Založ si blog

Šmejdi v taxiplatformách ?

Zástupca jednej platformy sa vyjadril, že jej vodiči na Slovensku zarábajú najlepšie v Európe. Tvrdil, že zarábajú v priemere sedem-osem eur na hodinu. Aká je pravda ?

Poprosil som o nejaké čísla od vodičov, ktorých som stretol a boli ochotní čo-to povedať. A čísla nepustia, pričom jasne spochybňujú tvrdenia na začiatku príspevku, ktorými sa prezentoval zástupca platformy.

  1. Priemerný počet jázd za 1 hodinu – 3
  2. Priemerná cena jazdy – 2,68€
  3. Priemerný nábeh kilometrov na vykonanie jázd podľa [1] – 17,8
  4. Priemerná tržba za 1 hodinu – 8,04€

Z vyššie uvedeného vyplýva, že na úrovni prezentovanej zástupcom platformy sa pohybuje – tržba. Tržba však nie je mzda, ani zisk. A teraz sa pozrime na iné čísla, náklady, súvisiace s prepravou.

  1. Náklady na prevádzku vozidla (min.0,29€/1km) – 5,162€
  2. Provízia prevádzkovateľa platformy (20%) – 3,56€
  3. DPH za službu prijatú z iného štátu (20%) – 2,85€
  4. Náklady spolu:11,57€

Už tu by sme sa mohli zastaviť. Pretože už teraz je vodič platformy v strate, ktorá činí 3,53€. A to sme ešte nehovorili o iných položkách, ako sú napríklad povinné odvody, mzda vodiča a podobne.

Prvých desať kilometrov sa v jednej platforme účtuje v sadzbe 0,36€/1km jazdy. Na pristavenie vozidla k zákazníkovi sa účtuje zanedbateľná položka, hoci minimálny nastaviteľný okruh prijatia objednávok je 3-4km.(podľa platformy).

Osobitnou zaujímavosťou je delenie vozidiel do kategórií. Dvaja z opýtaných jazdili vozidlami, zaradenými do vyššej kategórie, kde by mala byť najnižšia sadzba za jazdu 3€. Realita bola však úplne iná – pravidelne dostávali za jazdu nižšie sumy. Reklamácie u prevádzkovateľa ostali (zatiaľ) bez odozvy. Ak teda nerátame jedno lakonické konštatovanie, kde bola priznaná vyššia kategória auta, ale s dovetkom, že vodič nesmie odmietnuť ani jazdu, kde si žiada zákazník lacnejšiu prepravu.

Záver ? Možno spomienka jedného vodiča na nespokojnú pasažierku, ktorá sa sťažovala na zvýšené ceny v platforme, pretože za osem kilometrov dlhú jazdu musela zaplatiť – 3€. Na to už asi nie je komentár. Skôr ostávajú otázky, prečo kompetentné orgány nekonajú – reklama platforiem o privyrobení je nepochybne zavádzajúca, pretože podobný druh práce generuje jediné – straty a deformácie trhu.

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Kandidatúra A. Danka je drzosťou najhrubšieho zrna

21.01.2024

A len potvrdzuje, že úrad prezidenta je zbytočný.Namiesto osobností máme ponuku politických pobehajov. Čo neplatí len o Dankovi.Všimol si napríklad Korčok,ako vyzerá žiadosť o vstup na územie nášho „spojenca“ USA ? Američania cestujú na Slovensko bez obmedzení, Slováci pri ceste do USA musia súhlasiť so stratou práva na ochranu osobných údajov a zdieľaním [...]

Slaboduchí politickí „znalci“ práva

17.01.2024

Jeden nevie,že so zápisom v registri trestov nesmie byť prokurátorom.A druhý sa slaboducho vykrúca z povinnosti zotrvať na mieste nehody,ktorú spôsobil. Asi je najvyšší čas zrušiť inštitúcie, ktoré im dali osvedčenie o vzdelaní. A možno aj odobrať diplomy tým,ktorí ich príkazy prijímali a vykonávali. Odňatie funkcie nie je trest.Slušné by bolo odstúpenie, ale na [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,443
Celková čítanosť: 9400311x
Priemerná čítanosť článkov: 3848x

Autor blogu