Založ si blog

Pokuty nepomáhajú, skúsme niečo iné . ..

Hoci sa významne zmenili predpisy o premávke na pozemných komunikáciách, i naďalej máme množstvo pretekárov za volantom, či občanov pod vplyvom alkoholu … nehovoriac o množstve nehôd a zranených … či mŕtvych.

Kto má peniaze, pokuty sa nebojí a neraz sa správa ako šialenec. Množstvo “profesionálov” v honbe za ziskom ohrozuje svoje okolie na kamiónoch, a dochádza k zbytočným tragédiám. Čo s tým ?

Asi by sme mali zmeniť prístup k nespratníkom na našich cestách. Nahradiť pokuty krátkodobým väzením, alebo zabavením “zbrane” – teda auta. Napríklad prekročenie rýchlosti v obci nad päť kilometrov – prvý raz pokuta a podmienečný trest odňatia slobody na jeden mesiac, pri opakovanom porušení – súhrnný trest za prvé a druhé porušenie (napríklad 60 dní väzenia), desaťnásobok prvej pokuty a zákaz činnosti na rok. Pri treťom porušení v lehote dvoch rokov od prvého priestupku – zabavenie vozidla, doživotný zákaz a stonásobok prvej pokuty.

Drastické ? Kdeže, bolí to oveľa menej, ako žiaľ rodiny na poslednej rozlúčke so synom, bratom či otcom, ktorý rešpektoval pravidlá, ale pravidlá ho nechránili pred vrahom za volantom.

Ešte tvrdšie by sa malo postupovať proti alkoholu za volantom. Akákoľvek nameraná hodnota by mala automaticky znamenať väzenie a zákaz činnosti. Však sa nemusí udeliť trest v trvaní rokov … môžu sa udeľovať aj nižšie tresty – 30,60 či 90 dní. Ale zákazy činnosti minimálne na rok a pri opakovanom požití alkoholu automaticky doživotne. A v prípade porušenia zákazu vedenia motorového vozidla  zakotviť spodnú hranicu trestu na päť rokov – nepodmienečne.

Súčasné nastavenie pravidiel a sankcií sa ukazuje ako nedostatočné. Nechráni slušných ľudí pred darebákmi za volantom, ktorí zaplatia pokuty a predpisy ďalej porušujú. Nehovoriac o tom, že aj policajti sami neraz priznajú, že súčasný systém zlyháva. Nie je ničím ojedinelým, že recidivisti za volantom neuposlúchnu príkaz na zastavenie, divokou jazdou ohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky, alebo sa niektorí neštítia použiť auto ako zbraň a zaútočiť na policajta.

Ak sa sprísnia tresty za porušovanie pravidiel na cestách, slušným ľuďom to neuškodí, ale naopak – môže pomôcť. A názory darebákov – nie sú podstatné.

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Trump

Porota, ktorá rozhodne o Trumpovi v historickom procese, je už kompletná

18.04.2024 23:26

Porota sa vyberala zo stoviek potenciálnych členov na základe série otázok, ktoré majú zaručiť, že sa budú rozhodovať nestranne.

farmári, poľsko, traktory

Poľskí poľnohospodári nepúšťajú kamióny cez hraničné priechody s Ukrajinou

18.04.2024 21:37

Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

keňa, vojaci

V Keni zahynulo pri páde vojenského vrtuľníka desať ľudí, vrátane veliteľa armády

18.04.2024 20:56

Vrtuľník havaroval krátko po štarte a potom začal horieť.

turecko, zemetrasenie, tokat

Stred Turecka zasiahlo zemetrasenie. Poškodilo niekoľko budov

18.04.2024 20:03

Zatiaľ nie sú správy o úmrtiach alebo vážne zranených.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9455491x
Priemerná čítanosť článkov: 3867x

Autor blogu