Založ si blog

(Ne)aktuálne ZoloViny

Má Pri čítaní článku Zola Mikeša, súvisiacom aj s martinskou deklaráciou, osobnosťami T.G.Masaryka a M.R.Štefánika, som mal veľmi rozpačité pocity … akoby autor písal článok niekde v staničnom bufete pri konzumovani párku v rožku

Ak chceme posudzovať vzťah T.G.Masaryka k Slovensku, stačil by na to jeden citát, alebo skôr jeho časť …

Niet slovenského národa, je to vynález maďarskej propagandy …

Ak sa chceme venovať podstate Washingtonskej deklarácie, tak tento dokument len potvrdzoval stav, ktorý sa postupne vyvíjal pred jeho vznikom. V tom čase už boli diplomaticky uznané niektoré orgány budúceho Československa, jeho podiel na porážke Rakúsko-Uhorska a jeho spojencov. A už na sklonku roku 1917 prebiehali medzi veľmocami rokovania o budúcom usporiadaní Európy, keďže už vtedy bola blížiaca sa porážka habsburskej monarchie zjavná. Podstatou týchto rokovaní boli zmeny na politickej mape sveta, kde sa už s habsburskou monarchiou nepočítalo, a cieľom bolo rozdelenie monarchie tak, aby nevznikli príliš silné nástupnícke štáty. Takže – veľmoci nestáli o vznik silného Maďarska, ani o obnovu niekdajšieho Veľkého Poľska, a rovnako nestáli o úplný zánik Rakúska, aj keď už neuvažovali o akomkoľvek spôsobe zachovania habsburskej monarchie, hoci aj v oklieštenom meradle.

Naopak, už počas vojnového konfliktu Masaryk vedel, že akýkoľvek samostatný český štát má minimálne šance na prežitie, ak by sa týkal len Čiech a Moravy. Tak z politického, ako aj vojenského hľadiska. A tu niekde v pozadí bola podstata jeho československého národa, hoci Slovákov pokladal skôr za Čechov, hovoriacich vlastným dialektom. Pojem slovenský národ nehovoril Masarykovi vôbec nič. Nikto (žiadne zdroje) nepopiera, že chodil často a rád na Slovensko, ale to bolo asi tak všetko.

Martinskou deklaráciou sa jej účastníci oficiálne a jednoznačne prihlásili k Československu. Jej schválenie ukončilo akékoľvek nádeje na vznik Veľkého Uhorska (čo nám dodnes nevedia niektorí Maďari odpustiť), a rovnako zmarila aj posledné zbytky nádejí na zachovanie rakúsko-uhorskej monarchie, kde sa predsa len počítalo s istou mierou pozitívneho vzťahu slovenského národa k Viedni, alebo Budapešti.

A treba pripomenúť, že ako sa snažili vznik martinskou deklarácie zmariť v Budapešti, rovnako sa snažili jej vyhlásenie zastaviť, alebo aspoň odložiť v Prahe. Ani Masarykovi nevyhovalo vzniknutie dokumentu, hovoriaceho o národe, ktorého existenciu sám neuznával.

Porovnávanie významu washingtonskej a maratónskej deklarácie z hľadiska slovenského národa, a bagatelizovanie významu dokumentu z Martina poukazuje na fatálnu neznalosť dejín a politických súvislostí zo strany Z.Mikeša.

Ak by som sa v tomto konštatovaní mýlil, záver by bol ešte horší – zámerne dehonestuje významný medzník dejín slovenského národa.

Medzi uznaním československého štátu ako vlasti, a presadzovaním nezmyselnej myšlienky československého národa alebo Slovákov ako vetvy českého národa je veľký rozdiel. Nikto nemôže spochybniť, že vznik Československa posunul slovenský národ významným spôsobom vpred, pomohol mu k rozvoju, a viedol k premene prevažne agrárnej krajiny, na vyspelý štát s významným podielom priemyslu.

Zo strany veľmocí, oslavovaných politikmi, ktorým sotva päty trčia z miesta, kde chrbát stráca svoje poctivé meno, bol vznik Československa čisto politickým a účelovým projektom. Rakúsko-Uhorsko bolo neželanou mocnosťou, ktorá mala na svedomí nielen vznik prvej svetovej vojny, ale aj bola dlhodobo semenišťom nepokojov na európskom kontinente. Politika Viedne voči národom impéria bola príliš konzervatívna na to, aby dávala reálne záruky zmeny k lepšiemu. Jedným z cieľov, ktoré sa nakoniec rozpadom monarchie nepodarilo dosiahnuť, bolo aj oslabenie pozície Nemecka. Opäť zásluhou veľmocí, ktoré pri honbe za dosiahnutím naplnenia vlastných cieľov ignorovali porušovanie záväzkov Nemecka po skončení I.svetovej vojny, čo viedlo nakoniec k nástupu fašizmu v Nemecku a vypuknutiu druhej svetovej vojny.

Martinská deklaràcia je jeden z najvýznamnejších dokumentov slovenského národa, ktorým národ jasne deklaroval svoju snahu o sebaurčenie. A jeho význam je neporovnateľný s akýmkoľvek dokumentom, prijatým kdekoľvek vo svete … nikto nespochybňuje zásluhy T.G.Masaryka na vzniku Československa, ale jeho vzťah voči slovenskému národu treba vidieť reálne a nestavať pomníky tam, kde na to nie sú dôvody …

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Richard Sulík

Kollár sa za koalíciu hanbí, Matovič chce byť v kresle do volieb, Sulík máva na rozlúčku

15.08.2022 05:45

Pokračovanie štvorkoalície, menšinová vláda, úradnícka vláda alebo predčasné voľby? To všetko je počas súčasnej vládnej krízy na stole.

Golf / Golfová jamka /

Ekologickí aktivisti vo Francúzsku vyplnili golfové jamky cementom

14.08.2022 23:19

Aktivisti tak urobili na protest proti výnimkám z obmedzení na spotrebu vody, ktoré v čase extrémneho sucha platia pre golfové ihriská.

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8661537x
Priemerná čítanosť článkov: 3598x

Autor blogu