnosť medzi ľuďmi je ilúzia, ktorá nemá veľa spoločného s realitou.

Argumentovať pocitom rovnosti medzi národmi, pričom jeden je dvojnásobne početnejší než ten druhý – môže len blbec. Áno, všetci sme ľudia, niekto študovaný, iný sprostý … len mi nejde do hlavy, odkiaľ sa berie zvrátená prax, že sprostý má smerovať – ostatných. Možno v skúsenosti bohatých a mocných, ako ľahko sa dá so sprostými manipulovať.

Príbeh Československa mnohým kole oči. Najmä tým, ktorí by sa v bývalej federácii nedostali ani k dverám, vedúcim k moci. A samozrejme aj ich pätolízaćom, ktorí za žobrácky groš urobia čokoľvek.

Kto chce vykrikovať českej strane, že mala viac, než slovenská – mal by najprv porovnať rozdiely. Medzi národmi, ich postavením a úrovňou v čase vzniku spoločného štátu, ako aj tým,čo spoločne dokázali za svoju relatívne krátku, spoločnú existenciu. Československo bolo rešpektovaným štátom – rovnako v medzivojnovom období, ako aj po druhej svetovej vojne. A nič na tom nezmenila ani vláda komunistickej strany. Niekto musel trieskať v OSN topánkou po stole, inému z Československa stačilo chladne a logicky argumentovať, a s rešpektom počúvali aj oponenti.

Dnes je mnohé inak … spoločnosti, ale skôr vládnucim elitám rozkazuje strach. Strach zo spomienok na minulosť, ktorá ich pomaly začína dobiehať. Začínajú sa báť aj vlastného tieňa.

Alebo skôr tieňa, ktorý sa nad nimi týči. Mĺkvo, nereagujúc na ich rôzne ataky, stále predstavuje vrchol, po ktorom síce túžia, ale je pre nich nedosiahnuteľný. Možno aj preto, že ani za čias najtemnejšej normalizácie nemohol nikto len tak hádzať špinu po spoločnom štáte. Možno aj preto, čomu všetkému sa naučili ľudia, ktorí v tomto štáte vyrástli a žili. Ľudia, pre ktorých neboli pojmy ako – vlasť, vlastenectvo, alebo láska a porozumenie – len prázdnymi frázami na dosiahnutie cieľa. Ľudia, ktorí si nepotrebovali dokazovať vlastnú veľkosť prázdnymi slovami ako – európan, európanstvo – a napriek tomu dokázali byť hrdí na seba, na svoje korene a predkov.

O tom všetkom a mnohom inom je spomienka na spoločný štát, ktorá patrí aj do našich dejín. Je však aj o ľuďoch, ktorí sa zapredali zlu menom Mníchov 1938, ako aj o ľuďoch, idúcich v ich šľapajach, ktorí dnes uctievajú rovnako pokryteckú a hrozivú modlu … niekde v Bruseli.

Ľuďoch, pre ktorých je dnes vlastenec – nacionalista … či dokonca – extrémista. Ľuďoch …. ? Alebo skôr blbcoch, za cudzie peniaze predstierajúcich … inteligenciu ?

 

 

Budú aj obete prepustené z hrobov ?

23.09.2025

Právo požiadať o prepustenie vyplýva zo zákona.A desiatky obetí či pozostalých žiadajú spravodlivosť – ich milovaní sa nikdy nevrátia,niet dôvodu na zľutovanie s vinníkom. Pochvaly alebo tresty … nič nezmenia na šialenstve 90.rokov.Pripraviť niekoho o život pre peniaze,naozaj niet väčšej zvrhlosti.A opakovane,to môže naozaj len psychopat. Médiá majú [...]

Korporátny fašizmus nevadí ?

22.09.2025

Digitálne otroctvo sa rozmáha pre ľahostajnosť štátu.Minister financií zavádza opatrenia,ktoré ožobračujú ľudí,bojujúcich o holé prežitie,ale ignorujú miliardové zisky platforiem,ktoré zneužívajú postavenie na trhu a zotročujú naivných a zúfalých … A tak severská platforma na rozvoz jedla niekoľkokrát ročne upraví provízie,ktoré inkasuje od reštaurácií (pod [...]

Mŕtveho zimník nepoteší …

21.07.2025

Dopracovali sme sa do absurdnosti … Zatvárame oči pred realitou a zakrývame to vzletnými výrazmi o tolerancii a vzdušnými zámkami o budúcom úspechu.Heslo slovenskej ekonomiky “európskeho tigra” znie cudzím rozdávaj a vlastným zvyšuj dane.Dopracovali sme sa k verzii feudalizmu 21.storočia,kde páni vyberajú a rozkrádajú dane,plebs sa má starať sám o seba. Ešte [...]

košice VÚSCH

Pacientka zomrela. Nemocnica odmieta, že kardiochirurg uprednostnil brífing Migaľa pred operáciou

05.11.2025 15:17

VÚSCH deklaruje, že Kolesár sa zúčastnil na brífingu až po ukončení operačného výkonu.

Mikulášsky jarmok, Liptovský Mikuláš

Legendárny svätec má zdobiť historické centrum a konkurovať Santa Clausovi. Priláka na Liptov ešte viac turistov?

05.11.2025 15:00

V našich končinách skôr dominuje svätý Mikuláš a v metropole Liptova, ktorá nosí jeho meno, mu chcú teraz postaviť veľkú sochu.

ukrajinský vojak, vojna,

Silný signál Putinovi: Ukrajina sa priblížila k NATO. Pridáva sa k elitnej obrannej skupine vedenej Britániou

05.11.2025 14:10

Aliancia JEF, ktorú vedie Spojené kráľovstvo, má desať členov.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,451
Celková čítanosť: 10163865x
Priemerná čítanosť článkov: 4147x

Autor blogu