Založ si blog

BOLT – na zárobok zabudnite . ..

Pred nejakým časom prebiehali internetom diskusie nespokojných vodičov s platformou BOLT (predtým Taxify), ktoré súviseli s prepravou cestujúcich formou taxislužby.

Bol som zvedavý, čo prevratné prinášajú platformy ako Bolt, Uber či Liftago na trh taxislužby, a tak som nahovoril kamaráta z Košíc, ktorý vlastní koncesiu na prevádzkovanie taxislužby, aby občas vyskúšal fungovanie Bolt-u a pozbieral nejaké skúsenosti. Výsledok ? Ak nechcete čítať ďalej, tak jednou vetou – pekná fasáda, ale krutá realita.

V prvom rade, platformy ako Bolt, Uber či Liftago sú dobrou myšlienkou, ktorá prospeje každému, kto využíva taxíky. Lenže na druhej strane (hovorím v prípade Bolt-u) by nemal byť prospech klienta na úkor poskytovateľa. A nedá sa poprieť, že model Bolt-u je pre prevádzkovateľov nevýhodný. A možno by si zaslúžil aj ostrejšie hodnotenie.

Poďme od začiatku. Aplikácia … je k dispozícii pre Android či iOS, inštaluje sa pohodlne a bez problémov. Podmienkou poskytovania služieb s Boltom je predloženie potrebnej dokumentácie, ktorá súvisí s prevádzkovaním taxislužby. Po predložení dokladov nasleduje schvaľovací proces. Následne sa poskytovateľ prihlási, prejde do online systému a čaká na objednávky. V nastaveniach služby si môže vybrať, aké mapy bude používať a tu nastáva prvý problém – aplikácia podporuje mapy Google, Waze a Yandex. Špičkové aplikácie, akou je napríklad Sygic – nepodporuje. Takže bez dobrej znalosti mesta sa môže dostať vodič do problémov.

Na displeji sa objaví objednávka, vodič ju potvrdí, presunie sa za klientom, naloží ho a odvezie na požadovanú adresu. Platba prebieha obvykle bezhotovostne, a prichádzajú ďalšie problémy.

A tie súvisia práve s kalkuláciou ceny za prepravu. Štatistika je nemilosrdná – sadzba za kilometer, ktorú klient uhradí, sa pohybuje medzi 0,17-0,22€. O nič lepšie to nevychádza ani s bonusmi, kde sa občas “vyšplhá” cena za ubehnutý kilometer na 0,26€. Podotýkam, že tieto čísla vychádzajú z kalkulácie, ktorej súčasťou sú aj prejdené kilometre k nastúpeniu klienta. O nejakom prijateľnom zárobku sa nedá vôbec hovoriť, skôr by sa to dalo nazvať – dopravná charita na účet prevádzkovateľa. Príjem nepostačuje ani na pokrytie nákladov s prevádzkou vozidla. O nejakom zárobku sa nedá vôbec hovoriť.

Pre koho je teda Bolt určený ? Čiste teoreticky pre majiteľov vozidiel na elektrický pohon, kde však obmedzuje vodiča celkový dojazd. No mám pochybnosti, že pri výdavkoch, spojených s prevádzkovaním taxislužby, by dokázali aspoň oni zarobiť. Pri našej kvalite ciest, hlavne v mestách, presiahnu náklady na pravidelný servis celkový príjem. A pochybujem, že niekto chce pracovať s tým cieľom, aby nosil peniaze do cudzieho vrecka.

Celkovo vyznela skúška internetovej platformy nepriaznivo.

Na ubehnutých tisíc kilometrov vyšiel príjem na úrovni 204€, čo v prepočte na jeden kilometer znamenalo v priemere približne 0,2€. Náklady na prevádzku vozidla činia v danom prípade 0,34€/1km jazdy. Pri danom nábehu to znamená pre prevádzkovateľa nemalú stratu. Presnejšie – 136€.

Klienti sú so službami Boltu samozrejme spokojní, pretože poplatky za prepravu sú oproti bežným taxikárom smiešne. Nečudo, že to vyvoláva aj nevraživosť bežných taxikárov voči vodičom Boltu. A často aj posmech, pretože “podnikanie” na tento spôsob chce naozaj človeka v núdzi. Ktokoľvek si spočíta náklady a príjmy, nebude mať o podobnú spoluprácu záujem. Veľmi rýchlo zistí, že jediným výsledkom by bola vysoká strata.

Zárobok s Boltom ? Skôr sen a vôbec sa nedivím nespokojnosti tých, ktorí túto platformu vyskúšali.

Pristavte vlaky pre amerických špiónov

15.03.2022

A ostaneme s torzom politických strán,rovno môžeme zrušiť úrad prezidenta a zrejme aj pribudne hviezdička na americkej zástave Ako oznámili kolaborujúce médiá,NAKA zadržala štyri kusy ruských špiónov.Súdiac podľa vrieskania médií,financovaných z rôznych pochybných (mimovládnych) zdrojov som čakal,že ruských špiónov bude aspoň plný kamión … nebol. Možno by bolo [...]

Čo proamerickí hlupáci nechápu …

14.03.2022

Je to jednoduché,hoci pre nich nepochopiteľné.Nechceme konflikty s kýmkoľvek v mene čohokoľvek … nechceme byť vazalmi,ale partnermi A súčasnosť hodnotíme optikou minulosti,pretože každá udalosť má svoje príčiny. Priklad – karibská kríza bola o amerických obavách z umiestnenia sovietskych rakiet na Kube,čo bolo priamou reakciou na americké rakety v Turecku. A [...]

Dokedy budete trpieť moc v rukách Pinocchia ?

13.03.2022

Komentáre k možnému vývoju konfliktu na Ukrajine vyvolávajú skôr znepokojenie,než dávajú obraz nejakej „reality“.A výkriky slovenskej vládnej verchušky pôsobia ako zúfalý krik pacientov uzatvoreného oddelenia psychiatrie. Možno to vyznie kruto,ale Slovensko už dávno nie je nezávislým štátom a vazalská zmluva s USA bola len zlatým klincom,potvrdzujúcim [...]

Ruská mobilizácia, vojaci

Aktivisti vrátane matiek ruských vojakov spustili petíciu za ich odsun z Ukrajiny

27.11.2022 20:11

Pre spustenie petície, zverejnenej na webstránke Change.org, zvolili nedeľu, na ktorú v Rusku pripadá Deň matiek.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Nie Heger ale blahorodie pán veľkomožný Matovič ustúpil lekárom

27.11.2022 19:30

Takéto hazardovanie ministra financií Igora Matoviča so zdravím obyvateľov je cynické, tvrdí líder strany Hlas Peter Pellegrini o dohode lekárskych odborov s vládou.

ÖBB / Vlak / Železnice /

Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku. Dotkne sa aj Slovenska

27.11.2022 19:10

Slovenské železnice upozornili, že pred, počas, ale i po štrajku môže dochádzať k výrazným obmedzeniam, meškaniam a rušeniam vlakov.

Igor Matovič

Lenč: Matovič útočí na lekárov lebo jeho ego nedostalo potravu, ktorú chcelo

27.11.2022 19:00

Matovič podľa politológa opäť hazardoval so zdravím obyvateľov a z rokovaní podľa neho odišiel, pretože nevie ustúpiť.

cudzinec

Nič nie je horšie,ako vláda zla,zrodeného z nenávisti a zákernosti.Nič nie je horšie,ako zverenie osudu národa do rúk neschopných ľudí s mesiášskym komplexom,ktorí sa spoja aj s Diablom,aby sa pomstili. Ako môže viesť spojenie s mafiou k potrestaniu mafie ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,407
Celková čítanosť: 8809264x
Priemerná čítanosť článkov: 3660x

Autor blogu