Založ si blog

Auto-šmejdi . . . vyhnite sa ich praktikám . . .

Máte navyše auto, ktoré len zavadzia na dvore a tak sa rozhodnete, že ho predáte. Dáte inzerát na internete a čuduj sa svete, ešte ani neuschol “atrament” a už Vám pípne na mobile správa od záujemcu …

Mám záujem o Vaše auto, keď budete mať čas, zavolajte …. v prvej chvíli vás napadne, ako môže niekto kúpiť auto, ak nemá na telefón. Ale to je len novodobá taktika rôznych šmejdov, ktorí vás nemôžu pre rôzne zmeny zákonov priamo kontaktovať a tak skúšajú vyprovokovať začiatok komunikácie z Vašej strany.

Ak naletíte a zavoláte, začne kolotoč nezmyselných otázok a návrhov. A všetko sprevádzané opakovaním sľubu v štýle “Vaša cena je skvelá, nebudeme o nej jednať a zaplatíme, koľko žiadate”. Taktika, ktorej cieľom je vás prilákať do niektorej “pobočky” na obhliadku auta a následne vás poriadne ošklbať.

Usadia vás v hale, slušne požiadajú o doklady k autu a nejakú chvíľočku, kým technik obhliadne auto. Maximálne dvadsať-tridsať minút a všetko dohodneme …

Čas plynie, ľudia okolo vás chodia, a už si vás nikto nevšíma. Polhodina, hodina, minůty pribúdajú, a nič sa nedeje. Po skoro dvoch hodinách sa objaví technik, ktorý skormútene s predajcom vysvetľuje, že vaše auto má x-závad, ale napriek tomu ho odkúpia – len za oveľa nižšiu cenu. Cenu, ktorá je obvykle zlomkom požadovanej … ale bola by iná možnosť. Dajú Vám požadovanú cenu, ak si kúpite u nich iné auto.

Klasická taktika, ktorej mnohí naleteli. Dokonca aj tí, ktorí len plánovali predaj auta a vôbec neuvažovali o kúpe iného. Výsledkom je obvykle výmena jedného šrotu za iný, často predražený a oveľa horší.

Nenaleťte ani na výsledky obhliadky auta, ak Vám ponúkli oveľa nižšiu cenu pre údajné závady. Nie je ničím neobvyklým, že sa nájde more závad aj na aute, ktoré je dokonca ešte v záruke, a vy ho predávate len z dôvodu nepotrebnosti. Nenechajte sa zlákať slovami “dáme Vám síce menej, ale hneď”. Vyplatí sa vtedy odísť, alebo konštatovať, že najprv sa obrátite na autorizovaný servis, aby sa k týmto “odhaleným” chybám vyjadril a odstránil ich, však je auto v záruke, nie ?

Ostanete prekvapení, ako sa správanie šmejdov voči vám zmení. Zrazu nie sú ochotní dať Vám kópiu protokolu s chybami, ktorým predtým argumentovali.

Zrazu sa chcú ešte poradiť s manažérom, či by sa len predsa nedalo niečo pre vás urobiť a “vyjsť Vám v ústrety”. Neverte, nikdy to neplánovali. Od začiatku sa snažia zbohatnúť na váš úkor, hoci len tak, aby sa nedostali do konfliktu so zákonom.

Jediným cieľom je vás unaviť a tak primäť, aby ste hrali podľa ich pravidiel. Najlepšie, čo môžete urobiť, je odísť a predať auto iným spôsobom. Nie je ničím neobvyklým, že odkúpia od klienta auto ako šrot na likvidáciu za stovku, a neskôr ho ponúkajú ako auto vhodné pre začiatočníka – za tisícku.

Ako sa brániť ? 

Nenechať sa vylákať na rôzne obhliadky. Cieľom šmejdov je dostať vás do prostredia, kde sú oni doma. Zneistiť vás, dostať pod psychický tlak, ktorého cieľom je len jedno – ich prospech.

Vyplatí sa dať pred predajom obliadnuť auto v servise, kde Vám predtým robili údržbu, a pokiaľ je to možné, požiadať ich o správu o stave vášho auta. Seriózny servis nemá s niečim podobným žiadny problém, možno akurát vydanie takejto správy spoplatní. Čo je však pár eur oproti tomu, čo Vám môžu spôsobiť šmejdi ?

Nenechajte sa zahnať do kúta ani špinavým trikom v podobe slov “naša ponuka platí dnes a zajtra bude cena iná”. Naopak – ukončite komunikáciu, ak na vás skúšajú niečo podobné, pretože je skoro isté, že nikdy ani neuvažovali o férovej komunikácii s vami, ktorá by skončila obojstranne výhodným obchodom.

A ešte niečo na záver – ak pristúpite na obhliadku auta v nejakom servise, trvajte na jej vykonaní vo vašej prítomnosti. Už sa stalo, že šmejdi si urobili počas obhliadky z auta klienta zdroj náhradných dielov a čo sa dalo, to vymenili za poškodené diely.

Nenechajte sa okradnúť …

Opozícia chcela Kočnera za premiéra

19.08.2019

... zahlásil zadýchaný holub Oldo, sotva dosadol na jeden z konárov bútľavej vŕby. Údajne mal jeho fotografiu (rozumej Kočnerovu) jeden liberál na vnútornej časti šiltovky a trenírok. Asi viac »

Hotel Leopoldov

17.08.2019

Ktokoľvek zneužíva obete zločinov na naplnenie vlastných cieľov, nezaslúži si iné označenie - bezcharakterná špina V Pluske sa objavil článok s nadpisom, ktorý vyvolával dojem, že Kočner viac »

Kočner potopí všetkých bez výnimky

16.08.2019

Odhaľovanie komunikácie Kočnera a jej zverejňovanie v médiách počas prebiehajúceho trestného konania by malo byť dôvodom na zamyslenie generálneho prokurátora a prijatie potrebných opatrení. viac »

deti, škôlka, vakcína,

Výrobcovia sa boja výpadku vakcín

20.08.2019 19:00

Od januára by sa mal upraviť očkovací kalendár tak, že vakcináciu proti mumpsu, ružienke a osýpkam absolvujú nielen jedenásťročné, ale aj šesťročné deti.

vlada, pellegrini,

Pellegrini v stredu povie, či ostáva v Smere

20.08.2019 18:22

Pellegrini už dlhšie patrí medzi vrcholových členov strany, s postojmi ktorých sa Fico dostáva čoraz častejšie do rozporu.

Trenčín

Mestám stále nevonia, že ľuďom zostane viac z daní. Prídu o milióny

20.08.2019 18:06

Únia miest Slovenska nesúhlasí s návrhom novely o dani z príjmov z dielne strany Most-Híd. Milióny eur budú chýbať v rozpočte samospráv.

Argentína / Casa Rosada /

Do Argentíny príde tím MMF, krajina je bližšie k bankrotu

20.08.2019 17:53

Nový argentínsky minister financií Hernan Lacunza chce po nedávnom prudkom oslabení pesa a prepade domácej burzy stabilizovať menu.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,075
Celková čítanosť: 5480447x
Priemerná čítanosť článkov: 2641x

Autor blogu