Založ si blog

Aké sú skutočné príčiny útoku Ruska na Ukrajinu ?

Oficiálne zaznelo,že osem rokov trvajúca zdanlivá vojna sa pretavila do skutočného konfliktu.Povedzme,že je to pravda.Povedzme,že je aj pravdou tvrdenie generála Macka,že Rusko si chystalo tento útok roky.

No povedzme si aj niečo iné.Napríklad pripomeňme si opakujúce sa informácie,že dlhé roky sa na Ukrajinu vozili zbrane a zbraňové systémy,čo malo prebiehať cez územie Poľska a pobaltských krajín.Boli pravdivé alebo nie ?

Rovnako sa roky opakovali informácie,že nielen ruská menšina čelí na Ukrajine diskriminácii.Svojho času sa na túto tému vyjadrili aj v Maďarsku.Bola to pravda,alebo nie ?

Štyri roky sa nepohlo vyšetrovanie vraždenia v Odese.Údajne pre nezáujem ukrajinských úradov.Je to pravda,alebo nie ? A prečo sa tento zločin vlastne nevyšetroval ?

Počas Majdanu są mali použiť zbrane,ktoré nemali ukrajinské bezpečnostné zložky vo svojej výzbroji.Mala to byť krvavá provokácia,vedúca k prevratu.Bola to pravda,alebo nie ?

Krym mal byť v predošlom období odpojený od dodávok pitnej vody,prichádzajúcich z ukrajinskej strany.Bola to pravda,alebo nie ?

A je pravdou,že poslednou kvapkou do pohára trpezlivosti v Kremli bolo rozširovanie amerických základní pod kepienkom „obranných“ zmlúv ?

A na záver si povedzme,že Rusko opakovane a desaťročia protestuje proti rozširovaniu NATO k jeho hraniciam.Prečo boli jeho výhrady ignorované a prečo sa nikto nepokúsil o začlenenie Ruska do aliancie ? Uvažoval o tom vôbec niekto ?

Občas zazneli čriepky vyjadrení,že ukrajinská armáda sa modernizuje a zďaleka nie je v tak zlom stave,ako kedysi.

Pripomeňme si článok z roku 2021,kde sa prezident Zelenskyj vyjadril,že Ukrajina je schopná odraziť prípadný ruský útok.Práve ten potvrdzuje,že výzbroj Ukrajiny sa modernizovala,a to aj napriek „zmrazenému“ vojnovému konfliktu a zdrojom výzbroje boli aj členské krajiny NATO:Ukrajina nečelila zbrojnému embargu,ale podľa kompetentných bola od roku 2014 v konflikte.A na jej území sa pohybovali polovojenské jednotky (napr.Azov).Odkiaľ pochádza ich výzbroj ?A ako je možné,že spomínané polovojenské jednotky ešte fungujú aj napriek výhradám,ktoré zazneli na pôde OSN ?

Diskriminácia ruskej menšiny je všeobecne známa,a to nielen na Ukrajine,ale aj v pobaltských krajinách,ktoré sú dokonca členmi EÚ a NATO.Napriek tomu sa v týchto otázkach nekoná,dokonca v Estónsku nemajú príslušníci ruskej menšiny ani len občianske práva.Na Ukrajine bola v tejto súvislosti spomínaná aj maďarská menšina.Spomeňme si,čo sa dialo na Slovensku,aké demarše chodili (ak nebudú zástupcovia maďarskej menšiny vo vláde) … prečo sa nedialo to isté v spojitosti s Estónskom ? V mene zásady „nepriateľ nášho nepriateľa je náš priateľ“ ?

Aj v prípade vraždenia v Odese medzinárodné spoločenstvo mlčí.Pritom si stačí pripomenúť včerajšie správy o prvých obetiach konfliktu,a to isté spoločenstvo okamžite volalo po tvrdých opatreniach voči Rusku.Vari obete beštiálneho vystrájania v Odese neboli ľudia ?

Odtrhnutie Krymu a jeho pričlenenie k Rusku má hlbšie korene.Ešte zo začiatku 90.rokov,keď Krym mal vlastnú republiku,vlastnú ústavu a prezidenta.Už vtedy sa chcel odtrhnúť od Ukrajiny,a paradoxne – čo bolo umožnené republikám niekdajšieho ZSSR,nebolo umožnené Krymu.Veci dokonca zašli tak ďaleko,že Kyjev sa vyhrážal Krymu použitím vojenskej sily.A následkom vzniknutej situácie bolo Budapeštianske memorandum,Jeho súčasťou boli bezpečnostné záruky pre Ukrajinu a naopak – Kyjev sa vzdal jadrových zbraní (pretože počas sporu s Krymom boli oprávnené obavy z ich použitia).Nikto nespochybňuje,že odtrhnutím Krymu došlo k porušeniu záväzkov v memorande v neprospech Ukrajiny,no treba pripomenúť aj niečo iné.Súčasťou dohody bolo aj zachovanie ruskej základne na Kryme,a v posledných rokoch pred odtrhnutím Krymu dochádzalo k opakovanej snahe o jej zrušenie.Oficiálne zmluva končila v roku 2017 a opakovane sa objavovali informácie,že nebude predĺžená a základne prejdú do užívania americkej armády.Naozaj niekto veril,že túto zmenu Rusko pripustí,poznajúc strategickú polohu základní vo vzťahu k sebe ? Nespomínajúc ani notorické porušovanie dohôd zo strany Kyjeva,napríklad v súvislosti s dodávkami plynu,kde sa v istom období stalo obeťou aj Slovensko.

Krym są odtrhol,čo bol následok medzinárodnej politiky voči Ukrajine a Rusku.Nikto súdny nemohol počítať s ruským mlčaním pri plánoch,ktoré súviseli s Krymom.Vrcholom absurdnosti bolo naopak mlčanie európskeho spoločenstva,keď boli obyvatelia Krymu rukojemníkmi politiky Kyjeva a (napríklad) odpojení od dodávok pitnej vody.

Aké sú vlastne ciele NATO ? Spolupráca s Ruskom určite nebola cieľom aliancie v žiadnom období.Nerešpektovanie ústnych dohôd je ešte horšie,ako porušovanie písomných dohôd.Ústne dohody sú obvykle považované za džentlmenské.Aj keď pravda,v politike sa džentlmenské dohody nenosia.Politik prezlečie denne viac kabátov,nielen počas kariéry.

Ak však ide o kolektívnu bezpečnosť,malo by byť jej súčasťou aj Rusko.Ak o Rusko nikto nestojí,z jeho pohľadu to môže znamenať jediné – združenie proti Rusku.A potom sa nemôžeme diviť správaniu jeho predstaviteľov.Skúsme si predstaviť,ako by sa správali USA,ak by vznikli ruské základne na Kube,v Mexiku či Kanade.

Rusko-ukrajinský konflikt je fatálnym zlyhaním svetového spoločenstva,robiaceho politiku v štýle „Rozdeľuj a panuj“.Lenže už dávno nemáme stredovek.

Nikto nespochybňuje,že útok Ruska proti Ukrajine je aktom proti mieru.Nikto nespochybňuje,že je neprípustné riešenie problémov týmto spôsobom.Otázkou je,aké správanie asi môžeme čakať,ak niekoho zaženieme do kúta a ignorujeme jeho názory a záujmy.A v nejednom prípade oprávnené záujmy.

Nechápete ? Ak je teda Rusko diktatúra (čo nepochybne v súčasnom nastavení je),prečo sa na Slovensku volá po zákone,potierajúcom právo na slobodu slova a názoru ? Ako je možné,že štát je v rukách ľudí,ktorí popierajú práva národa na vyjadrenie k verejným otázkam ? A čo má spoločné s právnym štátom vládnutie ľudí s pochybným vzdelaním a minulosťou ? Nie sme aj my diktatúra (len zle maskovaná) ?

Ruská agresia voči Ukrajine je zločinom,ktorého základy stoja na politickom pokrytectve a účelovosti.Spomeňme si na mnohé agresie,ktoré boli v réžii Bieleho domu … čím sa líšili a prečo ich sprevádzalo mlčanie ? Prečo sa so zločinnou agresiou voči Iraku dokázal vysporiadať len (symbolický) medzinárodný súd pre vojnové zločiny v Kuala Lumpure ?

 

 

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

V obci vo francúzskej časti Pyrenejí zastrelili dvoch učiteľov

05.07.2022 19:05

Po podozrivom pátra asi 60 príslušníkov bezpečnostných síl.

Medveď

V pondelok "padol" ďalší problémový medveď

05.07.2022 18:44

Pri osade Iviny v okrese Detva v pondelok Zásahový tím odstránil problémového medveďa.

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8598039x
Priemerná čítanosť článkov: 3572x

Autor blogu