Zimná fantázia

Za volantom auta je zima mojím najobľúbenejším obdobím. Pravda, len v prípade, ak nasneží, čo v našich končinách nie je pravidlom.

Je to jedno z mála období, kedy si skutočne užívam šoférovanie. Z ciest zmizne väčšina suchých pretekárov, nie sú zďaleka tak preplnené, ako v inom období. Takže, dnes som si to po dlhej dobe opäť užil.

Iste, už od večera som očakával, že napadne nejaká vrstva snehu, ale vôbec má po suchých rokoch nenapadlo, že sa prebudíme do bohate zasneženého rána, ktoré mierne kalilo konštatovanie o našich cestároch a privilegovaných občanoch. Prvých sneh opäť prekvapil, a druhí majú cesty vyčistené ako pri generálnom upratovaní, zatiaľ čo ostatní asi neplatia dane – súdiac podľa prístupu správcov ciest, ktorí očistia hlavnú cestu, sídlisko s potentátmi a na ostatných sa jednoducho – vykašlú. Vraj nedostatok peňazí, len akosi nechápem, prečo podobná výhovorka neplatí v prípade občana.

Mal som na výber dve cesty – do Zvolena a do Dudiniec. Povedal som si, že Zvolen vybavím zajtra, keď budú cesty v trošku upravenejšom stave, a dnes si odskúšam zmenené auto v zimných podmienkach na relatívne ľahšej ceste. No, ľahšie nebýva vždy ľahšie …

Obvykle končia zasnežené úseky niekde v okolí Hontianskych Nemiec, no dnes to neplatilo. Naopak – čím bližšie ku kúpeľnému mestu, tým viac snežilo a tým menej bola cesta upravená. Pozitívom bolo, že aj napriek pokročilej dopoludňajšej hodine bolo na ceste minimum áut, takže sa išlo pohodlne a dala sa vychutnať aj okolitá zasnežená príroda.

Nemôžem si však pomôcť, aj tak bolo niekoľko vodičov, ktorí si zjavne neuvedomovali stav cesty, či boli na sneh nepripravení.

Neočistené auto s odletujúcim snehom, zasnežené svetlá či panické brzdenie vo chvíľach, kde stačilo dať nohu z plynového pedála.

Neviem, ale som presvedčený, že v každej lokalite Slovenska sa určite nájde voľná plocha, kde sa dá auto v pohode vyskúšať, a zistiť, ako sa správa na snehu. Rovnako by nemalo byť problémom aspoň teoretické zvládnutie zimnej jazdy, a niekoľkých zásad, ktoré minimalizujú zbytočné škody – či už na majetku, alebo v horšom prípade – na zdraví. Stále je napríklad dosť vodičov, ktorí si vykladajú maximálnu povolenú rýchlosť ako povinnosť, nie možnosť. Potom vybehne do cesty srnka, alebo sa objaví trošku ostrejšia zákruta … a ihneď majú problémy. Pritom by stačilo vyraziť na cestu skôr, ísť trochu pomalšie a opatrnejšie … v mene zásady ponáhľaj sa pomaly, alebo vyhráva ten, čo príde do cieľa a nie ten, čo je najrýchlejší.

V každom prípade, dnešná cesta bola naozaj úchvatná. Nevadila ani nutná obchádzka na ceste domov, keďže si niekto nesplnil povinnosti a strmý kopec jednoducho neočistil (hoci vedie do husto zastavanej oblasti), záverečný dojem bol jednoducho skvelý.

A fakt, že sme pravidelne v otázke údržby občanmi druhej kategórie, by nás mal prinútiť k zamysleniu, koho postaviť na čelo samosprávy v najbližších voľbách … pretože súčasnému osadenstvo je záujem občana zjavne ukradnutý.

A kedy budú chránení vodiči pred chodcami ?

24.11.2025

Ako sa zverejnila informácia o obnovení “absolútnej” prednosti chodcov,chodci sa opäť správajú ako odtrhnutí z reťaze. Sluchátka na ušiach,mamičky s kočíkom a mobilom na uchu,dôchodcovia s palicou … jednoducho doslova skáču do cesty.Nie je žiadnou výnimkou,keď sa zámerne vlečú cez cestu a pritom vyškierajú. Osobitnou kategóriou je ignorovanie povinnosti chodcov na [...]

Len tak … o následkoch novembra 1989

19.11.2025

Ideme oslavovať ? Môžeme začať … Osemhodinový pracovný čas sa zmenil na neobmedzený … Výchova detí sa realizuje … ak ostane čas Umelá zamestnanosť štátom sa zmenila na umelú zamestnanosť (sponzorovanú štátom v prospech “investorov” za žobrácku mzdu) Práva a povinnosti zodpovedajú spoločenskému statusu (či ste minorita alebo majorita,alebo či to vyhovuje [...]

Budú aj obete prepustené z hrobov ?

23.09.2025

Právo požiadať o prepustenie vyplýva zo zákona.A desiatky obetí či pozostalých žiadajú spravodlivosť – ich milovaní sa nikdy nevrátia,niet dôvodu na zľutovanie s vinníkom. Pochvaly alebo tresty … nič nezmenia na šialenstve 90.rokov.Pripraviť niekoho o život pre peniaze,naozaj niet väčšej zvrhlosti.A opakovane,to môže naozaj len psychopat. Médiá majú [...]

parlament, poslanci, nr sr

Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra Ráža opäť neotvorili. Poslancov čaká posledný pokus

02.12.2025 07:45

V pléne sa v utorok ráno prezentovalo len 56 zákonodarcov.

sauna, Šumiac

Pod Kráľovou hoľou majú pre turistov ďalšiu lahôdku: Uprostred prírody vyrástla špeciálna sauna

02.12.2025 07:00

Ide o dlhoročný projekt, ktorý nadväzuje na storočnú tradíciu saunovania v obci Šumiac

Indonesia

Záplavy a zosuvy pôdy na indonézskom ostrove Sumatra si vyžiadali viac ako 630 obetí

02.12.2025 06:30

Katastrofické záplavy a zosuvy pôdy, ktoré zničili alebo poškodili najmenej tisíce domov, spôsobili monzúnové dažde.

trump

„Zabite všetkých na palube“. Trump čelí škandálu pre kontroverzný rozkaz. Madurovi dal ultimátum

02.12.2025 06:05

Maduro vraj súhlasil, že krajinu opustí v prípade, keď získa plnú právnu amnestiu a zrušenie všetkých sankcií.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,453
Celková čítanosť: 10194958x
Priemerná čítanosť článkov: 4156x

Autor blogu