Na referendum nepôjdem
Oznamujú rôzne “ celebrity “ a horlivo vysvetľujú, prečo je účasť na tom a onom hlasovaní nepotrebná, prečo je to plytvaním peňazí a podobne. V tom všetkom huriavku akosi zanikla podstata referenda, ale aj niečo úplne iné.
Fakt, že hoci sa referendum označuje za nástroj, slúžiaci na prejavenie vôle ľudu, zákony sú postavené tak, aby vládnuce elity názor ľudu – nemuseli rešpektovať
Klasik by povedal – tu niečo poriadne smrdí. Áno, a ten puch sa valí z viacerých strán. Nie politických, svetových. Veci sa majú totiž tak, že tí, čo najviac volajú po tzv. priamej demokracii, teda možnosti vyjadrenia verejnosti k spoločenským otázkam, ju nakoniec v prípade, že sa rôzne problémy dotýkajú aj ich záujmov
nahovárajú, aby sa svojho práva – vzdala
Nie, tu vôbec nie je podstatné, o čom sa má v referende hlasovať. A dokonca nejde ani o výšku výdavkov, spojených s konaním referenda. Ak by totiž zodpovedným naozaj išlo o poznanie názoru verejnosti, a pritom aj zodpovedné nakladanie s verejnými financiami, už dávno by sa výdavky na referendum nerátali v miliónoch eur. Práve naopak – dnes, v dobe modernej techniky by mohol každý občan svoju vôľu prejaviť priamo z tepla svojho domova, a na verejné hlasovacie miestnosti by boli odkázaní len tí, ktorým už tá dnešná – príliš moderná technika – nič nehovorí.
Lenže, elity o názor ľudu vlastne nestoja, a v nejednom prípade pokladajú sj voľby za prežitok. Ľud vlastne nepotrebujú vôbec, s výnimkou volieb a daní
Neviem, a nemám chuť zisťovať, koľko percent obyvateľstva dnes vlastní mobilný telefón. Ale aj jeho prostredníctvom by sa dalo hlasovať – ak sú možné bankové prevody, boli by možné aj iné veci.
Strach z neúspechu … ten motivuje rôznych bardov ľudských práv, aby verejne hlásali, že referendum je nepotrebné, a netreba sa ho zúčastniť. Veľmi dobre vedia, že ak sa naplní požadovaná účasť, dôjde v nejednom prípade k odmietnutiu ich (údajne) zákonných nárokov. Alebo (údajných) práv.
Zákon o referende treba zmeniť. Treba ho zmeniť tak, aby neúčasť na ľudovom hlasovaní bola spojená s priamymi následkami. Nie represívnymi, to nie. Ale tým, že kto sa nezúčastnil, bude sa musieť prispôsobiť výsledku, o ktorom rozhodli tí, čo sa zúčastnili. Potom budú voliči vidieť tento nástroj úplne inak. Treba zmeniť aj spôsoby hlasovania – a nielen v prípade referenda. Umožniť, aby sa dalo hlasovať aj elektronickou formou, na základe overenej totožnosti voliča.
Zákon o referende treba zmeniť tak, aby jeho výsledok bol záväzný pre vládnucu elitu. Treba zrušiť obmedzenie platnosti referenda na základe účasti – kto sa nezúčastní, jeho rozhodnutie.
Treba urobiť všetko preto, aby s nástrojom ako referendum nemohli manipulovať ani politické strany, ani predstavitelia rôznych záujmov. Treba ho zmeniť čo najskôr, lebo sa šialenou rýchlosťou blížime … možno to preženiem, ale k ďalšiemu medzníku dejín, kde nás bude možno niekto chcieť vojensky obsadiť a zneužiť na naplnenie vlastných cieľov. A tomu musíme zabrániť za každú cenu. A referendum je možnosťou, ako pre naše deti zachovať mier a pokojnú budúcnosť.
A súčasne so zmenou zákona o referende by sme mohli zmeniť aj volebný zákon. Prečo by sa malo hlasovať podľa pravidiel politickej mafie – teda politických strán ?
A mimochodom – výsledku referenda sa boja len tí, ktorí na názor ľudu – kašlú. Aj keď ho denno-denne omieľajú v papuli.
+++++OK ...
+++++, opäť musím s názorom cudzinca... ...
Neklamem a nevykrúcam sa - Ty si ...
Neklam, odvolal si sa na mentálne ...
ty si múdry ako súdruh Stalin.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty