Založ si blog

Alkoholici za volantom . .. bez milosti do basy

Čo si vlastne myslíme ? Naozaj veríme, že prejednaním pred súdom, pokutou alebo podmienečným odsúdením niečo vyrieśime ? Kde sú slabiny legislatívy, že sa ďalej veselo jazdí “pod parou” ?

Nie, rozhodne nie sú problémom len alkoholici. Tých problémov je oveľa viac. Opravy ciest, obmedzená rýchlosť na tridsiatku a ak ju dodržiavate, všetci na vás blikajú, vytrubujú či dokonca veselo predbiehajú … viď stavba na začiatku Banskej Bystrice pri starej ceste v smere od Sliača.

Plné čiary sa tiež veselo niektorými vodičmi ignorujú, a ćo je kuriózne, aj vtedy, ak ostatní dodržiavajú maximálnu povolenú rýchlosť. Predbieha sa do neprehľadných zákrut … viď stúpanie na Donovaly. Motorkári majú z predpisov doslova trhací kalendár – predbiehajú hocikde, bez ohľadu na situáciu, a rýchlostné limity je škoda spomínať v spojitosti s nimi. Či už v obciach, alebo mimo nich.

Polícia vyzýva, ak máte video, treba prísť aj podať výpoveď.

Áno, lenže … ak by mal reálne vodič prísť vypovedať k tej záplave priestupkov, ktoré v každodennej premávke vidí, mohol by si vedľa budovy polície rovno postaviť stan. Vyššie spomínané nie sú ojedinelé javy, ale skôr pravidlo.

Iste, nie je možné strčiť každého darebáka za volantom do basy. Ale určite sú možné iné, represívne opatrenia. Napríklad zavedenie krátkodobého odňatia vodičského oprávnenia. A za jeho porušenie, teda jazdu v čase zákazu, už tvrdo – nepodmienečný trest a dlhodobý zákaz činnosti. V prípade alkoholu či drog priamo uloženie dlhodobèho zákazu – minimálne na päť rokov. Opakované porušenie maximálnej povolenej rýchlosti neriešiť pokutami (nefungujú), ale zákazom činnosti. A tvrdo začať zákazmi od troch rokov vyššie ..

Železničné priecestia, stopky … a mnoho iného našim vodičom asi nič nehovorí. Nič im nehovoria svetlá za zníženej viditeľnosti, mnohí asi nemajú vôbec smerovky, iní nevedia parkovať, ďalší majú diskusné kluby priamo v strede cesty …

A policajti nestačia. Organizujú akcie, kontrolujú a väčšina darebákov aj tak ich drobnohľad unikne. Pochopiteľné, však kontrola cestnej premávky je len jednou zložkou ich činnosti.

Mám návrh – ak vychádzame z predpokladu, že video dopravného priestupku je akceptovateľné, ak príde jeho autor vypovedať na políciu, prečo sa nezriadi živnosť alebo licencia na monitorovanie cestnej premávky, s presne urćeným okruhom priestupkov, ktoré by “podnikatelia” zachytávali a dostávali podiel z nariadených finančných sankcií ? Príčiny tragických nehôd sú dlhodobo známe – neprimeraná rýchlosť, porušovanie zákazov predchádzania, nedanie prednosti v jazde … ale ak má niekto okrem zaslania videa o priestupku aj vypovedať (a teda investovať svoj čas), prečo by nemohol mať aj podiel z vybratej sankcie ?

Ochrana ľudského života a zdravia by mala byť najvyššou prioritou. Naše cesty sú dlhodobo džungľou, kde mnohí ignorujú všetko a všetkých … čo tak namiesto štatistík hľadať účinné riešenia ?

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8654563x
Priemerná čítanosť článkov: 3596x

Autor blogu