Založ si blog

Možno sa (nielen) Bystričania zobudia . ..

Dejiny Banskej Bystrice,ale aj kraja pomenovaného po meste pri Hrone sú naozaj zaujímavé.A ako červená niť sa nimi vinie najmä jedno poznanie – ktokoľvek v Bystrici vládol,mesto ho zaujímalo najmenej.

Kolaps dopravy v kraji sa dal očakávať.Napokon,nie je to tak dávno,čo krajské mesto skoro prišlo o mestskú hromadnú dopravu,kde sa svojho času riešili záujmy všetkých okrem záujmov obyvateľov.A veľa nechýbalo a mohlo by už dávno rozobraté aj trolejové vedenie a odpredané do šrotu.Aj takí “pokrokoví” ľudia mestu vládli.No nikto sa nepoučil.

Nejdem vynášať súd,kto a za čo je zodpovedný.Svoj kus masla pod klobúkom má nepochybne aj zvolenský dopravca.Inou vecou sú však nespochybniteľné fakty,a teda aj skutočnosť,že práve zásluhou banskobystrických radných pánov sa stala zvolenská sadka dominantným dopravcom v kraji.Neuchránili a vlastne sa ani nezaujímali o osud tej sadky,ktorá patrila desaťročia medzi najväčšie aj v rámci niekdajšieho Československa.

Obyvatelia kraja nezaujímajú nikoho … možno tak vtedy,keď treba platiť dane a poplatky.

A môžu si za to do veľkej miery sami.Stačí pripomenúť,ako skončili aj iní poskytovatelia služieb v kraji,na ktorých boli desaťročia zvyknutí.Zariadenia,ktoré často vlastnými rukami postavili ich predkovia a práve preto,aby slúžili ich potomkom.Divadlá,kiná,športoviská či zdravotnícke zariadenia – mnohé zanikli len preto,že nad verejným záujmom prevážili rôzne osobné záujmy.Po roku 1990 sa dlhé desaťročia žilo na dlh,keď sa nikto nezaujímal ani o udržiavanie toho,čo bolo vybudované a spoľahlivo slúžilo spoločnosti.Spoločnosti – nie zlodejom s prepojením na politické špičky.

A dnes sa všetci divia či lamujú rukami nad tým,kadiaľ sa asi bude cestovať do Brezna,ak sa uzavrie cestný most pri Slovenskej Ľupči … či riešia,ako sa v pondelok dostanú do práce,ak nepôjdu prímestské linky.Alebo cestujů desiatky kilometrov do zdravotníckych zariadení,lebo tie čo mali pod oknami – niekto sprivatizoval alebo zrušil.

Možno sa konečne (nielen v Bystrici) zobudia a začnú premýšľať.Možno konečne pochopia,že správa verejných vecí nie je len otázka sľubov,ale aj zodpovednosti.Tej zodpovednosti,ktorej sa každý funkcionár vyhýba …a možno konečne pochopia,že verejný funkcionár nemá spisovať čierne knihy a hrať sa na detektíva,ale slúžiť potrebám obyvateľstva … možno …

Dámy a páni, kapitalizmus chránia vojny !

28.03.2020

Kto sníva o návrate socializmu,radšej nech zabudne.Záujmy kapitalizmu boli vždy chránené vojnami a brutálnou silou,dôstojne sa skrývajúcimi za vzletnými slovami typu sloboda či demokracia. A sotva niekto z bohatých pristúpi na to,aby sa vzdal svojho pohodlia (nakradnutého bohatstva v zlodejskej privatizácii či dedičstva po vystrieľaných alebo uväznených mafiánskych [...]

Daň z nedostatku vlastenectva prichádza

27.03.2020

Všetko zlé je na niečo dobré.Ak si kladiete otázku,prečo sme dnes na tom tak,ako sme – odpoveď sa Vám nebude páčiť.Presnejšie,jedna z príčin súčasného stavu.Dám jej označenie,ktoré si môžete prispôsobiť podľa vlastnej predstavy – nedostatok vlastenectva a úcty k rodnej hrude !!! Čo je lacné,nie je vzácne.Bližšia košeľa ako kabát.Prečo dnes nemáme [...]

Pomôže táto facka, alebo sme sprostejší . .. ako sprostí

25.03.2020

Nemienim spochybňovať snahu politikov o zastavenie pandémie všetkými možnými i nemožnými spôsobmi.Len opätovne pripomeniem “pokrok”, ktorý sme dosiahli od roku 1990.A budů to kruté fakty … (pred rokom 1990) Kto bol na vojenskej službe alebo pracoval vo vojenskej výrobe (či k nej pridruženej),zažil pravidelné kontroly a dopĺňanie materiálu pre civilnú ochranu [...]

Roman Mikulec

Mikulec: Do konca týždňa dodajú ochranné prostriedky do prvej línie

28.03.2020 15:12

Peter Žiga (Smer) tiež kritizoval, že vláda nemyslí na ekonomické opatrenia ako úvery či hypotéky.

SR krízový štáb rozhodnutia Matovič TK BAX

Premiér: Ďalšie prevádzky a služby budú otvorené za prísnych podmienok

28.03.2020 14:37, aktualizované: 15:03

Najviac nakazených koronavírusom je v skupine 30 až 44 rokov - 33,84 percenta.

trnka hamuliakovo NAKA polícia SR zásah

Disciplinárna komisia nevytýčila termín konania s Trnkom

28.03.2020 14:15

NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

euro, peniaze, bankovky, cumeľ, dudlík

Komora exekútorov: Exekúcie ako také sa pre pozastavenie lehôt neprerušujú

28.03.2020 13:21

Okrem prerušenia lehôt sú exekútori povinní do 30. apríla upustiť od vykonávania akejkoľvek dražby majetku.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,129
Celková čítanosť: 6308161x
Priemerná čítanosť článkov: 2963x

Autor blogu