Založ si blog

Elektromobilita je (dnes) marketingový blud !

Híkanie a prevracanie očí v úžase nad elektromobilmi skončí presne vo chvíli,keď začne pragmatické uvažovanie a nielen nad ich využitím,ale aj tým,čo všetko užívanie “elektroauta” sprevádza.

Začnem výhodami,teda nízkymi nákladmi má samotnú jazdu,čo však bude platiť len dovtedy,kým nepocítia štátne pokladne výrazné výpadky v príjmoch z predaja súčasných palív (a daní s tým spojených),a jednoducho ich nahradia inou formou zdanenia “lacnej” energie pre elektromobily.Skôr či neskôr však k danému javu dôjde.

Nadobúdacia cena elektromobilov hovorí tiež o mnohom.Keďže sú obmedzené životnosťou batérií,na návratnosť investície môže vlastník rovno zabudnúť.Hlavne ten,ktorého kilometre sa v rozsahu bežného roka rátajú na desaťtisíce.Jeho autíčko sa pravdepodobne nedožije ani konca životnosti batérií.Takže reálnym dopadom (napríklad na podnikanie) bude výrazný rast nákladov,čo sa samozrejme musí odraziť aj na cenách služieb,ktoré poskytuje.Ak nie,bude generovať stratu.A čo s autom,ktorého batérie budú po termíne životnosti?Nič,jeho následný odpredaj je prakticky nereálny (ak ho nechce darovať za odvoz z dvora),pretože elektromobil bez batérií,alebo s dojazdom medzi 50-80 km na jedno nabitie je – nepotrebným kusom šrotu,zavadzajúcim na dvore.

Osobitnou kategóriou je nabíjanie elektromobilov.Žiadny problém,hovoria predajcovia,však máme aj nabíjačky na domáce použitie.

Áno,máme.Len akosi na podobný “šport” nemáme postavené rozvodné siete.A skúsme si predstaviť,čo sa začne diať,keď na nejakej menšej obci sa začne sůčasne nabíjať desať-pätnásť elektromiláčikov súčasne.Iste,však existujú aj nabíjačky na čerpacích staniciach či pri obchodných centrách.Iste,dve-tri autá sa tam môžu nabiť,ale skúsme si predstaviť,že energiu bude potrebovať naraz niekoľko stoviek alebo tisíc áut súčasne.Kde,ako a čím?
Automobilky sa hrdo chvália,ako prispievajú k ekológii výrobou elektromobilov.Ani tak to nie je chvála,ako skôr nutné zlo.Ktosi vymyslel (prakticky) nesplniteľné kritériá o emisiách,ktoré dospeli k absurdnému výsledku – napríklad na emisných kontrolách dnes už úplne bežne neuspejú štvorročné autá pri prvej kontrole a naopak bez problémov prechádzajú desať-dvadsaťročné šunky.Ešte absurdnejšie pôsobia reklamy na hybridné vozidlá,honosiace sa svojím prínosom pre životné prostredie,kde sa (iste len nedopatrením) nespomenie skutočnosť,že ich ekologický prínos končí hranicou obývaných oblastí,za ktorou je ekologickejšie každé moderné (špinavé) naftové vozidlo.

Koniec vodníkov v Čechách máme už dávno za sebou.Ostáva len čakať,kedy príde – Koniec blbcov (nielen) v Bruseli.

Paparazzi na Slovensku končia.

08.03.2021

Sledovanie novinárov sa dostalo do trestno-právnej roviny,čo je skvelá správa pre celú spoločnosť. Ak skončí právoplatným odsúdením vinníkov,bude sa môcť optikou konania v tejto veci môcť hľadieť na všetko,čo bude mať znaky sledovania. A teda aj na zásahy novinárov do súkromia iných osôb,ktoré úplne bežne sledovali a fotografovali počas súkromných [...]

Keď ide o moc, na obetiach (demokratom) nezáleží . . .

07.03.2021

Motto súčasnej vládnej koalície,ktorá si môže dovoliť týždňové prázdniny na premýšľanie v čase,keď umierajú denne desiatky a stovky obetí. Kto napriek súčasnému správaniu parlamentných strán bude pri najbližších voľbách uvažovať o ich podpore,asi nebude úplne v poriadku.Ak teda vynecháme záujmové skupiny,ktoré sledujú len stav bankových účtov. Jediným [...]

Sluhovia boľševického politbyra v Bruseli vraždia národy

06.03.2021

Stačí pozorne počúvať a dnes sa odhaľuje celá pravda o pozadí členstva Slovenska v EÚ,zločinnej privatizácii či výpredaji podnikov do rúk zahraničných subjektov,a iných udalostiach,ktorým doteraz mnohí nerozumeli a iní nechceli rozumieť.A niektorí (za judášsky groš) slúžili. Iste,čakať nejaké úprimné vyjadrenia od politika,akým je E.Kukan,nemôžeme [...]

Zabawa w chowanego

Poľského kňaza známeho z dokumentu o zneužívaní maloletých odsúdili na tri roky väzenia

08.03.2021 23:00

Podľa dokumentu kňaz zneužíval mladistvých zhruba štvrťstoročie, a to údajne za tichej ochrany vysokých cirkevných predstaviteľov.

Bate / Guinea /

Séria výbuchov v Rovníkovej Guinei si vyžiadala 98 obetí a 615 zranených

08.03.2021 22:38

Výbuchy nastali v skladoch munície a výbušnín na základni v prístavnom meste Bata, ekonomickom uzle krajiny, a spôsobili devastáciu budov v areáli i nespočetného množstva domov v okolitých štvrtiach.

Kiska / Čaputová /

Čaputová sa stretla s Kiskom. Niektoré výzvy sa podľa nich ani zmenou vlády zatiaľ nenaplnili

08.03.2021 19:20

Nebýva v politike zvykom, že nástupca so svojím predchodcom vo funkcii majú dobré vzťahy aj podobné pohľady na politický vývoj, priblížila prezidentka.

kollár

Podľa Kollára by Matovič a Sulík po odchode z vlády rozpútali peklo v parlamente

08.03.2021 16:51

Odstúpením Igora Matoviča a Richarda Sulíka z funkcií by sa podľa šéfa Sme rodina nič nezmenilo.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,275
Celková čítanosť: 7574883x
Priemerná čítanosť článkov: 3330x

Autor blogu