Založ si blog

Ej bisťu, Amerika . . . naše baby

… socializmus sa nevráti, zahlásil Fero nad krígľom piva. Škoda, ozvala sa Anča, miestna krčmárka. Prečo ? priletela otázka odkiaľsi z „pléna“. Pretože za socializmu sedeli duševne chorí na psychiatrii, zlodeji obývali väznice a ľudia – žili. Ej bisťu, pekne hovoríš, až mi slza kvapla na líco … zatiahol Gejza, írečitý to Slováčisko, ktorého nárečie by nepoznal ani slovutný jazykovedec, keďže všetko pletie dohromady.

Ej, bisťu … tak nejako napadlo aj mňa, keď som videl, ako sa naši páni medzi sebou hašteria, ani čo by ľudu doteraz poctivo slúžili a žiadnu výplatu nedostali, ako je to dnes niekde aj bežné. No teda, niektorých by som vedel možno vyplatiť aj z vlastného, ale sused zakričal, vraj tej liesky je škoda na tie, krepie palice. Asi má aj pravdu, lebo predsa len mám radšej lieskovce, ako lieskové palice … hoci na niekoho chrbte by sa aj taká bakuľa dobre vedela podpísať, chodil by tak rovno, ani čo by tyč zhltol. A tá kondička, keď by si týždeň nevedel sadnúť, ešte by mi aj ďakoval.

Inu, obzrel som sa v krčme a začul, ako Gejza na mňa čosi spoza krígľa bľaboce … započúval som sa, a pochopil jeho slová, vraj mala mafia na úrade vlády styčného dôstojníka, či styčnú dôstojníčku, alebo čo to chľapotal. Imro, prekladaj … zavelil som jeho bratovi. No, vraj oné … predseda mal na úrade tú, no babu s kontaktom na mafiu. Netáraj, vypleštil som naňho okále, ani čo by som práve videl výplatu. No hej, v novinách tak píšu, na … kukni sa a podával mi ohmatané noviny, ani čo by ich krava žula v papuli, hoc ich pred hodinou kúpil. Kukám, skúmam … no k svetu je, síce nie môj typ … ale dá sa kukať, pravdu hovoríš, neklameš. No a to je ona, vyprskol na mňa slová, miešané s penou z piva. Utrel som si ksicht, nech nevyzerám ako ten, no … Lewis po behu na sto metrov, upozornil Imra, že ráno som sa sprchoval a teraz sa mi akosi netreba, a zamyslel … a to ako naozaj, ona robila u oného, premiéra … naozaj, škeril sa Imro.

A terazky oné, opozícia vykrikuje, vraj to premiér mal vedľa seba, no … kamošku s nejakým mafiánom, či čo. Radšej som si odsadol nabok, Imro zjavne nepochopil, že som sa ráno umýval, a ďalej mi posielal spŕšky mokrých slov …

I dal som fakty na kopu a skúsil sa zamyslieť, kde je asi havo zakopaný. Pracovala pre premiéra, vraj pozná nejakého mafiána … cítil som sa akosi ťažko na rozmýšľanie, treba si uľaviť, potom aj myšlienky rýchlejšie pobežia, nie ? Niečo na tom pravdy bolo, lebo ako som vychádzal z oného zariadenia, bachla ma do hlavy spásonosná myšlienka – už viem, už viem, ako to bolo. Zarazil som sa, lebo chlapi v krčme na mňa čumeli, akoby som z jahody spadol, a Anča sa pod pultom skrývala a vyľakane vykúkala. No čo je, pýtam sa jej … nič, nič, len si tak zakričal a ja som ľakavá, však vieš, nie ? No neviem, či si ľakavá, pretože keď platím, zhrabneš peniaze takou rýchlosťou, ani čo by ťa nindžovia trénovali. No vieš, a na čo si to vlastne prišiel ?

Aha, preglgol som hlt piva … už viem, prečo tak opozícia zúri. A prečo ? No lebo závidia priemerovi, že tá kočica pracovala pre neho, a nepracovala pre nich … a mohli mať aj vlastnú mafiu, a nemajú ništ. Ej bisťu … Imro až tak vyskočil spoza stola, a aký bol dlhý, taký sa pred ním rozpleštil na dlážke. Akosi podcenil váhu a kvalitu tekutín, ktoré do seba vykydol, a no a teraz sa to kruto prejavilo. Kým sa dvíhal zo zeme, čosi šomral a nakoniec prehodil – vidíš, to ma nenapadlo, že môžu onému, priemerovi závidieť … no hej, konečne sa Imro usadil, musíš sa na to pozerať komplexne … ako hovoril, začalo mi gamby od smiechu vykrúcať, ako sa snažil používať odborné termíny, hoci sotva držal zadok na stoličke. Pozri sa, čo sa schádza okolo priemera a porovnaj s tým, čo sa schádza okolo nich … otŕčal mi svoj obitý smartfón …. no hej, pozeral som, naozaj nie je čím sa chváliť … aj moja deväťdesiatročná suseda vyzerá lepšie, to je pravda.

Tak čo … budeme mať novú vládu … vyhrkol Jano. A ba kieho helementa, uškrnula sa Anča spoza pultu, akurát sa kmíni vymenia a život pôjde ďalej. Čo s nimi ? Čoby malo byť, musíme sa na nich pripraviť, odgrgol si Imro. A to ako … no, chcelo by to niečo, čo ešte vo svete nemajú. Napríklad jednotné oblečenie s označením, ale nie nápisom poslanec, minister a podobne … ale skôr také nápisy, ako pozor – kmín, alebo keď spím – neklamem … no, a ešte železnú guľu s retiazkou na čongále, nech si zvykajú … vykríkol náhle Gejza, ktorý už dlhšie odpočíval …

Mám to, zvrieskol Imro a Anča opäť bojazlivo vyzerala spod pultu. Netreba riskovať, rovno im zviažme ruky, nohy, zapchajme ústa a bude. Nebudú môcť kradnúť, klamať ani utiecť s lupom … víťazoslávne na nás čumel, ale uškľabok ho hneď prešiel, ako zbadal naše kyslé ksichty. Čo je, zhúkol … ništ, nápad je dobrý na prvé počutie, ale ako budú prejednávať zákony, hlasovať a vykonávať ostatné činnosti … ej bisťu, zakabonil sa ksicht Imrovi, na to som nepomyslel. Čo teraz ? Skoro sa rozplakal … chytil som ho okolo pliec a chlácholil … nebuď smutný Imro, však sa to dá aj inak. Stačí – nevoliť kmínov, luhárov … usmial sa cez slzy, pravdu máš … až mi je to divnô.

No hej, to je divné aj mne … prečo sme na to doteraz – neprišli.

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Margarita Simonian

Ak prehráme, skončíme všetci v Haagu. Propagandisti odhalili strach Kremľa

03.12.2022 03:53

Začali sa moskovské elity báť, že budú skladať účty za podiel na vojnových zločinoch? Alebo sa hlásne trúby Kremľa len snažia mobilizovať Rusov strašením, že po porážke nik z nich trestu neujde?

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8825132x
Priemerná čítanosť článkov: 3666x

Autor blogu