Založ si blog

Ohýbanie práva je slovenský štandard

Koľko máš peňazí,toľko máš práv … povedal kedysi v 90.rokoch jeden známy advokát.

A hovoril sa aj iný “vtip”,ako prišiel istý obvinený z podvodu za kamarátom právnikom a pýtal sa,čo sa dá robiť.Právnik sa ho opýtal,aká je škoda,ktorú mu dávajú za vinu.Tristotisíc korún,znela odpoveď.Právnik pokrčil plecami a prehodil

Tak sa priprav,pôjdeš do basy.Nešťastník vypleštil oči a opýtal sa – za desiatky alebo stovky miliónov sa dávajú podmienky a za pár stotisíc pójdem do basy ? Áno,odvetil právnik.Keby si mal milióny,dal by si zainteresovaným po jednom-dvoch a skončil by si oslobodený alebo s podmienkou.Milióny nemáš a niekto do basy ísť musí …

Nepochybujem,že uplatňovanie §363 poburuje nielen prokuratúru,ale aj novinárov.Tým skôr,že médiá slúžia všetkému,okrem pravdy a objektívnosti.Akosi mi však chýba odpoveď,prečo niekto siahne opakovane a pomerne často po §363.Môžeme sa pozerať na osoby obvinených,no realitou je,že len kariérny samovrah by tak často uplatňoval zmieňovaný paragraf,ak by existovali dôvody a dôkazy,ktoré by jeho rozhodnutia mohli vyvrátiť.Len hlupák by si namýšľal,že sa mu jeho prešľapy nevrátia ako bumerang,a Žilinka je všetko možné,ale hlupák určite nie je.

Ktosi povedal,že radšej tisíc vinných na slobode,ako jeden nevinný vo väzení

Svojho času mali v Japonsku väzňa,ktorého tesne po skončení vojny odsúdili na trest smrti a vyše tridsať rokov nemal žiadny minister odvahu,aby podpísal vykonanie trestu.Nakoniec väzňa prepustili niekedy po roku 1970.

Možno preto je pre úspešných vyšetrovateľov často najpodstatnejšou odpoveď na otázku – prečo.Ako povedal kedysi niekto iný,meno a tvár vraha,či miesto udalosti alebo použitá zbraň,to všetko je divadlo pre média a verejnosť.Podstata spočíva v príčine zločinu,ktorá môže neraz podraziť nohy mocným.

A tak si položme aj my otázku.Prečo niekto odovzdá spis,ktorý umožní uplatnenie §363 ?

Alebo,prečo médiá mlčia,keď si verejní funkcionári schvália právnu úpravu,ktorou môžu o svojom odvolaní rozhodnúť len oni sami (ak náhodou objavia svedomie) ?
Prečo médiá a verejnosť mlčia,keď nám v parlamente opakovane sedia samozvanci za politické strany,ktoré v čase volieb neexistovali ?
Prečo môže byť privilegovaným svedkom niekto,svedčiaci v desiatkach skutkov,o ktorých vedel a nekonal ? Aha,jasné.Mal strach (z toho,že mu váha úplatkov odtrhne ruku ?).

Alebo z iného súdka.Nepripadá vám zvrátené,že posledné mesiace odborná verejnosť diskutuje o možnom podmienečnom prepustení mnohonásobného vraha a mafiána na slobodu ? Prečo ? Alebo skôr – čo a na koho vie,a komu môže ešte po dlhých rokoch podkúriť ?

Slovensko je v právnej oblasti unikátom.Štátom,kde je možné všetko.Štátom,kde sa obchádzajú aj základné pravidlá,ak to niekomu vyhovuje.A obchádzajů všetci,ak majú možnosť.Klasickou ukážkou je špeciálna prokuratúra.Ak raz zákon hovorí jasne a bez pochybností o podmienkach pre kandidátov na prokurátora,majú sa rešpektovať a nie obchádzať,lebo “niekto”.Dvojtvárnosť sa v spravodlivosti vždy vypomstí a vráti ako bumerang.

Netreba kričať “lebo Žilinka” … pretože by sme museli kričať aj “lebo Lipšic”.Skôr by sme sa mali zamyslieť,kde začínajú všetky problémy.Nebudú to náhodou politické nominácie,navlečené do kabáta účelovosti,kde na ničom (okrem záujmov politických strán) nezáleží ?

Sklamaný pätolízač Korčok perlil . ..

07.04.2024

Severoatlantický sluha Korčok to nezvládol. Aj tak prezidenta nepotrebujeme.Je hanbou,že nie sme schopní nájsť skutočné osobnosti. Na vlastný štát sme nedorástli….

Vysvetlenie pre ochranárske „trúby“

20.03.2024

Hlavne pre jedného magora Erika. Skúste napchať do 2-izbového bytu dvadsať ľudí.Stačí na pár dní.A pochopíte (ak máte čím),že potrebujete pomoc psychiatra. Slovensko nie je nafukovacie, v knihách nájdete,aké územie potrebuje jeden dospelý medveď. Na vaše sprosté rady,čo strčiť do záhrady,aby tam nechodili medvede,si nájdite seberovných magorov. A choďte príkladom [...]

Každý vládca má svojho šaša (akurát nám nie je do smiechu)

22.01.2024

Matovič a Heger mali Remišovú,Fico má Šimkovičovú Dámy majú jedno spoločné – nedostatok výbavy na pochopenie vlastnej neschopnosti.Niekto s priemerným intelektom by reagoval diplomaticky.A priznal by kritikom právo nesúhlasiť.V prípade hlupáka príde arogancia.Niečo na štýl „Čo si to dovoľujete? Viete,kto som ja ?“ Pri hlupákoch sa dobre vládne.Alebo [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičová: Pellegriniho sme podporili, lebo nešiel cestou konfrontácie. Zákon o RTVS pôjde do vlády koncom apríla

13.04.2024 07:40

Víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini získal v druhom kole podporu národniarov aj preto, že nešiel cestou konfrontácie, uviedla Martina Šimkovičová.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Ruské útoky na energetiku majú Ukrajinu 'demilitarizovať'. Putin chce brániť Kyjevu vyrábať zbrane

13.04.2024 07:25, aktualizované: 07:35

Ruské útoky na energetické zariadenia na Ukrajine majú za cieľ obmedziť schopnosť Kyjeva vyrábať zbrane, pripustil Putin.

Hizballáh, Sayyed Hassan Nasrallah, Blízky východ

Nechoďte na Blízky východ, varujú západné štáty svojich občanov. Situácia je výbušná

13.04.2024 06:55

Hrozba vojenskej eskalácie medzi Iránom a Izraelom rastie. Veľa štátov neodporúča svojim občanom cestu do rizikovej oblasti.

Pápež František

Pápež: Pre vojnu v Pásme Gazy veľmi trpím

13.04.2024 06:18

Vo svojom posolstve, ktoré zverejnil Vatikán, spomenul aj "vojnou zmietanú Sýriu, Libanon a celý Blízky východ".

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,445
Celková čítanosť: 9448459x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu