Desaťročie druhého piliera sa pripomenulo s veľkou pompou, aby sa zakryl fakt, akým otrhaným kabátom sa tento “revolučný” počin prikrýva. Alebo skôr … zločinným kabátom ? Nevedno …
Isté je, že správcovské spoločnosti zbohatli a sporitelia majú mesačne na jeden slabší nákup v nejakom hypermarkete. Nejaký chlieb, mlieko, možno kus mäska … a trocha ovocia, a dosť. Vskutku úžasný výsledok, ak sa vidí zo správneho uhla pohľadu, alebo skôr správne umiestnenej stoličky v kancelárii. A nerobte si ilúzie, o ďalších desať rokov to nebude oveľa lepšie.
Stručne povedané, ak každý týždeň podáte jeden stĺpec Lota, váš ročný výnos z hazardu bude takmer s istotou vyšší, než z druhého piliera, a to nebudete mať na krku poplatky pre zákonom privilegovaných príživníkov. Z vlastnej skúsenosti, minulý rok sme dali do tejto hazardnej verzie okolo šesťdesiat eur, a na účte nám pristálo necelých dvesto. Obvykle v podobe posledného poradia, občas lepšie. No konečný rezultát je rozhodne lepší, ako výnos druhého piliera po desiatich rokoch. Prečo ?
Od Lota nečaká rozumný človek vôbec nič, akurát pobavenie a iskričku nádeje, že sa naňho šťastena usmeje …
Od druhého piliera však čaká niečo viac, a rozhodne nečaká takú úbohosť, akou sa zatiaľ prezentuje. Nemôžeme sa však diviť, lebo aj samotné bankovníctvo stojí na okrádaní klientov. Banky bohatnú a majitelia vkladov obvykle nepokryjú úrokom ani súčet inflácie a rastu cien na trhu. Bankárov zaujímajú klienti len do podpisu zmluvy o účte a potom … až vtedy, keď napríklad za peniaze klientov nakúpia nekryté štátne dlhopisy (viď záložka Grécko a spol.), a treba zakryť zločiny, kryté výmyslami a spoluvinou skorumpovaných politikov podvodm s názvom euroval. A potom sa dejú divy – opäť si ktosi spomenie na plebs, vrátane bankami roky okrádaných majiteľov vkladov, však je čas pomáhania bohatým, nie ?
Druhý pilier pripomína viac pyramídovú hru, než seriózny projekt pre dôchodcov. Zarábajú len tí, čo ho prevádzkujú. A pre ostatných ostávajú sľuby a …
Lesklá žobračenka, dnes reprezentovaná jedným, naozaj skromným nákupom – mesačne. Alebo charita pre správcovské spoločnosti, ktoré svoje dostanú bez ohľadu na výsledky … lepším kšeftom sú len rodinné politické firmy … Vivat Slovensko, krajina neobmedzene (zlodejských) možností. Kedysi sme o krajinách tretieho sveta čítali, počúvali a (nedobrovoľne) na ne prispievali, dnes medzi ne – patríme …
____________________________________rastové ...
____________________________________rastové ...
Porovnanie medzi I. a II. pilierom (2005÷2018) ...
rok Inflácia I.pilier ...
Zobracenka ... ako pre koho ... pre priemerne ...
Celá debata | RSS tejto debaty