Niekto dejiny tvorí, iný vykladá . ..

Na SNP sa môžeme pozerať rôzne. Niekto ho berie ako sviatok, iný ním pohŕda … každý má právo na názor, aj keď možno pôsobí hlúpo.

Stretol som sa s ľuďmi, ktorí vojnu prežili … a preto ignorujem názory tých, čo o nej hovoria … ale ju nezažili.

 

Pre niekoho bol a je hrdinom Beneš, pre iného Tiso, ďalší zase tlieska práci komunistov v odboji … koľko ľudí, toľko chutí. Neviem … Tisovi by som asi nedokázal tlieskať, ale na rovinu – pred Benešom by som si určite odpľul. Áno, Tiso vyznamenával nemeckých vojakov, áno – Tiso podpisoval rôzne zákony, ktoré spôsobili utrpenie mnohých ľudí.

Lenže – čo urobil Beneš ? 

Z môjho pohľadu zbabelo utiekol do Londýna po mníchovskom diktáte, a porušil nepísané pravidlo, že kapitán opúšťa potápajúcu sa loď ako posledný, alebo sa potopí s loďou. Proste – E. Beneš pre mňa bol a zostane symbolom zbabelca.

Tiso na Slovensku ostal. Prečo ? Kvôli moci ? Sotva, pretože vedel, aká je jeho úloha – nemecká bábka na Slovensku. Navyše – podrážali mu nohy aj vlastní ľudia. Mohol odmietnuť Hitlerovu “ ponuku “ ? Mohol, ale vedel, aký bude osud Slovenska – kus Maďarsku, kus Poľsku a zbytok ? Aký zbytok ?

Koľko životov zachránili a zmarili – Tiso a Beneš ?

Kto tvrdí, že hlavným vinníkom deportácií na Slovensku bol Tiso – klame. K tým by došlo, a bez ohľadu na to, či na Slovensku bol prezidentom Tiso, alebo niekto iný. V tejto dejinnej tragédii hrali hlavnú úlohu iní – Vojtech Tuka a Hans Ludin.

Lidice a Ležáky … obce, ktoré zaplatili za pokyn E. Beneša na zavraždenie R. Heydricha. Beneša varovali, aké následky môže mať atentát na ríšskeho protektora v Čechách, a je dokázané, že boli aj iné návrhy, ako odstrániť túto beštiu. Beneš si však presadil svoje … a platili nevinní ľudia.

Čo viem o SNP ?

S prepáčením – hovno. Viem totiž len to, čo som čítal, alebo počul. Iste, aj od ľudí, ktorí sa povstania zúčastnili. Lenže – boli medzi nimi aj takí, o ktorých som neskôr zistil, že v čase povstania mali desať – dvanásť rokov …a napriek tomu boli ovešaní medailami.

Aj preto si nedovoľujem otvorene povedať, kto má alebo nemá pravdu. Nedovolím si povedať – Tiso je zločinec. Dejiny totiž píšu víťazi a tí píšu vždy to, čo im najviac vyhovuje.

Napriek tomu som názoru, že ktokoľvek z kritikov Tisa by na jeho mieste kolaboroval úplne rovnako, alebo – visel. Prípadne sa posral a utiekol – tak, ako Beneš.

Neverím, že Tiso visel za svoje zločiny, skôr si myslím, že bol obesený za tú drzosť, že – zostal a neutiekol.

Len naozajstný hlupák môže povedať – Tiso mohol konať inak, a mohol zachrániť obete … nemohol, ak by to skúsil, tiež by visel – na nemeckej šibenici.

Pochybujete ? Spomeňte si na Kennedyho …

Nekalé praktiky digitálnych platforiem

25.05.2025

Na začiatku je bombastická reklama o fantastickom zárobku 29€ na hodinu či 14€ na hodinu A na konci krutá realita,kde zarábajú anonymní šmejdi s požehnaním štátu. Ako to teda funguje u najznámejších platforiem pre taxi a kuriérov? V prvom rade cez neustále nábory naivných,pretože fluktuácia je obrovská.Väčšina adeptov nepozná rozdiel medzi tržbou a zárobkom,a tak [...]

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Keď štát nemá, oderie chudákov …

09.01.2025

A tak si idete pár dní po začiatku novèho roka kúpiť obľúbený sirup a zistíte,že 3% na DPH sa zmenia na závratný rozdiel – z ceny 1,85€ je zrazu 3,50€ ! Štát nemá … a čo tak zdaniť rôzne zahraničné spoločnosti ? Nedá sa,majú výnimky.Slovač nemá výnimky,tá je na Slovensku ako ovca na odratie.Akoby ani sem nepatrila. Nechceme ruský kurz,vrieskajú [...]

Izrael Hamas Gaza

Mediátori údajne pracujú na preklenutí rozdielov medzi Izraelom a Hamasom

14.07.2025 23:05

Sprostredkovatelia zvažujú „inovatívne mechanizmy“, aby po týždni rokovaní o prímerí v Pásme Gazy preklenuli rozdiely medzi delegáciami Izraela a Hamasu.

Trump

Trump dal Putinovi ultimátum a hrozí tvrdými clami. USA zbroja spojencov NATO

14.07.2025 22:37, aktualizované: 23:11

Ukrajina dostane podľa šéfa NATO „obrovské“ množstvo zbraní, vrátane systémov protivzdušnej obrany, rakiet a delostreleckej munície.

irán, urán, Arak, reaktor

Irán odmieta jadrové rokovania s USA podmienené zastavením obohacovania uránu

14.07.2025 22:22

Washington a Teherán viedli niekoľko kôl jadrových rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu, keď ich Izrael prerušil útokom na Irán.

SR Pečovská Nová Ves, Robert Fico

Fico dostal návrh Bruselu, čo Slovensku garantuje po podpore protiruských sankcií. Premiér ho posiela politickým stranám

14.07.2025 21:19

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť, komentoval premiér Robert Fico hľadanie kompromisu s Bruselom o podpore 18. balíka protiruských sankcií.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,448
Celková čítanosť: 9990063x
Priemerná čítanosť článkov: 4081x

Autor blogu