Poslanec hlasuje podľa svojho vedomia a svedomia … no na Slovensku skôr platí, že poslancovo svedomie a vedomie sídli v palcoch poslancov – spravodajcov. Vyzerá to tak, že poslanec spravodajca sa postaví za rečnícky pult, prednesie tézu, o ktorej sa ide hlasovať a palcom ukáže, akým smerom sa uberá svedomie a vedomie jeho kumpánov v poslaneckých laviciach.
Áno, termín kumpáni presne vystihuje to, čo som dnes videl v parlamente počas priameho prenosu, pri hlasovaní o rokovacom poriadku a poslaneckých návrhoch. Spravodajkyňa vždy predniesla, o čo bude pri hlasovaní kráčať a ihneď naznačila všetkým, čo si o veci myslí jej palec. A všetci poslušne akceptovali mienku jej palca. Asi sa ho báli, čo by povedal, ak by hlasovali podľa svojho vedomia a svedomia, teda toho, čo sľúbili počas skladania poslaneckého sľubu.
Nie, určite nemienim protestovať proti tomu, že budú obmedzené niektoré excesy poslancov. No, schvaľovanie zákona si predstavujem úplne inak. A vlastne sa nedivím, prečo u nás vznikajú kadejaké (zákonné) nedorobky, ktoré ľuďom len komplikujú život. Možno by aj na tento druh prejavu mal myslieť rokovací poriadok, a mal by ho jednoznačne zakázať. Alebo dajme jednoducho 76 hlasov do rúk jedného poslanca a ušetríme 75 platov – pre ľudí, ktorým musí niekto ukazovať, čo si majú myslieť a ako majú hlasovať. Sú jednoducho – nepotrební, nech sa teda živia poctivou prácou – ak nevedia, čo to znamená, stačí použiť slovník.
No, priznám sa – je mi vlastne jedno, kam sa pôjdu sťažovať poslanci opozície … možno by sa mali aj občania sťažovať na ústavnom súde, že musia prispievať na mzdu ľudí, ktorí niečo sľúbili, ale nikdy to nesplnia. V trestnom práve sa tomu hovorí uvedenie do omylu a získanie neoprávneného prospechu, ale čo je zaujímavé – čo je trestné u občana, to je bežné a beztrestné u poslanca (to je asi nad-občan, alebo ako to nazvať)
Poslanec sa môže ľahko a beztrestne obohatiť klamaním voličov, a to dokonca aj opakovane. Niektorým sa to úspešne darí od roku 1990. V prípade potreby jednoducho prezlečú kabáty … a fraška (podvod) pokračuje.
Keď som sa nad tým zamyslel, a skúsil to prepočítať podľa bežných pravidiel, tak mi vyšlo niečo ohurujúce – u bežného občana by v podobnom prípade padlo obvinenie pre závažný zločin podvodu a trestná sadzba by začínala desiatimi rokmi basy – natvrdo. Asi by sme sa mali nad tým trochu vážnejšie zamyslieť, nie ?
Záverom na trochu ľahšiu nôtu – dnes som sa dozvedel, prečo majú v poslaneckom bufete tie známe, ľudové ceny, o ktorých môžu ostatní len snívať … krčmár Fero povedal, že pomyje pre prasce boli odjakživa lacné …
Celá debata | RSS tejto debaty