Založ si blog

Blokujú diskusie, lebo majú strach z pravdy

Na portáli Topiek sa objavil článok s bombastickou titulkou, že pozostalí obetí po J.Kuciakovi a M.Kušnírovej sa nevedia dostať k vyšetrovaciemu spisu o zločine vo Veľkej Mači.

A diskusia nebola (zámerne) otvorená, aby náhodou niekto nespochybnil tvrdenia autorov článku, ktoré mali navodiť presvedčenie, že niekto (neoprávnene) obmedzuje práva rodín po obetiach zločinu.

Kto neklame a nezavádza, nemusí obmedzovať diskusie

O nazeraní do spisu hovorí §69 Trestného poriadku, ktorý určuje, kto a za akých okolností môže nahliadnuť do spisu. Zároveň však určuje v odseku (2) za akých podmienok môže byť oboznamovanie s obsahom spisu odmietnuté. Hlavným dôvodom pre odmietnutie sprístupnenia spisu môže byť obava, že nemožno urobiť také opatrenia, aby zabránili zmareniu alebo sťaženiu dosiahnutia účelu trestného stíhania. V danom prípade je konečným cieľom odhalenie páchateľov zločinu.

Vzniká otázka – mohlo by dôjsť sprístupnením spisu rodinám obetí k zmareniu alebo sťaženiu dosiahnutia účelu trestného stíhania ? Kto sa pozrie na vývoj od objavenia zločinu do dnešného dňa, musí mať oprávnenú obavu, že odhalenie informácií v predmetnom spise by mohlo naozaj sťažiť odhalenie a zadržanie páchateľa – či páchateľov. Od začiatku viedla každá, aj útržkovitá informácia, k vyvolávaniu nepokoja, alebo skôr hystérie v spoločnosti, spochybňovaniu či záplave rôznych obvinení. Rôzne nepodložené vyjadrenia prichádzali aj od ľudí, ktorí sa hrdia právnym vzdelaním. V danej situácii môže mať vyšetrovateľ oprávnenú obavu, že sprístupnené informácie by sa mohli objaviť aj na verejnosti, ak by o nich mali pochybnosť osoby, oboznamujúce sa s obsahom spisu, čo by naozaj mohlo viesť k zmareniu konania.

Kto a z čoho by mohol mať prospech … komu a na čom záleží ?

Rodiny obetí chcú poznať pravdu, čo je ich legitímne a nespochybniteľné právo. No s ľuďmi v politike je to inak – tých zaujíma len to, čo im môže priniesť prospech, a pravda o zločine nemusí vždy a každému vyhovovať. Politik zásadne plače len nad svojím osudom, a vždy ľutuje len sám seba … potom dlho a ešte dlhšie nič, a nakoniec možno vyroní falošnú slzu nad osudom iných.

Súčasnej opozícii a nejednému médiu by najviac prospelo, ak by sa pravda neodhalila. Čím dlhšie sa nič nevie, tým dlhšie majú ideálnu zbraň voči svojim protivníkom. Aj preto ich pochytila zúrivosť pri zadržaní nejakých drogových dealerov, lebo sen o vytĺkaní politického kapitálu sa začal rozplývať. Naopak – koalícia a najmä SMER-SD potrebujú, aby sa zločin vyšetril a bol odhalený páchateľ – či páchatelia. No ani tu nejde o pravdu a spravodlivosť, ale len účel. Ak sa podarí zločin vyšetriť, výsledok bude na politickej úrovni skôr následkom hlúpeho prístupu opozície a médií – a SMER-SD môže aj s R.Ficom doslova povstať z popola. Ak neskôr bude niekto hľadať vinníka za stav, ktorý vznikne, môže zazvoniť na liberálnom dome, alebo u obyčajných.

Viem pochopiť, ako sa cítia pozostalí po obetiach. Možno by sa však mali zamyslieť nad tým, či im naozaj chcú pomôcť ľudia, ktorí majú v sebe toľko citu, ako dlažobná kocka na námestí, alebo ľudia, pre ktorých sú tragédie iných prostriedkom na zvýšenie čítanosti a zisku …

Alebo si položili otázku, o čo naozaj ide ľuďom, ktorí aj napriek vzniku medzinárodného vyšetrovacieho tímu už dnes spochybňujú, či bude výsledok objektívny a pravdivý ….

2194
4705
Posledný 08. 05. 2018, 21:20:35

Bratislava nie je Slovensko

24.05.2018

Pobúrenie nad budúcoročným pôsobením hokejovej reprezentácie v Košiciach počas bojov v základných skupinách na domácom svetovom šampionáte sa dalo čakať. Už roky je totiž známe, že viac »

Keď blbci predstierajú inteligenciu . . .

23.05.2018

... a dostane sa im štempľa profesionality, neobmedzene môžu deformovať národ a jeho vedomie. Hrdosť na svoje korene, vlastenectvo a zmysel pre realitu - prvé dve majú s tretím málo spoločného. viac »

Vodič nebezpečnejší ako poslanec . ..

22.05.2018

Chcem prevádzkovať taxislužbu, zahlásil kamarát ... celkom som sa zasmial, nevieš si predstaviť, čo ťa čaká ... Po týždni prišiel a nechápavo krútil hlavou. Byrokracia, skúšky, psychotesty viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,686
Celková čítanosť: 3668448x
Priemerná čítanosť článkov: 2176x

Autor blogu