Keď to “publicista a teológ” Havran nezvláda

Zámerne som použil úvodzovky, pretože je zjavné, že M.Havran nevie zvládnuť nesúhlas iných so svojimi názormi.

Čo je u amatéra prípustné, by malo byť u profesionála vylúčené. Ak niekto tvrdí o sebe, že je spisovateľ, teológ alebo publicista, akosi by mal vedieť zvládnuť svoje emócie. Havranovi to však nejde, a denník SME akosi nevidí, že jeho autorský stĺpček skôr škodí, než prospieva.

Pravidelne stretávam ľudí, ktorí mi tvrdia, že vojnový slovenský štát bol rajom na Zemi. Neriešim ich, nemá to zmysel. Rovnako sa nesnažím riešiť rasistov ani slniečkárov. Akosi to beriem ako dve strany jednej mince, alebo dnes často omieľaným slovom – extrémizmus rôznych foriem. Ani jedna strana nepočúva, ani jedna strana nemá záujem o diskusiu. Tak prećo strácať čas ?

Pokladám za normálne, že venujeme spomienku výročiu okupácie a jej obetiam.

Čo však nepokladám za normálne, je opakovanie rovnakých chýb. Chýb, ktoré okrem iného viedli aj k okupácii v auguste 1968. Napríklad fatálnej chyby v podobe orientácie na  jediný správny názor a popierania akejkoľvek možnosti, že veci môžu byť aj inak. Zaslepenej viery, že čo nepovie náš ideál (vtedajší alebo dnešný), nemôže byť jednoducho správne.

Prestaňme sa konečne pretvarovať. A priznajme, že dnešné slovenské politické špićky nemajú rovnako kožu na ksichte, ako ju nemali tí, čo obhajovali okupáciu v auguste 1968. Prestaňme sa pretvarovať, že cudzia čižma na Slovensku je v poriadku, ak nie je sovietska alebo ruská. Prestaňme sa klamať.

Nech sa nikto neurazí, ale slovníkom láznika – polovica konfliktov vo svete by nikdy nezačala, keby každý “sral doma” a nestaral sa do druhých …

Je pochopiteľné, že mnohí nezvládajú, ak sa siahne na ich idoly. A je smutné, že dnešní hlásatelia slobody, pravdy a demokracie volajú po týchto hodnotách len na cudzom dvore. Ak je Havran a ktokoľvek pobúrený tým, že niekto povie “Brežnev bol Ukrajinec” a podobne, má smolu – je to fakt. Ak to chce kritizovať tento postoj, nech sa v prvom rade pozrie za seba (a možno aj na seba) a nespája do jedného celku ZSSR a dnešné Rusko. Pretože je to rovnaký nezmysel, ako ten, s ktorým sa nevie stotožniť. A možno aj väčší, ale o tom je škoda polemizovať.

Ak nazývame zradcami alebo kolaborantmi ľudí, ktorí podpísali pozývací list pre okupantov v auguste 1968, rovnaký status majú mať aj tí, ktorí sa dnes snažia v našom mene podpísať iný pozývací list, a robia zo Slovenska koridor pre cudzie vojská za účelom údajných cvičení. Kto chce cvičiť, môže doma.

Žijeme v dobe moderných technológií. Správy neposielame po holuboch. Takže ani nepotrebujeme stále základne “spojencov” na našom území, alebo ich pravidelné producírovanie cez naše územie. Každý, kto niečo podobné podporuje, je rovnaký darebák, ako tí – čo podpísali august 1968 a “dočasný” pobyt sovietskych vojsk. A nepochybujem, že každý z tých, ktorí tak neochvejne oslavujú našich dnešných spojencov, sa choval úplne rovnako aj v auguste 1968, ak ho zažil. Pretože “kolaborantské prasce” sa nemenia, mení sa len pán, ktorému slúžia …

A ešte malá poznámka na záver – v stredoveku boli asi múdrejší, než my dnes. Ak by vtedy niekto volal po cudzom vojsku na “svojom” území, bol by o hlavu kratśí alebo vyplazoval jazyk na šibenici – hovorilo sa tomu bez obalu – zrada.

Súd sa bojí a spravodlivosť v kúte trčí …

21.05.2026

Bombastickà správa dňa … krajský súd v Trnave sa vyzul z rozhodovania o osude M.Černáka a “odpálil” loptičku späť na okresný súd O čom je vlastne reč ? Však stačí odpoveď na otázku – môžu dostať druhú šancu aj obete a ich rodiny ? Ak nie,nie je čo riešiť.Však koľko pobúrenia vie vyvolať nehoda s obeťami na životoch,lebo niekto v luxusnom aute má [...]

Popletení v zákone zavádzajú verejnosť

18.04.2026

Nikdy som nebol zástancom prílišného užívania elitných útvarov polície.Často to pôsobilo skôr ako účelová kampaň,ktorej cieľom bolo niečo úplne iné,ako riešenie trestnej činnosti.Ale … Pobúrenie niektorých “opozičníkov” nad vyšetrovaním prečinu ohovárania v réžii ÚBOK-u nie je na mieste.Pritom stačí tak málo – niečo si prečítať.A čítať s [...]

5% HDP na obranu ? Pred kým – pred USA ? Žiadny problém …

12.04.2026

Kdesi som začul,že NATO je vojenský biznis model … možno,neviem posúdiť.Ale páčil sa mi iný nápad. Pristúpiť na zvýšenie týchto výdavkov,ale po svojom.Obnoviť zbrojársky priemysel na Slovensku a minúť tých 5% na jeho výrobky.Zvýši sa zamestnanosť,stúpnu príjmy štátu … celkom fajn,nie ? Potenciál z odbornej stránky na to máme.Otázne je,koľko by zmizlo vo [...]

izrael libanon dohoda washington rubio

Historická dohoda vo Washingtone: Izrael má ustúpiť z Libanonu, Hizballáh varuje pred občianskou vojnou

26.06.2026 22:55

Zástupcovia USA, Izraela a Libanonu podpísali rámcovú dohodu.

APTOPIX Russia Belarus

Tajná schôdzka pri Valdaji: Putin si zavolal Lukašenka, Zelenskyj varuje pred rozšírením vojny

26.06.2026 22:22

Rusko podľa The Wall Street Journal nalieha na Bielorusko s cieľom využiť ho vo vojne proti Ukrajine.

Sybiha

Kyjev hasí krízu s Poľskom. Spor o UPA otriasol jedným z najdôležitejších spojenectiev Ukrajiny

26.06.2026 21:56

Ukrajina má za cieľ stabilizovať vzťahy s Poľskom.

Británia Londýn počasie horúčavy

Európa sa mení na rozpálenú pascu: Padol rekord 41,3 stupňa, cez víkend môže prísť historické peklo

26.06.2026 21:40

Vlna horúčav sa zo západnej Európy presúva do stredu kontinentu a na Balkán.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,462
Celková čítanosť: 10613956x
Priemerná čítanosť článkov: 4311x

Autor blogu