Založ si blog

Domáce zvieratko – medveď . . .

O tom, či sú alebo nie sú medvede premnožené, netreba polemizovať. Ak sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí a priame stretnutia s nimi sa množia, tak premnožené sú.

Medveď je príliš inteligentné zviera na to, aby vyhľadával stretnutia s ľuďmi. Kto už niekedy stretol medveďa, nikdy na to nezabudne. Obvykle človek ani o prítomnosti medveďa nevie, keďže ten sa podobným zážitkom vyhýba.

Ako dospievajúci som občas vyšiel s poľovníkmi na postriežku. Nikdy to nebolo o love, ale len pozorovaní zveri a jej správania. Strávil som niekoľko nocí pod širákom, ale macka sme nikdy nevideli. Kde-tu srnu, občas diviaka … nejakú líštičku-kmotričku, ale o medveďovi sme mohli len snívať. Dnes ? Do lesa na huby by som nešiel, a už vôbec nie s rodinou. Z lesných prechádzok sa stal adrenalínový šport, ktorého výsledok nie je nikdy jasný.

Príčiny premnoženia medveďov sú rôzne …

Kdesi na ich začiatku je chumaj, ktorý po tatranskej víchrici všemožne blokoval obnovu lesa a tým aj prirodzeného prostredia pre divú zver. Výsledkom “ochranárskeho” prístupu je postupná devastácia lesov, ktoré ničia škodcovia. A treba si rovno položiť otázku, kto a za koľko zabránil obnove lesa, pretože akoby náhodou pribúdajú rôzne stavebné aktivity aj tam, kde sa mal les obnoviť prirodzenou cestou.

Ktosi odhadol počet medveďov na tisícdvesto a nepokladá to za katastrofu. Teritórium medveďa hnedého zvykne pokrývať plochu od dvesto do štyristo kilometrov štvorcových. Pre zaujímavosť, rozloha našich veľhôr dosahuje tristoštyridsaťjeden kilometrov štvorcových, čo stačí v ideálnom prípade pre dva samce, alebo štyri samice. Nečudo, že dnes sa medvede potulujú aj tam, kde si ich donedávna ani kroniky napamätali.

Ale … ak ochrana, tak odborníkmi, nie ? Ochranári vedia, čo robia. Možno by sme im mali medvede prerozdeliť. Do dospelosti sú to celkom milé stvorenia, a neskôr … možno budú mať svojich ochrancov – ako zákusok. A možno po vlastnej skúsenosti získa ich pohľad a to nielen na medvede – nový rozmer. Hovorí sa tomu – realita.

O čo ide ? Keď Truban zatrúbi …

15.10.2023

… omylom aj pravdu o sebe povie Jeho konštatovanie,že Hlas pôjde so SMER-om pre prepojenie v rôznych korupčných kauzách,najlepšie svedčí o charaktere jeho vlastnej strany – teda Progresívneho Slovenska.Stručne povedané,progresívcom vagabundi nevadia,ak by ich dostali k moci.Vtedy by nielen prižmúrili oči,ale dokonca by slovami klasika “predali aj vlastnú mater,ako to [...]

O čo ide ? Zúfalá Remišová …

14.10.2023

Údajná bábkoherečka s politickou stranou bez členov,s údajným vzdelaním na prestížnej univerzite má problém. Kreslo v parlamente udržala (asi preto začala robiť krovie Polákovi),akurát sa – nulou stala.Vlastne,sotva bola niekedy viac ako nula.Akurát s vysokým postavením,čo je typickým znakom Slovenska,kde dokonale platí – čím hlúpejší,tým lepšie sa [...]

O čo ide ? Deformácia práva

12.10.2023

Právo končí tam,kde sa používajú dva metre … a tam začína extrémizmus … Najprv pár slov k výrazu „ačohentizmus“.Tento symbol duševného malomocenstva zaznieva z úst tých,ktorí nemajú argumenty.Napríklad z úst najúprimnejšieho politika na Slovensku J.Naďa,ktorý svojho času verejne priznal,že pri rannej toalete vidí v zrkadle opicu a dezoláta. [...]

Kyjev, EÚ, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová

Najmocnejší Európania 2024: Nositeľ zmeny Tusk, rojko Zelenskyj, Putinova bankárka ako narušiteľka

29.11.2023 00:00

Server Politico vybral 28 osobností, ktoré budú mať najväčší vplyv v Európe v roku 2024. Dostal sa medzi ne aj Maroš Šefčovič.

Keňa, záplavy

Ničivé záplavy v Keni majú už najmenej 120 obetí

28.11.2023 23:14

Kenskí meteorológovia upozorňovali, že počas krátkeho obdobia dažďov budú zrážky silnejšie než obvykle. Prezident však tieto predpovede spochybňoval.

poľsko, baňa

Pri prasknutí potrubia zomreli v Poľsku štyria baníci

28.11.2023 22:48

V čase nehody bolo v podzemí šesť baníkov. Dvoch preživších previezli do nemocnice.

Polícia / Policajná páska /

V okrese Dunajská Streda našli v kanáli mŕtvu ženu. Nevylúčili cudzie zavinenie

28.11.2023 21:48

Prípad si prevzali krajskí kriminalisti.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,439
Celková čítanosť: 9323976x
Priemerná čítanosť článkov: 3823x

Autor blogu