Založ si blog

Elektromobilná šaškáreň pokračuje

Pri čítaní „zasvätených“ komentárov odborníkov z rôznych automobilových periodík na adresu elektromobilov mi je niekedy do plaču,inokedy do smiechu.Asi by sa dalo povedať – koho chlieb jedia,toho pesničku spievajú.

Smutné je,že svojimi „odbornými“ vyjadreniami zavádzajú širokú verejnosť a vytvárajú nepravdivý obraz.Ak totiž niekto testuje elektromobil na diaľnici,niet divu,ako jeho „test“ nakoniec dopadne.Kritikou dojazdu,rozdielov medzi papierovým a skutočným dojazdom,dopadom používania spotrebičov na dojazd,alebo skracovaním dojazdu počas zimného obdobia a teda nízkych teplôt.Áno,svoj podiel na krivom zrkadle majú aj niektorí výrobcovia,ktorí uvedú v charakteristike úžasné parametre,len akosi „zabudnú“ na podmienky,v ktorých ich dosiahli.Tieto praktiky sú však úplne bežné aj u vozidiel na benzín či naftu.

Elektromobilita je hudbou budúcnosti.Hlavne v slovenských podmienkach,kde sa aj štát viac-menej tvári,že je nevidí.Tu však niet divu,pretože verejného činiteľa na Slovensku nezaujíma nič,z čoho si nemôže niečo uchmatnúť.

Pre užívateľa elektromobilu je dôležitá len odpoveď na jednu otázku – na aké účely chce elektromobil využívať a či jeho vlastnosti dokážu naplniť požiadavky.Všetko ostatné je bezpredmetné,pretože ak je odpoveď na danú otázku kladná,potom už o kúpe rozhoduje len faktor dostupných financií (a ten rozhoduje pri kúpe každého auta).

Pri elektromobile mnohých odradí jeho vyššia cena a nedostatok objektívnych informácií.Napríklad nákladov na servis vozidla,alebo odpovede na to,čo bude po skončení záruky (čo sa týka hlavne batérií),predajnosti vozidla,alebo ceny za výmenu batérií.

Ak nekto jazdí pravidelne dlhé trasy,môže uvažovať o elektromobile,ale musí akceptovať – buď výrazne vyššiu cenu vozidla,alebo častejšie nabíjanie (a tým rýchlejšie opotrebenie batérií).

Pokiaľ však niekto jazdí denne po meste a dlhšie trasy absolvuje ojedinele,v pohode si vystačí aj s elektrickou Dáciou.A investícia je potom prijateľná.Nehovoriac o tých,čo potrebujú druhé auto do rodiny,na vybavenie bežných potrieb (cesta do práce,deti do školy,nákupy a pod.),tam je elektromobil ideálnou voľbou.Osobitnou otázkou je nabíjanie.Z vlastnej skúsenosti môžem povedať,že sieť nabíjacích staníc na Slovensku nie je síce optimálna,ale nebráni cestovaniu elektromobilom po Slovensku (ani na dlhšie trasy,len si to vyžaduje určitú zdatnosť v plánovaní).Trocha času obetovaného na naplánovanie ciest sa vráti v podobe výrazných úspor nákladov a rozhodne to stojí za to.

Čo by som poradil zvedavcom ? Ak ich zaujíma elektromobil,vybrať si značku a navštíviť predajcu.Vyskúšať a urobiť si vlastný názor.Zamyslieť sa nad možným využitím,obmedzeniami v súvislosti s dojazdom a nabíjaním … a vyhodnotiť – či využijú a bude prínosom,alebo nie.Mediálna šaškáreň okolo elektromobility (a údajnej snahy o čistejšie životné prostredie) ich môže len popliesť …

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

doktorka, dieťa, vyšetrenie, lekár

Poslanci schválili zvýšenie platov zdravotníkov. Ako si jednotlivé profesie prilepšia? (+tabuľky)

05.10.2022 17:40, aktualizované: 18:14

Schválenou novelou zákona sa zvyšuje základná zložka mzdy zdravotníckeho pracovníka.

nehoda1

Nové zistenia v prípade opitého Dědečka: Pil už počas dňa, cestné pravidlá ignoroval dlhodobo

05.10.2022 17:15

Niekoľko dní po tragédii na bratislavskej zastávke Zochova, kde opitý Dušan Dědeček zrazil a zabil päť študentov, vychádzajú na povrch nové skutočnosti.

Spievajúca fontána Košice

Unikátnu fontánu po 36 rokoch čaká veľká rekonštrukcia

05.10.2022 17:00

Nový šat dostane park aj blízka zvonkohra. Centrum Košíc čaká veľká prestavba, ktorá by mala trvať do jesene budúceho roku.

Vladimir Putin

Putin: Rusko pristupuje s obrovským rešpektom k všetkému ukrajinskému

05.10.2022 16:17

K vojenskému konfliktu by podľa ruského prezidenta nikdy nedošlo, keby sa Ukrajina a západné štáty nepokúšali "prerušiť dejiny".

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8729014x
Priemerná čítanosť článkov: 3627x

Autor blogu