Založ si blog

Alkoholici za volantom . .. bez milosti do basy

Čo si vlastne myslíme ? Naozaj veríme, že prejednaním pred súdom, pokutou alebo podmienečným odsúdením niečo vyrieśime ? Kde sú slabiny legislatívy, že sa ďalej veselo jazdí “pod parou” ?

Nie, rozhodne nie sú problémom len alkoholici. Tých problémov je oveľa viac. Opravy ciest, obmedzená rýchlosť na tridsiatku a ak ju dodržiavate, všetci na vás blikajú, vytrubujú či dokonca veselo predbiehajú … viď stavba na začiatku Banskej Bystrice pri starej ceste v smere od Sliača.

Plné čiary sa tiež veselo niektorými vodičmi ignorujú, a ćo je kuriózne, aj vtedy, ak ostatní dodržiavajú maximálnu povolenú rýchlosť. Predbieha sa do neprehľadných zákrut … viď stúpanie na Donovaly. Motorkári majú z predpisov doslova trhací kalendár – predbiehajú hocikde, bez ohľadu na situáciu, a rýchlostné limity je škoda spomínať v spojitosti s nimi. Či už v obciach, alebo mimo nich.

Polícia vyzýva, ak máte video, treba prísť aj podať výpoveď.

Áno, lenže … ak by mal reálne vodič prísť vypovedať k tej záplave priestupkov, ktoré v každodennej premávke vidí, mohol by si vedľa budovy polície rovno postaviť stan. Vyššie spomínané nie sú ojedinelé javy, ale skôr pravidlo.

Iste, nie je možné strčiť každého darebáka za volantom do basy. Ale určite sú možné iné, represívne opatrenia. Napríklad zavedenie krátkodobého odňatia vodičského oprávnenia. A za jeho porušenie, teda jazdu v čase zákazu, už tvrdo – nepodmienečný trest a dlhodobý zákaz činnosti. V prípade alkoholu či drog priamo uloženie dlhodobèho zákazu – minimálne na päť rokov. Opakované porušenie maximálnej povolenej rýchlosti neriešiť pokutami (nefungujú), ale zákazom činnosti. A tvrdo začať zákazmi od troch rokov vyššie ..

Železničné priecestia, stopky … a mnoho iného našim vodičom asi nič nehovorí. Nič im nehovoria svetlá za zníženej viditeľnosti, mnohí asi nemajú vôbec smerovky, iní nevedia parkovať, ďalší majú diskusné kluby priamo v strede cesty …

A policajti nestačia. Organizujú akcie, kontrolujú a väčšina darebákov aj tak ich drobnohľad unikne. Pochopiteľné, však kontrola cestnej premávky je len jednou zložkou ich činnosti.

Mám návrh – ak vychádzame z predpokladu, že video dopravného priestupku je akceptovateľné, ak príde jeho autor vypovedať na políciu, prečo sa nezriadi živnosť alebo licencia na monitorovanie cestnej premávky, s presne urćeným okruhom priestupkov, ktoré by “podnikatelia” zachytávali a dostávali podiel z nariadených finančných sankcií ? Príčiny tragických nehôd sú dlhodobo známe – neprimeraná rýchlosť, porušovanie zákazov predchádzania, nedanie prednosti v jazde … ale ak má niekto okrem zaslania videa o priestupku aj vypovedať (a teda investovať svoj čas), prečo by nemohol mať aj podiel z vybratej sankcie ?

Ochrana ľudského života a zdravia by mala byť najvyššou prioritou. Naše cesty sú dlhodobo džungľou, kde mnohí ignorujú všetko a všetkých … čo tak namiesto štatistík hľadať účinné riešenia ?

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9503571x
Priemerná čítanosť článkov: 3887x

Autor blogu