Založ si blog

Do basy a zahodiť kľúč . .. .

Nie je podstatné, koľko výjazdov denne má rýchla lekárska pomoc (ďalej RLP). Podstatné je, aby bola včas na mieste vtedy, keď to pacient najviac potrebuje. Nech hovoria pracovníci ministerstva zdravotníctva čokoľvek a argumentujú akoukoľvek štatistikou, za posledný prípad komplikovaného stavu pacienta na Kysuciach nesú vinu v plnom rozsahu … pretože na prvom mieste má byť zdravie a život človeka !

Optimalizácia alebo objektívnejšie zvyšovanie ziskov bolo dôvodom, prečo sa prijala absurdná novela zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a rušili sa rôzne pracoviská pohotovostných služieb, alebo skracovali hodiny, počas ktorých slúžili verejnosti. Oficiálne sa to zastrešilo nechuťou lekárov k vykonávaniu týchto služieb a ich preťaženosťou, no reálne stáli v pozadí len záujmy lobistických skupín a ich snaha o zvyšovanie ziskov.

Povolanie lekára je poslaním. Poslaním, ku ktorému sa zaväzuje na konci štúdia a zjednodušene povedané, sľubuje slúžiť tým, ktorí to potrebujú. Pacient nemá s platmi lekárov nič spoločného a úprimne povedané, nájde sa množstvo lekárov, ktorí si pomýlili povolanie a berú pacientov skôr ako sluhov. Niektorí si prácu maximálne zjednodušia, ako jeden regionálny “úkaz”, ktorý rieši väčšinu problémov predpisovaním liekov proti bolesti a ešte sa diví, prečo od neho utekajú pacienti. Ktovie, ako by sa cítil, keď by bol na mieste pacienta so zdevastovaným bedrovým kĺbom a niekto by ho namiesto odborného vyšetrenia kŕmil dlhé mesiace rôznymi “klepkami”.

Áno, aj v Krupine to vyzerá a nielen s RLP – komicky. Z nevysvetliteľných dôvodov majú záchranky sídlo na Senohrade, v Krupine stoja v noci na dvore nemocnice opustené sanitky a v prípade potreby sa realizujú výjazdy zo spomínaného Senohradu, Banskej Štiavnice alebo Zvolena.

Iste, dôvod je vlastne jasný. Autá poskytovateľov nabehnú viac kilometrov a ktosi – viac zaplatí. Ktosi ? Štát, poistenci, poisťovne. Osobitným “zázrakom” je podivne prevádzkovaná nemocnica, ktorú chceli najprv zrušiť, hoci poskytovala kvalitné služby, a nakoniec ju zachovali v akomsi stave “polobezvedomia”, kde sa jej ujdú tie financie, ktoré ostanú jej “sestre” vo Zvolene.

Po dlhých rokoch sa vrátila do Krupiny ambulancia očného lekára … aj to o niečom svedčí. O mnohom svedčí aj fakt, že nemocnicu v Krupine dostali do takého stavu, že väčšinu prípadov musí preposielať do Zvolena alebo Banskej Bystrice. Opäť niekde rastú náklady a niekde sa zase – masti vrecko.

Optimalizácia ? Ale kdeže … správnejšie slovo znie – zlodejina

Netreba brať ani vážne výhovorky na nedostatok lekárov. Ministerstvo má k dispozícii dostatok údajov, aby vedelo regulovať vzdelávanie a prípravu nových lekárov. Akurát tieto údaje nevyužíva v prospech pacienta. Oveľa pohodlnejšie je rušiť nemocnice, polikliniky, zavádzať poplatky a príplatky. Však chorá a zúfalá ovca zaplatí. Áno, ovca. Dnes už nie sme pre mnohých úradníkov občania, pacienti a predovšetkým ľudia – ale ovce.

Vlastná skúsenosť s RLP ? Dispečerka oznámila, že sanitka príde do hodiny a opatrne sa opýtala, či je stav pacientky vážny a či by sme ju nevedeli do nemocnice prepraviť aj vlastnými silami, však je neďaleko. Áno, nemocnica je naozaj len pár stoviek metrov, ale v súčasnom stave je to skôr prestupná stanica pre pacientov na trase do iného zariadenia, ktorá ich môže obrať nielen o čas … ale možno aj život. Áno, pomohli sme si vlastnými silami, a nakoniec sme zaistili prepravu až do Banskej Bystrice. Otázkou však je, prečo platíme drahé poistenie, ak musíme potom platiť opäť – v podobe výkonu povinností iných ?

Čo na záver ? Kto splodil tento “systém”, patrí do basy a mali by od nej hneď zahodiť aj kľúč …

 

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

ČR / Česká republika / Hranica /

Česko dočasne obnoví kontroly na štátnych hraniciach so Slovenskom

26.09.2022 22:55, aktualizované: 23:29

Opatrenie začne platiť od polnoci zo stredy na štvrtok a bude trvať po nevyhnutne dlhú dobu.

Kuba

Kubánci v referende schválili zákon o rodine, umožňuje aj sobáše homosexuálov

26.09.2022 22:33

Zákon okrem iného umožňuje aj adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Vladimir Putin / Alexander Lukašenko /

Lukašenko pred Putinom odsúdil ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť službe v ruskej armáde

26.09.2022 21:43, aktualizované: 21:45

"Nech si utekajú," povedal bieloruský prezident Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči.

Viktor Orbán

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

26.09.2022 19:05

Maďarský premiér vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8718506x
Priemerná čítanosť článkov: 3622x

Autor blogu