Založ si blog

Domáce zvieratko – medveď . . .

O tom, či sú alebo nie sú medvede premnožené, netreba polemizovať. Ak sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí a priame stretnutia s nimi sa množia, tak premnožené sú.

Medveď je príliš inteligentné zviera na to, aby vyhľadával stretnutia s ľuďmi. Kto už niekedy stretol medveďa, nikdy na to nezabudne. Obvykle človek ani o prítomnosti medveďa nevie, keďže ten sa podobným zážitkom vyhýba.

Ako dospievajúci som občas vyšiel s poľovníkmi na postriežku. Nikdy to nebolo o love, ale len pozorovaní zveri a jej správania. Strávil som niekoľko nocí pod širákom, ale macka sme nikdy nevideli. Kde-tu srnu, občas diviaka … nejakú líštičku-kmotričku, ale o medveďovi sme mohli len snívať. Dnes ? Do lesa na huby by som nešiel, a už vôbec nie s rodinou. Z lesných prechádzok sa stal adrenalínový šport, ktorého výsledok nie je nikdy jasný.

Príčiny premnoženia medveďov sú rôzne …

Kdesi na ich začiatku je chumaj, ktorý po tatranskej víchrici všemožne blokoval obnovu lesa a tým aj prirodzeného prostredia pre divú zver. Výsledkom “ochranárskeho” prístupu je postupná devastácia lesov, ktoré ničia škodcovia. A treba si rovno položiť otázku, kto a za koľko zabránil obnove lesa, pretože akoby náhodou pribúdajú rôzne stavebné aktivity aj tam, kde sa mal les obnoviť prirodzenou cestou.

Ktosi odhadol počet medveďov na tisícdvesto a nepokladá to za katastrofu. Teritórium medveďa hnedého zvykne pokrývať plochu od dvesto do štyristo kilometrov štvorcových. Pre zaujímavosť, rozloha našich veľhôr dosahuje tristoštyridsaťjeden kilometrov štvorcových, čo stačí v ideálnom prípade pre dva samce, alebo štyri samice. Nečudo, že dnes sa medvede potulujú aj tam, kde si ich donedávna ani kroniky napamätali.

Ale … ak ochrana, tak odborníkmi, nie ? Ochranári vedia, čo robia. Možno by sme im mali medvede prerozdeliť. Do dospelosti sú to celkom milé stvorenia, a neskôr … možno budú mať svojich ochrancov – ako zákusok. A možno po vlastnej skúsenosti získa ich pohľad a to nielen na medvede – nový rozmer. Hovorí sa tomu – realita.

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9559818x
Priemerná čítanosť článkov: 3910x

Autor blogu