Založ si blog

Auto-šmejdi . . . vyhnite sa ich praktikám . . .

Máte navyše auto, ktoré len zavadzia na dvore a tak sa rozhodnete, že ho predáte. Dáte inzerát na internete a čuduj sa svete, ešte ani neuschol “atrament” a už Vám pípne na mobile správa od záujemcu …

Mám záujem o Vaše auto, keď budete mať čas, zavolajte …. v prvej chvíli vás napadne, ako môže niekto kúpiť auto, ak nemá na telefón. Ale to je len novodobá taktika rôznych šmejdov, ktorí vás nemôžu pre rôzne zmeny zákonov priamo kontaktovať a tak skúšajú vyprovokovať začiatok komunikácie z Vašej strany.

Ak naletíte a zavoláte, začne kolotoč nezmyselných otázok a návrhov. A všetko sprevádzané opakovaním sľubu v štýle “Vaša cena je skvelá, nebudeme o nej jednať a zaplatíme, koľko žiadate”. Taktika, ktorej cieľom je vás prilákať do niektorej “pobočky” na obhliadku auta a následne vás poriadne ošklbať.

Usadia vás v hale, slušne požiadajú o doklady k autu a nejakú chvíľočku, kým technik obhliadne auto. Maximálne dvadsať-tridsať minút a všetko dohodneme …

Čas plynie, ľudia okolo vás chodia, a už si vás nikto nevšíma. Polhodina, hodina, minůty pribúdajú, a nič sa nedeje. Po skoro dvoch hodinách sa objaví technik, ktorý skormútene s predajcom vysvetľuje, že vaše auto má x-závad, ale napriek tomu ho odkúpia – len za oveľa nižšiu cenu. Cenu, ktorá je obvykle zlomkom požadovanej … ale bola by iná možnosť. Dajú Vám požadovanú cenu, ak si kúpite u nich iné auto.

Klasická taktika, ktorej mnohí naleteli. Dokonca aj tí, ktorí len plánovali predaj auta a vôbec neuvažovali o kúpe iného. Výsledkom je obvykle výmena jedného šrotu za iný, často predražený a oveľa horší.

Nenaleťte ani na výsledky obhliadky auta, ak Vám ponúkli oveľa nižšiu cenu pre údajné závady. Nie je ničím neobvyklým, že sa nájde more závad aj na aute, ktoré je dokonca ešte v záruke, a vy ho predávate len z dôvodu nepotrebnosti. Nenechajte sa zlákať slovami “dáme Vám síce menej, ale hneď”. Vyplatí sa vtedy odísť, alebo konštatovať, že najprv sa obrátite na autorizovaný servis, aby sa k týmto “odhaleným” chybám vyjadril a odstránil ich, však je auto v záruke, nie ?

Ostanete prekvapení, ako sa správanie šmejdov voči vám zmení. Zrazu nie sú ochotní dať Vám kópiu protokolu s chybami, ktorým predtým argumentovali.

Zrazu sa chcú ešte poradiť s manažérom, či by sa len predsa nedalo niečo pre vás urobiť a “vyjsť Vám v ústrety”. Neverte, nikdy to neplánovali. Od začiatku sa snažia zbohatnúť na váš úkor, hoci len tak, aby sa nedostali do konfliktu so zákonom.

Jediným cieľom je vás unaviť a tak primäť, aby ste hrali podľa ich pravidiel. Najlepšie, čo môžete urobiť, je odísť a predať auto iným spôsobom. Nie je ničím neobvyklým, že odkúpia od klienta auto ako šrot na likvidáciu za stovku, a neskôr ho ponúkajú ako auto vhodné pre začiatočníka – za tisícku.

Ako sa brániť ? 

Nenechať sa vylákať na rôzne obhliadky. Cieľom šmejdov je dostať vás do prostredia, kde sú oni doma. Zneistiť vás, dostať pod psychický tlak, ktorého cieľom je len jedno – ich prospech.

Vyplatí sa dať pred predajom obliadnuť auto v servise, kde Vám predtým robili údržbu, a pokiaľ je to možné, požiadať ich o správu o stave vášho auta. Seriózny servis nemá s niečim podobným žiadny problém, možno akurát vydanie takejto správy spoplatní. Čo je však pár eur oproti tomu, čo Vám môžu spôsobiť šmejdi ?

Nenechajte sa zahnať do kúta ani špinavým trikom v podobe slov “naša ponuka platí dnes a zajtra bude cena iná”. Naopak – ukončite komunikáciu, ak na vás skúšajú niečo podobné, pretože je skoro isté, že nikdy ani neuvažovali o férovej komunikácii s vami, ktorá by skončila obojstranne výhodným obchodom.

A ešte niečo na záver – ak pristúpite na obhliadku auta v nejakom servise, trvajte na jej vykonaní vo vašej prítomnosti. Už sa stalo, že šmejdi si urobili počas obhliadky z auta klienta zdroj náhradných dielov a čo sa dalo, to vymenili za poškodené diely.

Nenechajte sa okradnúť …

Kedy budú rehabilitovaní slovenskí mafiáni ?

22.05.2019

Zlé jazyky hovoria, že právne špičky chystajú v mene známych slovenských mafiánov podania proti štátu a budú žiadať na základe tzv.amerického precedensu zrušenie rozsudkov a rehabilitáciu viac »

Taxiplatforma 2. -Ilúzie rozbité na márne kúsky

21.05.2019

V predošlej časti som spomenul, aké skúsenosti mal kamarát so zárobkami prostredníctvom platformy Bolt. Dnes sa budem venovať tomu, čo som nespomenul - skrytým výdavkom, o ktorých sa nádejní viac »

Pred posledným zápasom . . .

21.05.2019

... by mal na adresu hokejovej reprezentácie a trénerov zaznieť potlesk. Aj napriek tomu, že sme opäť nedosiahli na postup do štvrťfinále a po dlhých rokoch budeme hrať kvalifikáciu o postup viac »

sopka Lokan, Indonézia

Vybuchla sopka na Bali, rušia niekoľko letov

24.05.2019 23:15

Sopka Agung chrlila lávu a kamene do vzdialenosti troch kilometrov.

doprava, gagarinova

Na Gagarinovej ulici zmenia cez víkend dopravné značenie

24.05.2019 21:25

Mesto žiada vodičov o trpezlivosť v prípade, že budú v súvislosti s týmito prácami dočasné dopravné obmedzenia.

Volkswagen, nové odbory

Odkúpenie alebo nové auto. Súd potešil majiteľov VW s nelegálnym softvérom

24.05.2019 19:31

Nemeckí predajcovia vozidiel koncernu Volkswagen musia vziať späť autá vybavené nelegálnym softvérom alebo dať zákazníkom nové autá.

afganistan, amráda, vojaci, usa, amerika, vojna

Washington vyšle na Blízky východ 1 500 vojakov

24.05.2019 18:54

Spojené štáty chcú vyslaním vojakov reagovať na napätú situáciu vo vzťahoch s Iránom.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,017
Celková čítanosť: 5102166x
Priemerná čítanosť článkov: 2530x

Autor blogu