Založ si blog

Vtip: Mistrík bude nestranným prezidentom

Kandidát na prezidenta Mistrík začal deň pre HN Online v rámci kampane na strednom Slovensku vtipom o poslancovi R.Ficovi, ja začnem svoj pohľad na jeho kampaň vtipom o ňom – “ Mistrík bude nestranným, objektívnym prezidentom všetkých občanov Slovenska, pretože spoluzakladal len jednu politickú stranu – SaS …“

Naozaj treba uznať, že na rozdiel od iných sa podieľal len na vzniku jednej, hoci dosť pochybnej politickej strany. Pochybnej, pretože každý subjekt, ktorý má na čele predsedu, usvedčeného z kontaktov s osobou na mafiánskych zoznamoch a v súčasnosti obvinenou zo závažnej trestnej činnosti, je nevyhnutne – pochybný. Podotýkam – pokladám ho za pochybný subjekt na základe jeho vlastných pravidiel, podľa ktorých súdi či verejne nálepkuje iných. Ak je totiž podľa liberálov SMER-SD mafiánskou stranou, pretože ho spájajú s osobami z prostredia podsvetia a kriminality, musí platiť to isté aj na nich, pretože v ich prípade sa nejedná len o podozrenie, ale aj potvrdený fakt (zachytený na videu). Kto si bez viny, hoď kameňom … nie ?

Nie, v súvislosti s Mistríkom na tom vôbec nezáleží. Ani na tom, či ho podporuje politická alebo rodinná politická firma. A už vôbec nie na tom, že sa k jeho podpore hlásia aj ľudia, ktorí veľmi radi spomínajú zákonnosť, ale nevedia si dať do súladu so zákonom ani vlastnú, rodinnú politickú firmu. Ba dokonca nezáleží ani na tom, že opäť (ako v prípade Kisku) bolo Slovensko doslova utopené v rôznych reklamách a plagátoch o jeho kandidatúre – hoci podľa zákona č.181/2014 z.z. v platnom znení v §2 ods.1 sa hovorí

Volebná kampaň na účely tohto zákona je akákoľvek činnosť politickej strany, politického hnutia,2) koalície politických strán a politických hnutí, kandidátov a tretích strán podľa § 8, za ktorú sa obvykle platí úhrada, smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania funkcie volenej podľa osobitného predpisu.1) Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech subjektov podľa prvej vety.

A v priamej súvislosti so znením §2 ods.2 citovaného zákona

Volebná kampaň začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len „vyhlásenie volieb“) a končí 48 hodín predo dňom konania volieb

jasne vyplýva, že aj kandidát Mistrík porušil zákon, pretože začal s kampaňou skôr, ako predseda národnej rady A.Danko vyhlásil termín prezidentských volieb (10.1.2019), a teda získal neoprávnenú výhodu voči tým kandidátom, ktorí znenie zákona rešpektujú. Hoci … ako sa hovorí, parafrázujúc inú obvyklú hlášku z filmov – Bratislava, máme problém … máme problém, pretože nielen Mistrík začal so svojou kampaňou skôr, ako to umožňuje zákon. Začali s ňou skoro všetci, niektorí rôznymi rozhovormi, iní vysielaním svojich názorov, súvisiacich s možným získaním postu prezidenta na Youtube. Kto vlastne dodržal znenie zákona ? Neviem, či sa vôbec niekto nájde.

V septembri 2018 sa Mistrík vyjadril, že volebný zákon číta s porozumením a žiadne seriózne médiá o porušení volebného zákona nepísali, podľa neho sa jedná len o dôsledok pôsobenia internetového podsvetia. Iste, jeho pohľad naozaj pôsobí zaujímavo, najmä v kontexte s tým, že predseda strany, ktorá ho podporuje, naozaj musí niečo vedieť o podsvetí, keď sa stretával s osobou na mafiánskych zoznamoch, či jeho podpoliansku pobočku viedli ľudia, ktorých neskôr identifikoval slovami „pokúsila sa nám do strany votrieť mafia“.

Nie som síce vedec, ako Mistrík, ale v otázke čítania a porozumenia obsahu textu sa s ním budem kedykoľvek rovnať, pretože znenie zákona o volebnej kampani hovorí jasnými slovami vo vyššie citovaných paragrafoch, a nič na tom nezmení vykrúcanie, krivý úsmev a znevažovanie tých, ktorí na znenie zákona oprávnene poukážu. Už jeho výrok zo septembra minulého roka však jasne poukazuje, že

Nebude nestranným, nadstraníckym prezidentom a nebude ani prezidentom pre všetkých občanov Slovenska, bez ohľadu na ich politické presvedčenie …

Áno, treba priznať, že v slovenskom právnom poriadku nie sú nastavené jasné pravidlá, akým spôsobom naložiť s kandidátmi, ktorí obídu zákon a ešte drzo komentujú upozornenia iných, že nekonajú tak, ako by mali. Drzosť je totiž u politikov či kandidátov na rôzne funkcie formou povinnej výbavy, a mnohí sa už ani nezamyslia nad tým, koho a akým právom pri svojich vystúpeniach urážajú. Slovenský právny poriadok je nastavený tak, že sťažovať a upozorňovať na konanie v rozpore so zákonom môžete, ale v nejednom prípade je to beh na dlhú trať s neistým výsledkom, pretože vieme, ako to na Slovensku funguje – a nakoniec sa môže stať, že rozhodnutie o sťažnosti príde neskôr, ako je kandidát menovaný do funkcie a teda je v prípade prezidenta už vlastne – nedotknuteľný. A nepochybujem, že to vie aj Mistrík a niekde tam má korene jeho bezočivé vyjadrenie na adresu kritikov.

No nič, volič má právo rozhodnúť, ako vidí správanie a výroky kandidáta. Ilúzie si pri končiacom období A.Kisku nerobí asi nikto, voľba prezidenta bola na Slovensku najprv o kupčení medzi politickými stranami (spomeňme si na obdobie po uplynutí mandátu M.Kováča), ktoré skončilo hanebnými návrhmi na obsadenie tohoto (nepotrebného) postu, a neskôr hľadaním zla ospravedlňovaného slovami o hľadaní menšieho zla. A je nepochybné, že ani tento rok to nebude inak, pretože na Slovensku pri riadení štátu už desaťročia platí, že

Lotri môžu vládnuť, keďže sú menší – lotri …

Ostáva už len otázka, k čomu sú nám zákony, keď ich nemusia rešpektovať ani tí, ktorí ich vytvorili a odhlasovali ? Mistrík je nepochybne úspešný vedec, ale na funkciu prezidenta sa nehodí – jeho výrok zo septembra 2018 jasne poukazuje na to, že si neváži názor tých, ktorí s ním nesúhlasia a neváha ho ani dehonestovať, ak to poslúži jeho zámeru.

Ale to nie je nič nové, ak sa pozrieme aj na dianie v SaS, ktorú kedysi pomáhal zakladať. Však aj tam rýchlo skončili ľudia, ktorí si dovolili kandidovať proti predsedovi alebo mu oponovať, a mali vlastný názor na veci a udalosti, nie ? Možno aj preto sa tam dnes stavia na „odborníkoch“ …

… s maturitou … neviem, ale s podporou takejto politickej strany by som sa kandidovať – neodvážil. Verím však, že v záujme slušného Slovenska ostane aj kandidatúra Mistríka – len vtipom.

 

Zdroje:

  1. Volebný zákon si nevysvetľujem po svojom … (Glob 21.9.2018)
  2. Začnem vtipom o R.Ficovi …. (online vydanie HN 5.2.2019)
  3. Zákon č.181/2014 Z.z.

 

SaS – znamenie pokrytectva a neúspechu . . .

21.03.2019

Čoho sa liberáli dotknú, to zvädne ... kde kandidáta postavia, skončí ako kandidát - SMER-u. Odmietnutý ... Štart pretekov v tričku liberálov je rovnako stereotypný ako koniec. Na začiatku viac »

Keby hlúposť kvitla . . .

20.03.2019

... včely by nestíhali ... výrok som si požičal od bývalého politika M.Gaľu, ktorý už nie je medzi nami, ale jeho slová sú nadčasové ... A možno by si ich mali prečítať hlavne tí, ktorí viac »

A kauza Kočnerových zmeniek je . .. bezpredmetná

19.03.2019

Obvinením M.Kočnera z objednávky vraždy J.Kuciaka sa dostáva kauza zmeniek na vedľajšiu koľaj. Iste, padne obžaloba, Kočner bude stáť pred súdom aj s P.Ruskom, lenže rozhodnutie bude vo svetle viac »

Polícia zadržala vodiča, ktorý išiel Bratislavou 150 km/h.

Mladík sa rútil cez obec 106-kilometrovou rýchlosťou, bude ho to stáť 800 eur

21.03.2019 12:04

Mladému vodičovi, ktorý je držiteľom vodičského oprávnenia 3,5 roka, uložili policajti maximálnu pokutu.

prezidentský palác

Prieskum agentúry Median: Čaputová v druhom kole pred Šefčovičom

21.03.2019 11:53

Druhé kolo prezidentských volieb sa koná v sobotu 30. marca.

mestska policia

Na Obchodnej ulici v Bratislave plánujú zriadiť pracovisko mestskej polície

21.03.2019 11:28

Obyvatelia Obchodnej ulice sa dlhodobo sťažujú na zlú bezpečnostnú situáciu. Tá podľa miestnych vládne na celej ulici.

Boeing

Problémové boeingy zostanú na zemi dlhšie, Európa si na ne dá pozor

21.03.2019 11:11

Lietadlá Boeing 737 Max, ktorých lety boli pozastavené, pravdepodobne zostanú na zemi dlhšie.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,973
Celková čítanosť: 4857756x
Priemerná čítanosť článkov: 2462x

Autor blogu