Založ si blog

Elektromobilná šaškáreň pokračuje

Pri čítaní „zasvätených“ komentárov odborníkov z rôznych automobilových periodík na adresu elektromobilov mi je niekedy do plaču,inokedy do smiechu.Asi by sa dalo povedať – koho chlieb jedia,toho pesničku spievajú.

Smutné je,že svojimi „odbornými“ vyjadreniami zavádzajú širokú verejnosť a vytvárajú nepravdivý obraz.Ak totiž niekto testuje elektromobil na diaľnici,niet divu,ako jeho „test“ nakoniec dopadne.Kritikou dojazdu,rozdielov medzi papierovým a skutočným dojazdom,dopadom používania spotrebičov na dojazd,alebo skracovaním dojazdu počas zimného obdobia a teda nízkych teplôt.Áno,svoj podiel na krivom zrkadle majú aj niektorí výrobcovia,ktorí uvedú v charakteristike úžasné parametre,len akosi „zabudnú“ na podmienky,v ktorých ich dosiahli.Tieto praktiky sú však úplne bežné aj u vozidiel na benzín či naftu.

Elektromobilita je hudbou budúcnosti.Hlavne v slovenských podmienkach,kde sa aj štát viac-menej tvári,že je nevidí.Tu však niet divu,pretože verejného činiteľa na Slovensku nezaujíma nič,z čoho si nemôže niečo uchmatnúť.

Pre užívateľa elektromobilu je dôležitá len odpoveď na jednu otázku – na aké účely chce elektromobil využívať a či jeho vlastnosti dokážu naplniť požiadavky.Všetko ostatné je bezpredmetné,pretože ak je odpoveď na danú otázku kladná,potom už o kúpe rozhoduje len faktor dostupných financií (a ten rozhoduje pri kúpe každého auta).

Pri elektromobile mnohých odradí jeho vyššia cena a nedostatok objektívnych informácií.Napríklad nákladov na servis vozidla,alebo odpovede na to,čo bude po skončení záruky (čo sa týka hlavne batérií),predajnosti vozidla,alebo ceny za výmenu batérií.

Ak nekto jazdí pravidelne dlhé trasy,môže uvažovať o elektromobile,ale musí akceptovať – buď výrazne vyššiu cenu vozidla,alebo častejšie nabíjanie (a tým rýchlejšie opotrebenie batérií).

Pokiaľ však niekto jazdí denne po meste a dlhšie trasy absolvuje ojedinele,v pohode si vystačí aj s elektrickou Dáciou.A investícia je potom prijateľná.Nehovoriac o tých,čo potrebujú druhé auto do rodiny,na vybavenie bežných potrieb (cesta do práce,deti do školy,nákupy a pod.),tam je elektromobil ideálnou voľbou.Osobitnou otázkou je nabíjanie.Z vlastnej skúsenosti môžem povedať,že sieť nabíjacích staníc na Slovensku nie je síce optimálna,ale nebráni cestovaniu elektromobilom po Slovensku (ani na dlhšie trasy,len si to vyžaduje určitú zdatnosť v plánovaní).Trocha času obetovaného na naplánovanie ciest sa vráti v podobe výrazných úspor nákladov a rozhodne to stojí za to.

Čo by som poradil zvedavcom ? Ak ich zaujíma elektromobil,vybrať si značku a navštíviť predajcu.Vyskúšať a urobiť si vlastný názor.Zamyslieť sa nad možným využitím,obmedzeniami v súvislosti s dojazdom a nabíjaním … a vyhodnotiť – či využijú a bude prínosom,alebo nie.Mediálna šaškáreň okolo elektromobility (a údajnej snahy o čistejšie životné prostredie) ich môže len popliesť …

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

nemecko, polícia, polizei

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý sa s mačetou vyhrážal v knižnici

23.04.2024 23:40

Podľa vyhlásenia bol tento muž polícii známy už skôr. Jeho motív vyhrážania sa v knižnici zatiaľ nie je objasnený.

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9460878x
Priemerná čítanosť článkov: 3869x

Autor blogu