Štátny podnik prekážal súkromnému . .. a tak skončil privatizovaný, alebo vytunelovaný

Ak sa pohoršujete nad rôznymi, veľmi pochybnými štátnymi objednávkami, možno by ste sa mohli zamyslieť, kde sú ich korene.

Sú skryté v slovách karpatského ekonomického génia, ktorý povedal, že štát je zlý vlastník. Áno, štát je naozaj zlý vlastník, len z iných dôvodov, než boli tie, ktorými podkladal svoje tvrdenia.

Štát je zlým vlastníkom hlavne preto, že vždy existuje konkrétna osoba, voči ktorej je možné vyvodiť zodpovednosť, prípadne aj trestno-právne následky. V súčasnej spoločnosti disponujú výsadou nedotknuteľnosti len politické špičky, pre ktoré je jediným trestom – odvolanie z funkcie. Práve tu sú korene ničenia štátnych podnikov politikmi, či ich privatizácie.

Pretože súkromná spoločnosť nemôže byť potrestaná za to, že realizovala predraženú zakázku, keďže len naplnila objednávku, ktorú dostala. A tak sa vlastne naplnil sen politikov, milujúcich Slovensko a slovenský národ, ktorý spočíval v zmene smeru toku financií – zo štátneho vrecka do ich súkromného … trezoru, pokladne či peňaženky.

Pretože oni milujú slovenský národ a vlasť tak mocne, že im nedovolia, aby sa zbytočne trápili s majetkom … naozaj mocný lásky-cit.

A nič sa ani nezmení, pokiaľ si bude štát (teda zástupcovia politických strán) objednávať naplnenie svojich potrieb u súkromných spoločností. Neexistuje systém, ako zabrániť škodám na financiách daňových poplatníkov, pretože vždy sa nájde politická cesta, ako dostať peniaze do správneho (politického) vrecka. Dobou mečiarizmu len vznikol systém prepojenia politických strán na podnikateľské elity, ktorý je živý podnes.

Pretože politik sa bojí jediného – dôslednej kontroly práce, za ktorú je platený daňovými poplatníkmi, a preto bude vždy bojovať proti tomu, aby došlo k obnove štátnych spoločností, keďže tam sa – ťažko klame a kradne.

Štát je zlý vlastník pre politika, ale dobrý pre daňového poplatníka … dáva mu možnosť kontroly, ktorú stačí dôsledne využívať …

Chcete návrat vládnutia mantinelov ?

26.07.2026

Otázka, či chceme návrat vládnutia mantinelov, v skutočnosti smeruje k oveľa presnejšiemu problému: k tomu, či sme ochotní zveriť riadenie štátu sebastredným hlupákom. Tento výraz možno znie tvrdo, ale presne vystihuje typ ľudí, ktorí sa do verejného života dostávajú nie pre schopnosti, ale pre vlastné ego, túžbu po pozornosti a presvedčenie, že rozumejú [...]

Anatómia slepého komentátora

22.07.2026

Poznáte ten osobitý druh internetového (a bohužiaľ aj reálneho) hrdinu? Človek, ktorý uvidí titulok alebo krátky text, jeho mozog urobí rýchly šprint v protismere, kompletne odignoruje pointu, ale v srdci zacíti nepremožiteľné volanie divočiny: „Musím k tomuto napísať svoj NÁZOR!“ Tu je malé zamyslenie nad týmto úkazom moderna: Je to vlastne fascinačný [...]

Dinosauria pomsta: Prečo nás dvojeurová sliepka dokáže pripraviť o dôstojnosť

21.07.2026

Keď sa zamyslíte nad evolúciou, musíte uznať, že príroda má zvrátený zmysel pre humor. Vedci tvrdia, že vtáky sú priamymi potomkami dinosaurov. Kým pri pohľade na holuba na stanici tomu len ťažko veríte, v momente, keď sa k vám na vidieckom dvore začne s roztiahnutými krídlami a zníženým podvozkom blížiť nahnevaný kohút, teória o T-Rexovi zrazu dáva dokonalý [...]

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,466
Celková čítanosť: 10696490x
Priemerná čítanosť článkov: 4338x

Autor blogu

Archív