Založ si blog

Len návrat domov je . .. dôležitý !

Mám rád jazdu autom v zime … všetko vyzerá akosi inak, milšie … príroda sa odeje do bieleho hávu, a dokonalosť zážitku kazia len šialenci (vytínajúci stromy okolo ciest) a blázni (za volantom).

Žiaľ, zákon chráni viac šialencov, než tých, čo rešpektujú zákony – tak ľudské, ako aj fyzikálne. A tak musím písať, hoci oveľa viac by zapôsobili videá, čoho všetkého sú schopní „vodiči“ v zime. A neraz aj tí, ktorí o sebe tvrdia, že sú – profesionáli.

Každý týždeň chodím na východ Slovenska. Niekedy cez Donovaly, inokedy cez Čertovicu, späť sa obvykle vraciam cez Sorošku … a čo vidím, vôbec sa mi nepáči. Chápem – nemôže na každej zákrute stáť policajt – no nechápem, prečo si myslia niektorí, že pre nich žiadne pravidlá neplatia, dokonca ani tie, ktoré nestvorila ruka človeka. Akoby mali pocit, že kúpou luxusného SUV renomovaných značiek dostali zároveň glejt o nesmrteľnosti. Zvlášť „obdivujem“ tých, ktorí jazdia v zime na celoročných pneumatikách, hoci za svoje auto zaplatili sumy, prekračujúce v nejednom prípade aj stotisíc eur.

Asi im nikto nepovedal, že celoročná guma je použiteľná tam, kde nenarazia na sneh … ale na snehovej pokrývke sa správa rôzne, len nepôsobí – bezpečne … a môže byť akejkoľvek značky.

Vari im neostali peniaze na kvalitnú zimnú pneumatiku ? Neverím … však sada pneumatík vrátane diskov sa dá dnes bežne zahrnúť v rámci výbavy auta aj do leasingu, tak v čom je problém ?

Trúbili na mňa, že idem pomaly, tak som pridal a takto to skončilo …. rozprával chlapík, stojaci vedľa auta v priekope. A čo ťa potom, že niekto za tebou trúbi alebo bliká ? Ak sa necítiš na viac, ako štyridsiatku na snehu, tak choď štyridsať ! Však maximálna povolená rýchlosť nie je – prikázaná … no pohľad na pneumatiky jeho havarovaného auta okamžite odhalil, že blikanie a trúbenie nebolo jedinou, a už vôbec nie hlavnou príčinou jeho nehody.

Optimisti s dennými svetlami … dokonca aj počas sneženia, hmly alebo hustého dažďa. Vari je úspora na žiarovke dôležitejšia, než vaše zdravie alebo život ? Či iní experti, jazdiaci s tak zanesenými svetlami, že sa nedá ani rozoznať, či svietia alebo nie – to nemáte minútu času na zastavenie vedľa cesty a očistenie svetiel nejakou handričkou ?

Tabuľa ako svet, upozorňujúca na nutnosť použitia snehových reťazí … o dvesto metrov ďalej však blokuje cestu exot, so skríženým autom … a rozčuľujúci sa na ostatných vodičov, že zavolali policajtov, aby situáciu riešili. Myslel, že prejde … však má skvelé auto, štvorkolku, nepotrebuje ani reťaze … neviem, koľko ho jeho myslenie nakoniec vyšlo … ale ostatných stálo hodinu-dve zbytočného čakania.

Hmla, na ceste ujazdená vrstva snehu, a kolóna áut, ktoré sa pomaly štverajú kopcami a zákrutami v úseku, kde je zakázané predchádzanie. Niektorým to však zjavne nevadí, veselo predbiehajú … nakoniec si jeden vytiahne nesprávnu „kartu“ a končí po divoko vyzerajúcom šmyku – vo zvodidlách. A všetko sa opäť opakuje – aj tak pomaly idúca kolóna musí nakoniec ostať stáť a čakať, kým sa všetko vyrieši. Okrem ignoranta za volantom skončili s rozbitými autami aj ďalší dvaja vodiči, ktorí síce nič zlého neurobili, ale boli v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste.

Najdôležitejšie je prísť domov … v zdraví … nezáleží na tom, či prídete pomaly alebo rýchlo, podstatné je, že – prídete. A rovnako chcú prísť domov aj iní … denne si kladiem otázku, kde sa stala chyba, že niektorí sa chovajú – ako dobytok … čo zlyhalo – autoškola, domáca výchova, alebo treba pritvrdiť v sankciách a aj zdanlivé maličkosti – tvrdo trestať ? Neviem …

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Sergej Šojgu

Ruský šéf Chersonu naznačil, že minister obrany Šojgu by sa mal zastreliť

06.10.2022 18:30

Mnohí hovoria, že minister obrany, ktorý súčasný stav na fronte dopustil, by sa mohol ako dôstojník zastreliť, povedal Kyrill Stremousov.

6 - zlava Leopold Barszcz  Stara Tura   Jozef Bozik  Partizanske   Jan Ragan  Vranov nad Toplou

Mestá a župy dostali vysvedčenie transparentnosti. Toto sú víťazi a porazení

06.10.2022 18:09

„Priemerné hodnotenie sa posunulo na 63 percent, teda o šesť percentuálnych bodov, zlepšenie pritom nastalo v drvivej väčšine hodnotených indikátorov,“ uviedli zástupcovia TIS na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Heger, Fiala

Vojna a ekonomika. Ponúkne EÚ riešenie? A čo ak zlyhá?

06.10.2022 16:44

Veľké vízie budúcnosti, ale najmä realita súčasných výziev. Európska únia sa stretáva v Prahe, aby skúsila nájsť odpovede na zásadné otázky.

Dušan Dědeček

Začal sa súd s Dědečkom, polícia ho priviedla v nepriestrelnom aute

06.10.2022 16:32, aktualizované: 17:08

Sudca pre prípravné konanie dnes rozhodne či Dědeček pôjde do väzby.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8730590x
Priemerná čítanosť článkov: 3627x

Autor blogu