Nuž, pred tvárou “ zubatej “ sme (našťastie) všetci rovní

… a tak odišiel ďalší symbol ľudskej chamtivosti, naivity a neraz aj hlúposti – do večných lovíšť.

Čo ma naozaj mrzí, spolu s oznámením o skone V.Fruniho sa objavilo na internete nielen množstvo nenávistných komentárov, ale dokonca aj zavádzajúcich, ktoré mali obhájiť činnosť nebankoviek, vedených zosnulým.

Aj som položil jednému z obhajcov otázku, na ktorú asi nedostanem odpoveď – aký zisk musí mať podnikateľ, aby vedel platiť svojim veriteľom 30% úrok z toho, čo si od nich požičal ?

Aj ja mám v rodine niekoho, kto doplatil na “ činnosť “ spoločností pod vedením V.Fruniho. Smutné je, že nepatril do radov tých, ktorí vkladali peniaze s vidinou vysokého úroku, ale len investoval do akcií jednej spoločnosti, ktorú neskôr cez svoje spoločnosti ovládol V.Fruni a spol., a nakoniec skrachovala. Ešte smutnejšie je to, že sa jednalo o obchodný plán, ktorý mal perspektívu, ak by v danej dobe platili iné zákony, a nebehali by voľne po svete ľudia, ako práve V.Fruni.

Peniaze boli a budú … len my nebudeme

Pred tvárou zubatej sme si všetci rovní. Našťastie … pre mňa kauza BMG Investu a Horizontu skončila vo chvíli, keď bol vynesený právoplatný rozsudok, a záverečným zvonením sa stal výkon trestu pre odsúdených. O náhrade škody si mohli robiť ilúzie len naivní ľudia, a ešte naivnejší verili (či dodnes veria) v odškodnenie zo strany štátu – teda aj z vrecka tých, ktorí mali viac zodpovednosti k svojmu majetku, a neulakomili sa na – holuba na streche. A som presvedčený, že odškodnenie zo strany štátu by nebolo ničím iným, len legalizovaným podvodom na tých, ktorí nakladali so svojím majetkom zodpovedne.

Ľútosť pri pomyslení na ľudí, ktorí prišli o celý majetok ? Hm, skôr zamyslenie nad tým, ako môže niekto dať celý majetok do lotérie a nenechať si žiadne – zadné dvierka.

Spravodlivosť ? V.Fruni si svoj trest v zmysle zákona odsedel, aj keď bol predčasne prepustený. Malo by nás skôr trápiť to, prečo sa pred tvárou spravodlivosti neocitli aj tí, ktorí sa roky na činnosť nebankoviek pozerali, a mali chrániť majetok a záujmy občanov. Prečo sa len niektorí z nich zmohli na varovné vyhlásenia o riziku, ktoré prináša spolupráca s nebankovými spoločnosťami ?

Ale to už nie je o V.Frunim … a pokiaľ sme naozaj ľudia, mali by sme rešpektovať nespochybniteľný fakt, že aj mŕtvy nepriateľ je – človek. Nech urobil čokoľvek, mali by sme sami sebe prejaviť úctu tým, že sa nebudeme radovať – nad jeho skonom.

Pretože smrť človeka (nech bol, aký bol) nie je … ba vlastne by nemala byť dôvodom na radosť.

Mŕtveho zimník nepoteší …

21.07.2025

Dopracovali sme sa do absurdnosti … Zatvárame oči pred realitou a zakrývame to vzletnými výrazmi o tolerancii a vzdušnými zámkami o budúcom úspechu.Heslo slovenskej ekonomiky “európskeho tigra” znie cudzím rozdávaj a vlastným zvyšuj dane.Dopracovali sme sa k verzii feudalizmu 21.storočia,kde páni vyberajú a rozkrádajú dane,plebs sa má starať sám o seba. Ešte [...]

Nekalé praktiky digitálnych platforiem

25.05.2025

Na začiatku je bombastická reklama o fantastickom zárobku 29€ na hodinu či 14€ na hodinu A na konci krutá realita,kde zarábajú anonymní šmejdi s požehnaním štátu. Ako to teda funguje u najznámejších platforiem pre taxi a kuriérov? V prvom rade cez neustále nábory naivných,pretože fluktuácia je obrovská.Väčšina adeptov nepozná rozdiel medzi tržbou a zárobkom,a tak [...]

Ako sa dostalo násilie do ulíc ? Cez (nekontrolované) médiá

23.01.2025

Svojho času nevedela rada pre rozhlasové a televízne vysielanie riešiť triviálny problém – násilie na televíznych obrazovkách,prezentované 24 hodín denne,hoci zákon obmedzoval priestor pre tieto “diela” na čas medzi 22,00-6,00 Dnes nesieme následky.Narušené osoby siahajú po zbrani,ak nevedia žiť samé so sebou.A obete pribúdajú.Samozrejme,po zbytočnej tragédii [...]

Ruth Weissová

Prenasledovaná nacistami, bojovníčka proti apartheidu. Zomrela aktivistka Ruth Weissová, žila viac ako storočie

06.09.2025 10:45

Za svoje odhodlanie bojovať proti rasizmu a diskriminácii získala množstvo ocenení.

Adam Puškár

Po štyroch mesiacoch ide prípad vraždy Tupého znovu pred súd. Obžalovaný Puškár stále nevypovedal

06.09.2025 10:27

Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží.

Bolt / Lightning / Blesk /

Búrky, silný vietor i krúpy. Zlé počasie potrápi hlavne východ krajiny, vydali výstrahy

06.09.2025 10:12

Výstrahy platia pre celý Košický i Prešovský kraj.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,449
Celková čítanosť: 10069866x
Priemerná čítanosť článkov: 4112x

Autor blogu